Kurzemes Vārds

21:47 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lai makšķeres nesapītos maluzvejnieku tīklos

Pēteris Jaunzems

Sparīgāk nekā citus gadus rajonā izvērsusies maluzvejniecības apkarošana. Piesaistot sabiedriskos palīgus un policijas spēkus, to veic un koordinē Reģionālās vides pārvaldes Ūdens bioloģisko resursu kontroles daļa.

Vainīgie nereti paliek nesodīti

Daļas vadītājs Ģirts Liepiņš šonedēļ informēja "Kurzemes Vārdu" par sodītajiem likumpārkāpējiem, kā arī raksturoja viņu nodarījumus. Trīs liepājnieki nārsta laikā spiningojuši Liepājas ezerā līdakas. Divi no viņiem – Gatis un Valērijs – aizturēti tūlīt pēc piestāšanas krastam, bet trešais – Jevgenijs savaņģots laivā. Visiem trim nācies atvērt savus naudas maciņus, bet zivis, ko jaunie cilvēki bija notvēruši, palaistas atpakaļ ezerā. Tomēr ne vienmēr veicoties tik veiksmīgi, ka izdodas saukt pie atbildības vainīgos. Biežāk kontrolieri izņem ūdenī iegremdētos tīklus, bet to licēji paliek nesodīti. Tā tas bijis arī maija otrajā dekādē, kad reida gaitā vairāki tīkli atrasti Toselē un Bārtas vecupē. Vienlaikus, braucot ne tikai ar laivu pa upi, bet arī ar auto gar krastu, izdevies atbrīvot ūdeņus no vēl citiem tīkliem. "Tajā laikā nārstoja karūsas un ruduši," teica Ģirts Liepiņš.

Pārbaudot, kas notiek Papes ezerā, maija beigās izdevies aizturēt piecus kaimiņvalsts Lietuvas pilsoņus, kas mūspusē ieradušies, lai baudītu vasaras atvaļinājumu. Viņu izpratnē tas nevar paiet bez zivju zupas. Tādēļ, nevērojot smīlājošo lietu, visi bija devušies ezerā spiningot no laivas. Tāda pretlikumīga vaļošanās lietuviešiem izmaksājusi simt latu. Drīz pēc tam apsekota ostas akvatorija. Karostas kanāla galā pie aizdomīgām nodarbēm pamanīti trīs puikas, taču arī tie bijuši acīgi un, ieraugot braucam inspektorus, sasvieduši tīklu galus ūdenī. "Ja pārkāpēju neesam notvēruši pie rokas, par vainīgu viņu nevaram saukt," paskaidroja Ģirts Liepiņš. Tā noticis arī šoreiz. Tīkli izņemti, bet puišeļi aizgājuši.

Mudina atdot barotājus

Kontroles daļas vadītājs domā, ka plašāk pastāstīt lasītājiem nepieciešams par gadījumu pie jaunceļamā Bārtas tilta. Iedzīvotāji ziņojuši Ūdens bioloģisko resursu kontroles daļai, ka celtnieki tur nodarbojas ar nelikumībām. Pārbaudot upes tecējumu pie tilta, tiešām ūdenī atrasti seši īsie tīkli jeb tā dēvētie televizori un viens garāks tīkls. Celtnieki pa to laiku būvējuši tiltu un maluzvejniecībā neesot atzinušies. Tomēr, kad kontrolieri jau posušies projāmbraukšanai, kāds no tiem jokojot mudinājis tīklus atdot, jo tie esot viņu barotāji. Vēl kāds spiningotājs aizturēts Liepājas ezerā drīz pēc Jāņu dienas. Viņam laivā atradies tieši ducis līdaku, turklāt dažas no tām īstās pusaudzes. Šajā sakarībā Ģirts Liepiņš paskaidroja, ka ar spiningu šobrīd atļauts tvarstīt tikai līdakas, kas ir garākas par 45 centimetriem, un lomā nedrīkst būt vairāk par piecām zivīm.

Vides reģionālās pārvaldes speciālists piekrita, ka maluzvejnieku tīkli ļoti traucē makšķerēšanas sporta cienītājus, kādu rajonā nav mazums. Lielākā viņu daļa iegādājusies makšķernieku kartes un izmantojot vasaru, lai pilnā mērā baudītu savu vaļasprieku. Labi lomi ķeroties gan Durbes, gan Liepājas, gan Papes ezeros un citās ūdenskrātuvēs.

Dīķu īpašnieki aicina makšķerniekus

Lielu atbalstu sniedzot zemnieku saimniecības, kas nodarbojas ar zivkopību un ierīkojušas īpašus, makšķerēšanai domātus dīķus, kuros mājo ne tikai karpas un karūsas, bet arī zandarti un pat foreles. Viņu piedāvātos pakalpojumus jau tagad iespējams izmantot Medzes pagasta Tāšos, Vērgalē, Lažas pagastā, Kazdangā, Kalvenē un citur. Interese esot diezgan liela, jo dīķos, kam ir īpašnieki, lomus gūt ir lielākas cerības un arī makšķeres tur tik stipri kā citās vietās neapdraud maluzvejnieku tīkli.

Lai uzzinātu, cik mūsu rajonā ir makšķernieku, "Kurzemes Vārds" sazinājās arī ar Latvijas Zivsaimniecības pārvaldi. Tās darbiniece Gunta Ozoliņa teica, ka kopumā valstī reģistrēti simt tūkstoši bada pātagas vicinātāju, taču viņi paši uzskatot, ka to skaits ir divreiz lielāks. Ja makšķernieki par novērotajiem likumpārkāpumiem nekavējoties ziņotu kontrolējošajām institūcijām, maluzvejniekiem vajadzētu drīz vien ieraut astes. Taču pagaidām tas vēl nenotiek.