Kurzemes Vārds

15:43 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sarakste ar lasītājiem

Dažam sīkumi, bet dažam nervi

Kirils Bobrovs

Lasītāji joprojām vēršas redakcijā ar dažādām sadzīviskām domstarpībām. Un pat ar apskaužami regulāriem intervāliem. Tiesa, kaut kas jauns šajos ziņojumos gadās diezgan reti. Jau sen neviens nebija paudis savu viedokli par elektrotehnikas un elektroniskās aparatūras nodrošināšanu pret sprieguma svārstībām tīklā. Un, lūk, ar notikušo apliecinošiem dokumentiem pie mums atnāca Zinaīda Soboļa no Siļķu ielas 14–40. 10.jūnija naktī pārāk augsta sprieguma dēļ viņai pārdega pleijers, dators, printeris un cita tehnika. Tas pats un tieši tajā pašā laikā noticis vēl vienā no kaimiņu dzīvokļiem.

Cietusī uzreiz vērsās ar iesniegumu namu pārvaldē un Rietumu elektriskos tīklos. Tika uzrakstīts akts, kurā apgalvots, ka nekādas novirzes neesot konstatētas. Starp citu, situācijas novērtēšanai privāti uzaicinātais elektriķis bija pilnīgi citās domās. Kā parasti šādos gadījumos, notikušo cenšas izskaidrot ar to, ka viss atkarīgs no tīklam pievienotajām jaudām un drošinātāju veida. Bet namu pārvalde atsaucas uz firmu, kas pirms trim gadiem ierīkoja elektrības skapjus ar jaunajiem skaitītājiem un drošinātājiem. Iedzīvotāji šiem skapjiem klāt netiek. Uz Z.Soboļas jautājumu, kas tā par firmu un kā to atrast, namu pārvaldē it kā nav varējuši atbildēt. Bet tieši tas bija jādara, lai aizstāvētu sava mundiera godu, ja jau neviens nevēlas garantēt nepieciešamo elektrodrošību un veikt profilaktisko darbu. Starp citu, minētajā aktā Z.Soboļa redzēja tikai divus, nevis trīs parakstus. Sīkums? Protams, galvenais ir kas cits: jākompensē radītie zaudējumi. Bet to, bez šaubām, neviens nevēlēsies darīt. Pēc tradīcijas ilgi un pacietīgi vilks garumā saraksti. Kaut gan cietusī ir pilna apņēmības panākt savu taisnību. Vēl jo vairāk tādēļ, ka palielinātie maksājumi mājas apsaimniekošanai paredzēti arī iekšējo elektrotīklu apkalpošanai.

***

Remontdarbu un maksājumu tematu turpina Ilmārs Cildermanis no Dzintara ielas 97/99. Šoreiz problēmas radušās cauruļvadu nomaiņas un apkures dēļ. Lieta bija ķēpīga un ilgstoša, vesels seriāls. Kaut kas iedzīvotāju labā tomēr izdarīts. I.Cildermanis pat parādīja aktus par darbiem piecos dzīvokļos, kuros strādāja firma "Servissistēma". Taču līdz galam darbus tomēr nepaveica. Viens stāvvads tā arī nefunkcionē. Tieši tādēļ turpinās lietišķā birokrātiskā sarakste. Iedzīvotāji pieprasīja maksājumu pārrēķinus. Un no "Vecliepājas" saņēma atbildi, ka tos varot veikt tikai "Liepājas siltums".

Lūk, šeit tā vien prasās neliels situācijas komentārs, jo līdzīgi gadījumi notikuši arī agrāk. Īpaši necerot uz ātru un pozitīvu risinājumu, tomēr ieteicām sūdzības autoriem pieprasīt pārrēķinus. Bet vienmēr uzsverot, ka "Liepājas siltums" atbild par savu trasi tikai līdz konkrētās ēkas sienai, bet mājas iekšpusē viss jādara dzīvokļu apsaimniekošanas uzņēmumam. Pilnīgi iespējams, ka dažādu iemeslu dēļ tas gluži vienkārši nav spējīgs to izdarīt. Bet tādā gadījumā jāaicina palīgi vai vismaz jāparūpējas par pārrēķinu. Jo iedzīvotāji taču nav vainīgi, ka "Liepājas siltums" ar viņiem neslēdz tiešos līgumus.

Jautājums ir principiāls. Un no sacītā izriet, ka apgalvojumi par namu pārvaldes lielisko sadarbību ar siltuma ražotājiem ir vistīrākais blefs. Un ja avīze iesaka lasītājiem savu argumentāciju pamatot ar spēkā esošiem noteikumiem, tad jāatzīst, ka tas iespējams tikai teorētiski. Bet dzīvē viss pavēršas savādāk un diemžēl ne jau iedzīvotāju labā.

* * *

Vēl esam saņēmuši vēstuli par situāciju, kāda veidojas ap māju Graudu ielā 20. Blakus mājas (Graudu ielā 18 un 22) kāds ir nopircis, un privātīpašnieki nolēmuši uzcelt žogus. Un jau it kā sākuši tos būvēt, taču darbi pārtraukti. Pirmajā acu uzmetienā šķiet, ka nekā nosodāma nav. Taču, kad no arhīvu dokumentiem kopētas gruntsgabalu robežas, uz kuriem atrodas minētās ēkas, acīmredzot neviens pat nebija padomājis, ka tas varētu nepatikt 20.nama iedzīvotājiem. Turklāt 1939.gadā šīs lielās mājas tur vispār nebija. To uzbūvēja padomju laikā, un māja izrādījās pašā malā.

Mums piezvanījušais īrnieks pavēstīja, ka 70 procenti iedzīvotāju gatavi cīnīties pret netaisnību, jo viņi nevēlas pa Loču vai Celtnieku ielu mērot apkārtceļu uz savu māju. Tikai nelaime tā, ka taisnīguma jēdziena izpratne ir katram sava. Pret privāto zemes īpašumu robežām vērstos viedokļus nākas uzklausīt atkal un atkal. Tādēļ šādas problēmas jārisina nevis emocionālā, bet tiesiskā līmenī.

* * *

Tagad daži vārdi par kādu atspēkojumu. Pēc pēdējās fotoreportāžas publicēšanas, kurā bija Dārtas ielas 29.nama fotouzņēmums, piezvanīja šā objekta īpašnieks un sašutumā vēstīja, ka fakts neatbilstot īstenībai. Bet šis fakts bija nesankcionētā izgāztuve, kuru likvidēja, pirms bija publicēta šī fotogrāfija. Ko lai dara, mēdz gadīties arī tā. Tikai slikti, ka vesela gada laikā šī izgāztuve nevienam nedūrās acīs. Saimnieks sacīja, ka visā vainojami kaimiņi, kuri izgāzuši tur savus sadzīves atkritumus, un viņam beidzot izdevies ar policijas palīdzību ieviest kārtību. Slikti, ka policija jāaicina, jo tā varētu arī pati biežāk rīkot reidus negodīgo privātīpašnieku iebiedēšanai. Bet saimnieks nonācis neapskaužamā situācijā, ja jau viņam gadījušies tādi kaimiņi. Bet jebkurā gadījumā līdz ar nekustamo īpašumu jāuzveļ savos plecos arī ar to saistītās problēmas. Nav nekustamā īpašuma – nav arī problēmu.

* * *

Un vēl par kādas lasītājas reakciju uz mūsu neseno publikāciju, kurā bija iztirzāts jautājums par visas pilsētas nodrošināšanu ar siltuma skaitītājiem. Šis zvans droši vien būs kā pirmā bezdelīga, kas vēstī par kārtējā sašutuma viļņa tuvošanos. Zvanītāju satrauc tas, ka mājās, kurās iedzīvotāji paši par savu naudu jau ierīkojuši skaitītājus, vēl būs jāmaksā par siltummezglu ierīkošanu. Jo turpmāk arī karstā ūdens uzskaite notiks turpat. Droši vien izdosies atrast kādus kompromisus, bet pagaidām jākonstatē, ka ne Pilsētas dome, ne "Liepājas siltums", atļaujot ierīkot individuālos un kāpņu telpu kopīgos skaitītājus, neizprata problēmu kopumā. Un, ja arī izprata, tad nezin kāpēc nevienam par to neteica.