Kurzemes Vārds

15:40 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Polderu sūkņu staciju rekonstruē "Polderis"

Pēteris Jaunzems

Jau vairāk nekā mēnesi Nīcas pagasta Toseles sūkņu stacijā risinās vērienīgas rekonstrukcijas darbi. Tos veic Ikšķiles uzņēmuma – SIA "Polderis" strādātāji.

Uzdevums viņiem jāpaveic līdz oktobra beigām.

Firma "Polderis" mūsu rajonā ir pazīstama, jo pirms pāris gadiem tā strādāja Bernātu sūkņu stacijas atjaunošanā. Tomēr, kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Dienvidkurzemes Reģionālās lauksaimniecības pārvaldes elektroiekārtu inženieris Imants Rožkalns, uzdevumi tur un šeit savā ziņā esot atšķirīgi, jo Toselē paredzēts uzbūvēt arī tiltu, bet Bernātos bija jāsakārto zemes valnis, kas veido dambi.

Viņš pauda gandarījumu, ka "Poldera" vīri strādājot gluži kā lauvas, tādēļ darbi sekmīgi virzās uz priekšu. Neefektīvie sūkņi, kas kalpoja līdz šim, jau ir noņemti, bet to vietā novietoti jaunie. Tomēr arī vecos projām vest un metāllūžņos pārdot neesot domāts. Imants Rožkalns uzskata, ka dubults neplīst un kaut kāda rezerve avārijas gadījumam esot jānodrošina. Stacijai paredzēts nomainīt arī logus un durvis, kā arī sakārtot jumtu un veikt profilaktisko remontu.

Patlaban polderieši stājušies pie paša atbildīgākā uzdevuma, proti, sūknēšanas šahtu betonēšanas. Tās sniedzas 4,40 metru dziļumā zem polderu kanālu ūdens līmeņa. Darbu vadītājs Jāzeps Daukšts teica, ka pats sarežģītākais esot veidņu darināšana, jo no tā, cik precīzi to paveic, būs atkarīgs rezultāts. Viņš ir pārliecināts, ka strādātāji iekļausies grafikā paredzētajos termiņos, jo darbi uzsākti laikus. Pagaidām viņiem neesot traucējuši arī laika apstākļi. Jāzeps Daukšts pastāstīja, ka projektā nebija paredzēts izbūvēt pievedceļu, tomēr viņi to sakārtojuši, tādējādi lietderīgi izmantojot izlauztos betonējumus.

Pavisam polderu sistēmā ietilpst 2200 hektāru auglīgu zemes platību. Paužot gandarījumu par sūkņu stacijas rekonstrukciju, kas valstij izmaksā 49 tūkstošus latu, Imants Rožkalns izteica nožēlu, ka lauksaimniecībai paredzētā zeme tomēr netiek pilnvērtīgi izmantota. Daudzviet tā aizaugusi ar nezālēm un pat krūmaini. Līdz ar to izdevumiem pietrūkst atdeves. "Divus gadus pēc kārtas ūdeņu daudzums ir neliels," teica elektroierīču inženieris. Tādēļ kanālos šobrīd tiek uzturēts maksimāli pieļaujamais līmenis. Teorētiski pastāvot iespēja, izmantojot sūkņu staciju, arī apūdeņot laukus, taču tā nekad vēl neesot darīts. Sarunā Imants Rožkalns minēja arī Papes polderu staciju. Situācija tur esot cieši saistīta ar ūdens līmeni ezerā. Kā zināms, slūžas to pagaidām neregulē. Tomēr Rucavas pagasta priekšsēdētājs Jānis Bārdulis esot lauksaimniekiem apsolījis, ka ezerā maksimālais līmenis nepārsniegs 0,9 metrus, kas saskan ar stacijas projekta parametriem. Viņaprāt, ir nepieciešama neliela naudas summa, lai uzstādītu regulatoru, un tad sūkņu stacijas drošība būs garantēta.