Kurzemes Vārds

16:07 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Atliek Gundara Matīsa lietas izskatīšanu
Šodien Kurzemes Apgabaltiesā bija paredzēts apelācijas kārtībā sākt izskatīt lietu, kurā cietušais ir "Kurzemes Vārda" žurnālists Gundars Matīss, taču lietas izskatīšanu tiesnešu noslogotības dēļ atlika uz nenoteiktu laiku. Apgabaltiesai apelācijas sūdzību par Liepājas tiesas spriedumu iesniedzis I.Vērša advokāts A.Raudiņš. G.Matīsam uzbruka 2001.gada 15.novembrī kādas mājas kāpņu telpā, un pēc vairākām dienām no gūtajiem smagajiem ievainojumiem žurnālists nomira. Liepājas tiesā par uzbrukuma izpildīšanu ar brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem tika notiesāts Raivis Lukašovs, bet par uzbrukuma organizēšanu un uzkūdīšanu uz desmit gadiem Ivars Vērsis. Trešajam apsūdzētajam A.Bārenītim piesprieda nosacītu sodu.

Atstāj spēkā Liepājas tiesas spriedumu
Pirms laika Liepājas tiesā izskatīja krimināllietu, kurā par vardarbīgu apiešanos ar nepilngadīgo un par miesas bojājumu tīšu nodarīšanu bija apsūdzēts 1962.gadā dzimušais Rucavas pagasta iedzīvotājs Alekss Kaunis. Cietusī bija Kauņa deviņus gadus vecā meita. Tiesa agrāk sodītajam Kaunim piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz astoņiem mēnešiem. Liepājas rajona prokuratūra par šo spriedumu Kurzemes Apgabaltiesā iesniedza apelācijas protestu, jo uzskatīja, ka piespriestais sods ir pārāk mazs. Kurzemes Apgabaltiesa Liepājas tiesas spriedumu tomēr atstājusi spēkā.

Veselības aprūpes vadītājiem jaunas zināšanas
Ar pēdējo lekciju kursu beidzās Sabiedrības veselības skolas un čehu sabiedriskās organizācijas "Project HOPE" rīkotās Latvijas veselības aprūpes iestāžu – slimnīcu, veselības centru un rehabilitācijas centru – pārstāvju mācības īpašā kursā "Pārmaiņas vadībā, lai uzlabotu kvalitāti: vidējā līmeņa vadītāju loma veselības aprūpē". Tajā piedalījās 60 medicīnas darbinieku, un jūlijā un augustā visas 20 dalībnieku grupas, katrā pa trim cilvēkiem, izstrādās un iesniegs kursa noslēguma projektus, kas būs mācību praktiskā daļa. Mācībās piedalījās arī Liepājas pilsētas Centrālās slimnīcas un Aizputes Zonālās slimnīcas darbinieki. Viņiem tika dota iespēja klausīties akadēmiski izglītotu lektoru kursus gan no Latvijas, gan ASV Ziemeļkarolīnas Sabiedrības veselības skolas. Mācības īpaši piemērotas Latvijas veselības aprūpes sistēmas apstākļiem, lai iegūtās zināšanas varētu izmantot arī ikdienas darbā slimnīcā.

Grasās remontēt katlu
Profilaktisko un remonta darbu programma, ko "Liepājas siltums" sastādījis vasaras mēnešiem, kopumā tiek veiksmīgi realizēta. Vienīgi par mēnesi vēlāk atlikts viena katla remonts Termoelektrocentrālē. Kā pastāstīja uzņēmuma direktors Teodors Maļauko, katla darbību pārtrauks no 12. līdz 23. jūlijam, kad nepiegādās karsto ūdeni kā pilsētas centrā, tā arī Ezerkrastā un "Laumas" rajonā. Iepriekšējos gados tādi pārtraukumi notika atsevišķi. Tāpēc atlikušajās dienās iedzīvotājiem ieteicams racionāli izmantot karsto ūdeni. Pilsētas mikrorajonos, kur darbina autonomas katlumājas, ieviests cits remontdarbu grafiks. Droši vien par karstā ūdens piegādes pārtraukšanu iedzīvotājus informēs arī namu pārvaldes.

Satraukums siltuma skaitītāju dēļ
Dunikas ielas 23.nama vecākais A.Straupenieks iedzīvotāju vārdā atsūtījis "Kurzemes Vārdam" vēstuli, kurā min šaubas, kas saistās ar pagaidām neoficiālo informāciju par gaidāmo obligāto siltuma skaitītāju ierīkošanu visos pašvaldības daudzdzīvokļu namos. Starp citu, par to pašu redakcijai arī zvanīja no citiem mikrorajoniem. Ideju par bankas kredīta ņemšanu siltummezglu iekārtošanai mājās vēstules autors neatbalsta, bet sabiedriskā apspriešana, kā šķiet, nav paredzēta. Vēstulē paustas šaubas par tehniski ekonomisko aprēķinu pamatotību un vienādas temperatūras garantēšanu dažādos stāvos. Ir arī neizpratne par obligāto kredīta procentu segšanu un atbilžu trūkumu uz vairākiem svarīgiem jautājumiem, piemēram, kas maksās par siltuma skaitītāju regulāro pārbaudi, kas un kādā režīmā veiks to regulēšanu utt. Dīvaini, ka šos jautājumus neviens neierosina namu vecāko sapulcēs ne "Vecliepājā", ne "Jaunliepājā". Toties, pēc neoficiālām ziņām, lēmums par kredītu ir jāpieņem jau tuvākajā Pilsētas domes sēdē.

Apspriež kautuves būvniecību
Līdz jūlija beigām Liepājas pilsētas Būvvaldē iedzīvotāji var iepazīties ar materiāliem un izteikt viedokli par SIA "Griģis un Co" iecerēto modernās kautuves būvniecību "Līvu alus darītavas" teritorijā, Ganību ielā 1/3, kur jau top moderns gaļas pārstrādes cehs. Savu attieksmi jau pauduši Liepājas vidi veidojošo profesiju kluba "V 10" pārstāvji. Viņi atzinuši: mūsdienu būvniecības iespējas spēj nodrošināt, ka netiek piesārņota vide un neizplatās nepatīkamas smakas. Taču lopu kaušana pilsētas teritorijā radīšot emocionālu spriedzi. Turklāt pretī plānotajai kautuvei – Atteku salā – iecerēts veidot sporta un atpūtas vietu.

Pasaules izpildītājmākslas konkursā – arī liepājnieki
Nupat Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, 50 Latvijas jaunie talanti piedalījās konkursā, lai iegūtu tiesības uzstāties Losandželosā (ASV), pasaules izpildītājmākslas konkursa finālā un talantu olimpiādē. Kā informēja konkursa nacionālā direktore Latvijā un Krievijā Gaļina Poltoraka, tas notiek jau astoto reizi un ceturto gadu tajā piedalās arī Latvijas pārstāvji. Pirms konkursa fināla kārtas šā gada aprīlī un maijā notika atlases sacensības, kurās piedalījās apmēram 2500 dalībnieku, no kuriem finālā izvirzīja 50. Atlases kārtas uzvarētājs saņems galveno balvu – bezmaksas braucienu un iespēju piedalīties finālā Losandželosā. Sacensības notiek dejas, vokālā, modeļu, aktiermākslas, komēdijas, muzikālo grupu, instrumentālistu un vieglā žanra nominācijās. Konkursa finālistus vērtēs starptautiska 10 cilvēku žūrija, kurā ir pazīstamas popzvaigznes, aktieri un grupu aģenti, producenti un studiju īpašnieki. Līdz šim Latvijas pārstāvji guvuši atzinību divos konkursos: 2002.gadā žūrijas simpātijas iekaroja mazā liepājniece Marija Konopļeva, kura arī nokļuva uz Amerikas skatuves, bet pērn – Rīgas deju grupa "Twins".

Bērnu ēdināšana vecākiem varētu izmaksāt vairāk
Liepājas domes Sociālo lietu, izglītības, veselības un sabiedriskās kārtības komitejas sēdē ir akceptētas izmaiņas 2000.gada 18.maijā pieņemtajā domes lēmumā, kas skar bērnu ēdināšanu un uzturēšanu pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēs. Ja izmaiņas apstiprinās arī Finanšu komitejā un domes sēdē, tad vecākiem būs pilnīgi jāsedz bērnu ēdināšanas izmaksas bērnudārzos, informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Patlaban vecāki maksā 85 procentus no ēdiena vērtības, pārējos 15 procentus – pašvaldība. Izmaiņas rosinātas, jo ļoti strauji palielinājušies pirmsskolas izglītības iestāžu uzturēšanas izdevumi. Tos gan pašvaldība turpināšot segt. Bez tam no pilsētas budžeta bērnudārzos brīvpusdienas tiek samaksātas 295 mazturīgo ģimeņu atvasēm. "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka patlaban par bērna ēdināšanu vecāki mēnesī maksā 17 latu. Par šo naudu katru dienu, kad bērns uzturas pirmsskolas izglītības iestādē, viņš saņem brokastis, pusdienas un pēcpusdienā vēl launadziņu.

Atbalsta bāzei mainīts nosaukums
Kā "Kurzemes Vārdu" informēja NBS 4.aizsardzības novada Atbalsta bāzes civilmilitārās sadarbības speciāliste Dzintra Vītiņa, saistībā ar bruņoto spēku reformu, no 1.jūlija ir mainīts nosaukums arī šai militārajai struktūrai. Pamatojoties uz aizsardzības ministra Ata Slaktera pavēli, Atbalsta bāzes nosaukums turpmāk būs Nacionālo bruņoto spēku Nodrošinājuma pavēlniecības 1.reģionālais nodrošinājuma centrs.

Muzikanti – pasaules pilsoņi Tirgoņu ielā
Daiga Mikuļska
Vakar Tirgoņu iela skanēja no abiem galiem. Tuvāk Peldu ielai bija iekārtojies Virsaitis, bet Kungu ielas pusē – divu muzikantu grupa. Tie bija Jurijs Širokovs kopā ar savu labu paziņu no Bolīvijas – indiāni Milo Korhaju, kas Liepājā bija ieradies pirmo reizi. Kā pastāstīja J.Širokovs, Korhaja esot īstens pasaules pilsonis, kurš kā ielu muzikants uzstājoties visdažādākajās valstīs, arī Baltijā. Viņš izpilda Bolīvijas indiāņu tautas mūziku, izmantojot gan ģitāru, gan nacionālo pūšamo instrumentu sikus un kazu nagus, kas piestiprināti pie kājām un mūzikas ritmā tiek grabināti. Širokovs un Korhaja Tirgoņu ielā muzicēs arī šodien un rīt. Virsaitis jeb cilvēks orķestris garāmgājējus priecēja ar mūziku un dziesmām, kuras viņš izpildot folkkantrī stilā. Aprīkojumā esot bandžo, mutes ermoņikas, niedru stabule, kazu, dažādi zvārguļi, arī velosipēda zvans un koferbungas, kuras sauc par Rolandu. Kā "Kurzemes Vārdam" sacīja Pilsētas domes izpilddirektors Valdis Skujiņš, "Liepājas Administratīvās kārtības noteikumos" paredzēts, ka visiem tiem, kas vēlas muzicēt pilsētā, publiskās vietās, vispirms jādodas uz domes Apmeklētāju pieņemšanas centru un par šo savu vēlmi jāinformē pašvaldība. Tad tiek izsniegta atļauja (bez maksas) un muzikantam nerodas problēmas tad, ja šo atļauju lūdz uzrādīt Pašvaldības policijas darbinieki. "Visiem jābūt vienādiem noteikumiem, un tādi arī ir," piebilda V.Skujiņš. "Gan tiem, kas muzicē vieni paši, gan visiem tiem mūziķiem, kas pilsētā uzstājas lielos sarīkojumos."