Kurzemes Vārds

12:41 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pēc asajām kolīzijām Liepājas teātris gatavojas jaunajai sezonai

Indra Imbovica

Sezonas noslēgums Liepājas teātrī izvērsās vētrains un izgaismoja tās ēnas puses, par kurām gan atklātāk, gan slēptāk runāja sen. Līdzšinējā mākslinieciskā vadītāja Jura Bartkeviča atkāpšanās un atlūguma iesniegšana, teātra aktieru, mākslinieciskā un tehniskā personāla divas vēstules ar vairāk nekā 40 parakstiem, kas adresētas Kultūras ministrijai un Pilsētas domei, ar nepārprotamu prasību demisionēt teātra direktorei Marutai Pāvelsonei skaidri vēstīja par krīzes situāciju Liepājas teātrī.

Krusts krīzes situācijai vēl nav pārvilkts

Pēc vairākām sapulcēm un tikšanās reizēm ar augstākstāvošo institūciju pārstāvjiem situācija ir daudzmaz noskaidrojusies. Šobrīd arī darba līgumus uz jauno sezonu lielākā daļa teātra darbinieku ir parakstījusi, lai gan tas vēl nenozīmē, ka to saturs turpmāk vēl netiks izvētīts un uzlabots.

Preses konferencē Juris Bartkevičs un Maruta Pāvelsone paziņoja, ka abi pieņēmuši lēmumu aiziet no teātra. Jau ziņojām, ka Liepājas teātra mākslinieciskā vadītāja pienākumi, līdz beigsies jau izsludinātais konkurss uz šo amatu, uzticēti Ivaram Lūsim, kurš turpmāk pildīs arī režisora funkcijas. Maruta Pāvelsone atlūgumu vēl nav iesniegusi, bet izmanto gan slimības atvaļinājumu, gan kārtējo atvaļinājumu un citas iespējas. Arī konkurss uz direktora amatu vēl nav izsludināts. Direktores pienākumus patlaban veic mārketinga daļas speciāliste Ilga Erba.

Liepājas teātra 97.sezona izskanēja ar Jura Rijnieka režisēto "Saulgriežu koncertu" divās daļās, kurā viss ansamblis, piedaloties viesmāksliniekam Zigfrīdam Muktupāvelam, izdziedāja skaistākās melodijas no muzikālajām izrādēm "Kaupēn, mans mīļais", "Mazais princis", "Dāmu paradīze", "Kaķīša dzirnavas", "Stikla kalns" un citām. Kopš 27.jūnija teātra kolektīvs devies atvaļinājumā.

Repertuārā akcents likts uz jaunatnes izrādēm

Pirms sākt savas turpmākās aktiergaitas Rīgā, Dailes teātrī, Juris Bartkevičs informēja par iestrādēm Liepājas teātra jaunajai, 98. sezonai.

Nākamajā sezonā teātra trupā strādās 20 aktieri – 11 sievietes un 9 vīrieši. Viņu vidū tikai četri Liepājas teātra studijas absolventi: Maija Romaško, Laura Čaupale, Paulis Nimrods un Armands Kaušelis, pārējie atraduši darbu citos Latvijas teātros vai citur. Īstas skaidrības vēl nav par Māri Jonovu, kaut gan viņam jau ir paredzētas vairākas lomas jaunās sezonas iestudējumos. Bet, runājot par izrādēm, ir iecerēts parādīt 16 iestudējumus, tostarp divus studentu darbus.

Juris Bartkevičs minēja virkni iepriekšējo sezonu iestudējumu, kurus nosauca par aizejošiem, respektīvi, tādiem, kas uz skatuves parādīsies reti un acīmredzot drīz tiks norakstīti. "Katrai izrādei, tāpat kā cilvēkam, ir savs mūžs. Tikko ar lielām sirdssāpēm norakstījām "Fiestu"," skaidroja J.Bartkevičs, "bet finiša taisnē ir tādas labas izrādes kā komēdija "Blēzs", "Ideāls vīrs" un arī "Stikla kalns". Priekšlaicīgi būtu atvadīties no "Kaupēn, mans mīļais". Pēc pēdējiem, vēl nesenajiem panākumiem Rīgā jūtam, ka izrāde joprojām nav ne izļurusi, ne nospēlējusies. Un, ja skatītājam Latvijā šī izrāde vajadzīga, tad pāragri to norakstīt, bet ir varbūt jādomā par tēlotāju un mūziķu sastāva atjaunošanu."

Interesants solās būt jaunās sezonas izrāžu repertuārs. Jau augusta sākumā režisors Valentīns Maculēvičs sāks darbu pie Maikla Freina komēdijas "Teātris" iestudējuma. Scenogrāfe izrādei būs Inguna Kokina, kostīmmāksliniece Maija Vingre. Lomās Anda Albuže, Uldis Stelmakers, Sigita Jevgļevska, Edgars Pujāts u.c. Paralēli mēģinājumi sākas arī mobilai bērnu izrādei "Pifa piedzīvojumi", kuras režisore būs Diāna Romanoviča, bet lomās Marģers Eglinskis, Inese Jurjāne, Maruta Klima un jaunie teātra aktieri. Pirmizrādes abiem iestudējumiem paredzētas oktobra sākumā.

Tad arī sāksies darbs pie nākamajiem jauniestudējumiem. Oriģināllugu "Andalūzijas smokings" tās autors un reizē arī režisors Lauris Gundars speciāli rakstījis četriem aktieriem: Andai Albužei, Anitai Kvālai, Leonam Leščinskim un Ivaram Lūsim. Pirmizrāde decembra sākumā. Novembrī paredzēts, ka režisors Juris Rijnieks ar Liepājas aktierkursa absolventiem sāks mēģinājumus pie austrāliešu autora Stefana Nantū lugas "Akmeņi". Tā ir izrāde tīņiem par diviem jauniešiem, kuri met akmeņus no tilta, un kādas tam ir sekas.

Septembra beigās un oktobra sākumā teātris iesaistīsies arī sarīkojumā, kas veltīts rakstnieka Egona Līva 80 gadu jubilejai. Šim sarīkojumam materiālus gatavo un apkopo dramaturgs Jānis Jurkāns un publicists, rakstnieks Ēriks Hānbergs.

Decembra vidū režisors Ivars Lūsis sāks iestudēt vienu no Anšlava Eglīša spožākajiem dramaturģijas darbiem "Par purna tiesu", kura scenogrāfs ir Varis Siliņš. Daudziem liepājniekiem droši vien vēl labā atmiņā šīs lugas iepriekšējais iestudējums, bet, kā teica Juris Bartkevičs, tā ir Lūša ilgi lolota vēlēšanās, tātad režisoram ir ko jaunu teikt. Lomās Inese Jurjāne, Uldis Stelmakers, Inese Kučinska, Ivonda Vilsone, Marģers Eglinskis un jaunie aktieri. Pirmizrāde paredzēta februāra vidū.

Jaunajā sezonā īpašas ieceres tiek lolotas Ziemassvētku, Vecgada un Jaungada svētku laikam. Juris Bartkevičs atzinās, ka viņu jau ilgāku laiku domas saista kādreiz tik populārā Latvijas radio muzikālā izrāde "Sniegbaltītes skola". Ar to, šķiet, izaugušas vairākas paaudzes bērnu, un tā varētu būt jauka dāvana bērniem ziemas saulgriežu laikā. Savukārt pieaugušajiem savu ideju par svētku koncertu piedāvājis Andris Daņiļenko.

Vismaz trīs jauniestudējumi taps arī teātra sezonas otrajā pusē, proti, jau 2005. gadā. Februāra vidū režisore Baņuta Rubess sāks mēģinājumus pie, varētu teikt, eksperimentālas izrādes Semjuela Beketa "Endspiele" ("Beigu spēle"), kuras pirmizrāde plānota aprīlī. Lomās Leons Leščinskis, Anita Kvāla vai Anna Šteina, Ēriks Vilsons un Ivonda Vilsone. Gan Juris Bartkevičs, gan teātra literārā padomniece Edīte Tišheizere uzsvēra, ka šis ir tas gadījums, kad Liepājas teātrim vitāli nepieciešama Mazā zāle kā radoša laboratorija. Šim nolūkam tapusi teātra kolektīva vēstule Pilsētas domei.

Paralēli šai izrādei, skatoties pēc apstākļiem, Juris Rijnieks vai arī cits režisors sāks darbu pie Terensa Makneilija "Frenkija un Džonijs mēnesgaismā" izrādes, kurā spēlēs tikai divi aktieri – Inese Kučinska un Ivars Lūsis.

Pavasarī taps divi lielinscenējumi, kuros piedalīsies viss teātra ansamblis. Viens no tiem būs Tankreda Dorsta lugas "Mazais cilvēk, ko nu?" iestudējums Jura Rijnieka režijā, scenogrāfs Varis Siliņš. Pirmizrāde paredzēta aprīlī. Otra ar viesmākslinieku dalību būs "Balle, ballīte", kurai scenāriju pēc Etores Skolas filmas "Balle" motīviem iecerējis Jānis Peters. Mēģinājumi režisora Valda Lūriņa vadībā sāksies martā, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis. Pirmizrāde paredzēta maijā. Šim iestudējumam varētu tapt arī brīvdabas izrāžu variants.

Ārpus teātra sezonas plāniem savu monoizrādi – Fjodora Dostojevska "Smieklīga cilvēka sapnis" – iecerējis iestudēt Ivars Lūsis.

Nenoliedzami, ka pēc pārmaiņām vadībā un jauno aktieru ienākšanas Liepājas teātra kolektīvam būs sūri jāstrādā, lai apliecinātu savu radošo potenciālu un spēju mobilizēties.