Kurzemes Vārds

22:09 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Zemnieki no grūtībām nebaidās

NIKOLAJS KAŅEVSKIS, Liepājas rajona Bunkas pagasta "Mežiņu" piemājas saimniecības īpašnieks

Šogad mums grūts gads. Zemenes apsala, sīpoli, kartupeļi – viss, kas bija uz lauka iestādīts tirgum, – tagad viss nosalis. Kāposti gan šogad veiksmīgi, ķirši arī jau bija noziedējuši, tāpēc būs. Kartupeļi mums 30 procentu pagalam, bet lielākā skāde ir zemenes. Arī ābeles visas nosala, bumbieres, upenes. Par ābolu ražu kopumā grūti spriest – esmu dzirdējis, ka citiem ābeles nav apskādētas. Ja par Bunkas pagastu, tad ābolu nebūs vispār – arī kaimiņiem ābeles pagalam. Pilsētā tas droši vien savādāk: paskatās pa logu – laiks labs, var iet laukā bez lietussarga. Bet laukos mums tas nelīdz.

Tādu vasaru noteikti neparedzējām. Pērn un aizpērn bija sauss un silts, bijām jau pieraduši un slikto laiku nemaz negaidījām. Pamatā audzējam dārzeņus, arī gurķus. Tie, nabadziņi, mokās – par aukstu. Gurķiem nepieciešama vidēji līdz 20 grādu temperatūra. Bet mums te naktī septiņi, dienā – 16 grādu, nekas labs jau nevar iznākt. Tagad tādi nodzeltējuši… Gurķu liels lauks, bet diez vai kaut kas būs. Grūti spriest, kā citiem. Kolēģis no Gramzdas stāstīja, ka viņam sīpoli šogad neaug, nosaluši. Radiniekam, kas dzīvo netālu, arī ne zemeņu, ne sīpolu. Paskatieties – šīs ir pirmās zemenes, bet tik maziņas. Lielākās visas nosalušas. Pašiem jau pietiek, bet audzējam pārdošanai – no tā iztiekam.

Finansiāli šogad stipri izjutīsim auksto vasaru. Iedomājieties, ja jums alga būtu 100 latu un jums pateiktu, ka šogad to samazinās par 70 procentiem procentiem… Man ir nepilns hektārs zemeņu, un 60–70 procentu no tām nosalušas. Bet tā jau zemniekam iet – velk un velk, un vilks atkal. Liekam agrotīklus, dūmojam, miglojam ar ūdeni, lai nenosalst, bet ko gan var saglābt? Man uz lauka izlikts termometrs – salnu laikā: mīnus septiņi grādi! Tur pat agrotīkls nelīdz. Bet cerams, ka tiksimies vēl nakamgad un aiznākamgad – badā nomiruši nebūsim. Katru gadu domājam: nākamgad būs labāk. Gan jau arī būs!