Kurzemes Vārds

14:47 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Raibās vasaras raženā cope

Klāvs Bridējs

Lai arī vasara šogad raibāka nekā dzeņa vēders un daudzi uzskata, ka tādas nemaz mūsu platuma grādos vēl nav bijis, tas netraucē vīrus un izturīgākas daiļā dzimuma pārstāves arīdzan nodoties vienam no azartiskākajiem brīvdabas hobijiem – makšķerēšanai. Liepājas puse ir varen pateicīga šai nodarbei, jo ūdenstilpju visapkārt ir tik daudz, ka atliek tikai izvēlēties. Lai arī laika gaitā nemainīgs ir uzskats, ka kādreiz gan debesis bijušas zilākas, gan zivju vairāk, tomēr lielākā daļa copētāju atzīst, ka šis ir gads, kad zivis ķeras. Protams, ja vien ir zināms, kad, kur, kā un ar kādiem rīkiem.

"Pagaidām var teikt, ka šis ir karpu un līdaku gads," saka viens no pašiem pazīstamākajiem mūspuses makšķernieku ekspertiem, veikala "Cope" pārdevējs konsultants Dainis Dulpiņš. Viņš atklāj, ka pagājušās nedēļas beigās kāds karpu ķeršanas lielmeistars ievedis veikalā parādīt 9,8 kg smagu eksemplāru, kas ar makšķeri savaņģots Vērgales centra dīķī. Savukārt līdz "Kurzemes Vārdam" nonāca informācija, ka garajās Jāņu brīvdienās veiksmīgam spiningotājam Liepājas ezerā pēc 45 minūšu garas cīņas izdevies gūt virsroku pār 8,4 kg svaru sasniegušu zaļsvārci.

"Šogad tik mainīgie laika apstākļi bieži vien ir izšķirošais faktors, lai cope būtu vai nu veiksmīga, vai arī makšķernieks paliktu tukšā," stāsta D.Dulpiņš. "Jo gadās, ka vīri vienudien vilkuši labus līdaku un asaru lomus Durbes, Papes, Liepājas vai Tašu ezerā, bet otrā dienā aizbraucot palikuši bez nevienas asakas. Gluži tāpat ir ar karpām. Man pašam jūnijā trāpījās nosēdēt tukšā no trijiem pēcpusdienā līdz astoņiem rītā un pēc tam stundas laikā izvilkt trīs tīri ņemamas karpas. Jāgaida pastāvīgāks laiks, tad arī cope kļūs prognozējamāka."

Pēc pēdējos pāris gados gūtajiem izcilajiem līdaku un zandartu lomiem jūrā īpaša spiningotāju uzmanība pievērsta šai ūdenstilpei, taču pagaidām tur valda relatīvs klusums.

"Jāgaida, ka siltāks kļūs laiks un līdz ar to ūdens, jo tad lielās ezera līdakas izies jūrā, bet jūras zivis nāks tuvāk krastam. Taču diezin vai šogad tas būs ātrāk par jūlija beigām un augusta sākumu," skaidro un prognozē "Kurzemes Vārda" izraudzītais makšķerēšanas eksperts.

Viņš arī skumji bilst, ka zivju daudzums saldūdens krājumos lielā mērā atkarīgs no sabiedrības godaprāta. Cik traģiska esot situācija ar maluzvejnieku patvaļu, vislabāk rādot situācija Liepājas ezerā, kur arvien retāk spiningotāji dodas gaidāmā loma meklējumos, brienot no krasta, jo visa krastmala ir kā nosēta nelegāliem tīkliem. "Liepājas makšķernieki jau kuro gadu aicina ezerā ieviest licencēto zveju, bet pagaidām tā ir bijusi saucēja balss tuksnesī," bēdīgi konstatē D.Dulpiņš.