Kurzemes Vārds

03:11 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jāņos vilina zivis un lustējas līdz rītam

Inita Gūtmane

Kamēr daudzi Jāņu bērni Līgo dienas rītā vēl snauda, Kalētos valdīja liela rosība jau pulksten četros, jo sākās tradicionālās makšķerēšanas sacensības. Aktivitātes neapsīka arī vēlāk, kad pagasta ļaudis veiklību demonstrēja bumbu spēlēs un auto veiklības braucienā. Bet vakarā tika sumināti arī skaistāko sētu saimnieki, un kalētnieki līksmojās danču placī.

Kaislīgi makšķerētāji ilgi nesnauž

Kalētu pagastā Līgo svētkos iedibinātas daudzas tradīcijas un ikviens zina, kur viņam šajā dienā jāierodas un kas jādara. Tā kā Kalētos mītot daudz kaislīgu zivju ķērāju, viena no tradīcijām ir arī makšķerēšanas sacīkstes. Ja iepriekš pagasta ļaudis devušies dīķus patukšot uz citiem pagastiem, tad šogad ap trīsdesmit stiprā dzimuma pārstāvju savas makšķerēšanas iemaņas rādīja pagasta centra dīķī, kur, pēc pasākuma iniciatora Ivara Branča stāstītā, pirms dažiem gadiem ielaistas karpas.

Sacensības jau tuvojās noslēgumam, tomēr nevienam no makšķerniekiem vēl nebija izdevies noķert uz āķa kādu karpu, kaut arī tās tika vilinātas gan ar zivju barību, gan maizi un vārītiem kartupeļiem. Bet tad atskanēja prieka sauciens! Laimīgais ķēriens gadījās Kalētu pamatskolas sporta skolotājam Ģirtam, kurš vēlāk izvilka vēl vienu karpu. Tomēr par "Lielās zivs" titula ieguvēju kļuva 14 gadus vecais Egils, kura loms svēra 580 gramus.

Lai gan zivju, ko aiznest mājiniekiem uzcept virs Jāņu ugunskura, nebija daudz, makšķernieki par to nebēdājās, jo prieku sagādājot pats makšķerēšanas process. Izmakšķerētās karūsas un raudas tika vai nu par svētku mielastu kaķiem vai ielaistas atpakaļ dīķī.

Savs prieciņš arī futbola faniem

Rīta pusē rosība valdīja arī sporta laukumā, kur notika tradicionālās Līgo dienas bumbu spēles, par kurām lielāku interesi izrādīja jaunākā kalētnieku paaudze. Uz strītbolu pieteicās pat astoņas komandas, savukārt volejbolistu bija nedaudz mazāk – četras komandas. Bet uz auto veiklības sacensībām, kas tāpat ik gadu notiek šajā dienā, pieteicās gan jauni, gan veci, un savas spējas auto vadīšanā rādīja arī daiļā dzimuma pārstāves. Pagasta padomes priekšsēdētāja Otīlija Lībeka sacīja, ka šādas veiklības sacensības notiekot jau vairākus gadus un tajās piedalās arvien vairāk ļaužu ne tikai no Kalētiem, bet arī no citām rajona pašvaldībām.

Pirms lielās ballēšanās Līgo parkā notika arī konkursa "Skaista mana tēva sēta" noslēgums, kurā izvērtēja sakoptākās saimniecības. Pavisam pie diplomiem tika 23 māju saimnieki, kuri savās saimniecībās ir radījuši kaut ko jaunu un skaistu, kas ne tikai mājas ļaudīm priecē acis, bet arī pārējos pagasta ļaudīs rada lepnumu, ka Kalētos dzīvo čakli un skaistumu mīloši ļaudis.

Jāņu naktī, protams, neiztika bez kārtīgas lustēšanās. Par to, ka kalētnieki un viņu viesi svētku paražas tur lielā cieņā, apliecināja lielais svinētāju pulks Līgo placī. Tur dega ne tikai centrālais ugunskurs, bet daudzi mazāki ugunskuri, uz kuriem cepinājās Jāņu dienas tradicionālie našķi – desiņas un šašliks. Lai nodrošinātos pret lietu, svinētāji jau laikus virs apmešanās vietas bija uzvilkuši plēves, bet, lai varētu kārtīgi iebaudīt alutiņu, turpat daudzi bija uzslējuši teltis, kurās pēc kārtīgas izdancošanās pārlaist nakti.

Pasākuma organizatori bija parūpējušies, lai ikvienam Līgo vakarā jautrības netrūktu. Raitu soli demonstrēja tautisko deju dejotāji no Gaviezes, ar jautrām Līgo un apdziedāšanās dziesmām publiku izlaidēja Kalētu vīru vokālais ansamblis. Sumināti vārda dienās tika arī Līgas un Jāņi, kā arī lietuviešu Joņi, kādu šajā pierobežas pagastā arī netrūkst. Veiklākie kādu našķi varēja iegūt, rāpjoties umurkumurā, neaizmirstama bija arī izjāde zirga mugurā. Piemirsti netika arī futbola fani, kas latviešu cīņu ar nīderlandiešiem varēja vērot uz lielā ekrāna blakus estrādei. Kaut arī šogad, kā jau ierasts, lietus nežēloja Jāņu bērnus, tas tomēr svinētājus neaizbaidīja, un dažu svinību vietā varēja sastapt pat pulksten piecos no rīta.