Kurzemes Vārds

13:40 Piektdiena, 25. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

Dziesmām un dažādām kaislībām pārsātināts laiks

Aizvadītās nedēļas notikumus komentē Bārtas mežniecības mežzinis Vairis Kopštāls

Pats vasaras vidus. Skaists un ārkārtīgi nevaļīgs laiks, kad darbs skubina darbu, bet pa vidu tam ir jāatrod arī kādi brīvāki brīži, lai pa īstam papriecātos, aizmirstos no kreņķiem un izbaudītu vasaru.

Visspilgtāk atmiņā, protams, iespiedīsies izlaiduma sarīkojums Liepājas 1.vidusskolā, kur 12.klasi pabeidza mans vidējais dēls Guntis. Biju aizbraucis turp, lai apsveiktu viņu un redzētos arī klases audzinātāju, pedagogiem un direktoru Helviju Valci. Izlaiduma sarīkojums bija labi, pārdomāti organizēts, tādēļ noritēja raiti un patīkami.

Protams, absolventi man ļoti patika. Klases kolektīvs ir draudzīgs un radoši darbīgs. Te nu var pārliecināties, cik nepatiesi runā tie, kuri apgalvo, ka mūsdienu jauniešiem trūkst mērķtiecības un gribasspēka. Arī Guntis ir apņēmies iegūt augstāko izglītību. Gatavojas studēt dizainu vai tūrisma lietas. Cik vien spēsim, centīsimies viņu šajā apņēmībā atbalstīt, jo jūtam, ka puikam galva, kā mēdz sacīt, ir uz pleciem. Ļoti slikti, manuprāt, ir vienīgi tas, ka absolventi tūlīt nevarēja saņemt skolas beigšanas apliecības. Par to, kādi būs eksāmenu rezultāti, viņiem apsolīts paziņot vēlāk. Kāpēc ministrijai bija vajadzīgs ieviest šādu kārtību?

Manuprāt, daudzus citus notikumus latviešiem šonedēļ aizēnoja Jāņu svinības, kas šogad turklāt atnāca kopā ar lielo futbolu Portugāles laukumos. Uzskatu, ka mūsu komanda Eiropas čempionāta kristības izturēja godam. Tagad, atgriezušies mājās, sportisti var atvilkt elpu un gatavoties tālākām sacensībām. Arī līgošana kopumā ir aizritējusi lieliski. Mums, meža sardzes darbiniekiem, bija izdevīgi, ka pēc pusnakts uznāca kārtīgs lietus. Tas ne tikai atvēsināja sakarsušos prātus, bet nodzēsa arī bez uzraudzības atstātos ugunskurus. Tādēļ mūsu rajonā šoreiz neizraisījās neviena ugunsnelaime. Arī valstī par tādām neesmu neko dzirdējis. Diemžēl lietutiņš nespēja pasargāt no traģiska iznākuma vairākus bravūrīgus autobraucējus. Kaut arī ceļu policisti bija modri un visu nakti bija postenī, kontrolējot autovadītājus, no traģiskām sekām nav izdevies izvairīties. Un tas ir saprotami, jo katram neapzinīgajam blakus izstāvēt nav iespējams. Arī Otaņķu pagastā dažs labs pārgalvis ietriecās kokā vai grāvī.

Mums, meža sardzes darbiniekiem, jūnija vidus ir arī meiju ciršanas un bērza slotiņu sagatavošanas periods. Gādājot zaļumus vairāku Liepājas skolu dekorēšanai, pēc meijām devāmies uz priedīšu jaunaudzēm. Tur ieaugušie bērziņi tik un tā kopšanas cirtēs būs jāizvāc. Tādējādi, pošot svinības, mežam nekādi zaudējumi nodarīti netika. Bet slotiņu krājumus gatavojam pirtij. Tad pēc enerģiski pavadītas darba nedēļas ikreiz arī ziemā var kārtīgi uz lāviņas izpērties. Vecie ļaudis apgalvo, ka šis darbs jāpaveic līdz Jāņiem, jo vēlāk darinātās slotiņas vairs tik jauki nesmaržojot. Jūlijā un augustā, ja atliek brīvāki brīži, sienam arī kārklu un apšu slotiņas. Tās žāvējam, lai sala mēnešos varētu piebarot meža dzīvniekus.

Svinot Jāņus tuvinieku un paziņu lokā, ieklausījāmies, kas notiek cituviet Latvijā. Tāda ir tradīcija, ko turpinām spodrināt. Un jāteic, ka Latvijā šajos Saulgriežos netrūka ne dziesmu, ne jautras dejošanas. Ar sajūsmu sekoju Māras Zālītes lugas "Še tev, Žūpu Bērtuli!" iestudējuma izrādei Ogres brīvdabas estrādē. Arī tas, kas notika Valkā, kur māksliniekus bija sapulcinājis Raimonds Pauls, bija jāredz.

Savā komentārā burtiski dažos vārdos gribu pieskarties arīdzan norisēm pasaulē. Tur Jāņus svinēt nav pieņemts, taču ļaudīm netrūka citu problēmu un domstarpību, ko risināt. Irāka. Ingušija. Afganistāna. Lūk, kur šobrīd atrodas akūtāko samezglojumu punkti. Daudzviet atkal skanēja sprādzieni un bojā gāja nevainīgi cilvēki. Turcijā gatavojas NATO valstu līderu apspriedei. Uz to ieradīsies arī ASV prezidents Džordžs Bušs. Un atkal atskanējuši sprādzieni. Neesmu terorisma atbalstītājs, tomēr domāju, ka uzbrukumi pamazām mazinātos, ja tos nemitīgi neuzkurinātu no jauna. Nesaprotu, kādēļ NATO vadītājiem par tikšanās vietu ir izraudzīta tieši Stambula? Vai apspriedi nevarēja sarīkot kaut kur citur?