Kurzemes Vārds

11:37 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Konsultē jurists

Vai visiem ticēt uz vārda?

Inga Ušpele

Vasara tiek uzskatīta par pārmaiņu laiku, tāpēc daudzi vēlas iegādāties, mainīt, pārdot vai veikt kādas citas darbības ar nekustamo īpašumu. Un tieši tad ne mazums cilvēku nonāk izvēles priekšā: visu veikt pašam vai uzticēties profesionālam māklerim. Policijā ne vienreiz vien ir saņemti iesniegumi no personām, kuras nekustamo īpašumu tirgū apkrāpuši negodīgi mākleri. Lai izvairītos no šādas nepatīkamas pieredzes, speciālisti iesaka, kam vajadzētu pievērst uzmanību, iesaistoties attiecībās ar mākleri.

Kā skaidro lietpratēji, tā kā mūsu valsts likumdošana neparedz mākleru licencēšanu, tad uzmanību vajadzētu pievērst tam, lai māklerim, kura pakalpojumus grasāties izmantot, būtu sertifikāts. Drošāk būtu, ja izmantotu firmu mākleru pakalpojumus, kuri nekustamā īpašuma tirgū sevi jau apliecinājuši.

Ja neesat noslēdzis līgumu ar mākleri, bet darījums noticis uz vārdiskas vienošanās pamata, tad jebkuras domstarpības abu pušu starpā var risināt tikai tiesā.

Lielākoties mākleri piedāvā slēgt līgumu, bet vajadzētu paturēt prātā, ka viņi ir sava aroda speciālisti un līgumā var ietvert dažādas juridiskas nianses, kuras vēlāk var tikt izmantotas pret klientu.

Tieši tāpēc juristi brīdina: nekad neparakstiet nevienu līgumu, ja neesat to pilnīgi izpratis! Ja radušās neskaidrības, tad būtu jākonsultējas ar neitrālu personu, kas pārzina juridiskos jautājumus.

Mākleri bieži apņemas veikt darījumu uz klienta izsniegtās pilnvaras pamata, nesastādot līgumu. Šādam variantam visbiežāk piekrīt mazturīgie iedzīvotāji, kuriem iekrājies īres parāds vai kuriem draud izlikšana no dzīvokļa. Cerot, ka mākleris īsā laikā atrisinās viņu problēmas (ko daži negodīgie aģenti arī apsola), šie cilvēki beigu beigās nonāk dzīvošanai nederīgos apstākļos vai vispār paliek bez dzīvojamās platības.

Pilnvara neparedz māklera atbildību, un tāpēc obligāti slēdziet līgumu. Vislabāk to būtu darīt notāra klātbūtnē. Protams, tas ir dārgāks, bet drošāks variants.

Un vēl dažas nianses, kuras vajadzētu zināt. Nekad un nevienam nemaksājiet naudu uz mutiskas vienošanās pamata. Dažreiz, sastādot pirkšanas un pārdošanas līgumu, mākleris piedāvā norādīt dzīvokļa pazeminātu cenu, lai būtu jāmaksā mazāki nodokļi. Taču pēc tam, kad esat iemaksājuši visu mutiski norunāto summu, pārdevējs atrod kādu formālu iemeslu un lauž līgumu. Pircējs šajā gadījumā atgūst summu, kas norādīta līgumā. Lietpratēji brīdina, ka saņemt atpakaļ visu naudu praktiski ir neiespējami.

Neticiet nevienam uz vārda! Jūs apkrāpt varēs tikai tad, ja zaudēsit modrību un ļausit sevi apkrāpt. Ja jums būs darīšanas ar godīgiem cilvēkiem, tad viņi jūs sapratīs. Gadās, ka arī mākleri cieš no negodīgiem pircējiem, un tāpēc arī viņi ir ieinteresēti jebkurus darījumus fiksēt dokumentāli.