Kurzemes Vārds

21:40 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai cenas atsāks riksi?

Tas, ka vasara šogad pagaidām tāda – īsti nekāda, trūcīgākajai sabiedrības daļai droši vien tomēr atvirzās sekundārā plāksnē, jo jūlija sākums nācis ar virkni finansiālu raižu, kurām lemts papildināt jau tā brango tēriņu nastu, kas šogad no pavasara augusi visai jūtami. Otrais pusgads sācies ar to, ka liela liepājnieku daļa par saviem dzīvokļiem maksās dārgāk, bet lielāko satraukumu visas valsts mērogā rada fakts, ka no 1.jūlija kāpuši arī gāzes tarifi, un pagaidām pat profesionāli ekonomisti visai izvairīgi uzdrīkstas prognozēt, kā tas skars pārējo pakalpojumu tirgu un preču cenas.

Skaidrs, ka tūlītējai panikai gan nav pamata, jo vasara tradicionāli ir gadalaiks, kad savilkt galus tomēr ir mazliet vieglāk – vairāk ir dažādu gadījuma darbu iespēju, un arī siltuma samaksas problēmas nesagādā raizes. Tāpat lētāka ir dažāda pārtika, turklāt pēc iespaidīgā cenu kāpuma pavasarī tirgotāji ļoti uzmanīgi balansē uz naža asmens, labi saprotot, ka nākamais cenu solis augšup atsevišķos preču sektoros var izrādīties pārāk dramatisks pirktspējai. Tāpēc, kamēr esošais tirgus nebūs nostabilizējies, šķiet, ka izcili nepatīkami pārsteigumi diezin vai sagaidāmi.

Bet tas, kāds būs rudens, savukārt atkarīgs no lēruma ekonomisko procesu, no kuriem iedzīvotāju vairākumam īpaši aktuāli, šķiet, būs divi. Pirmais: vai, palielinoties gāzes cenai, spēs noturēties arī siltumenerģijas pakalpojumu cenas, un šeit glābiņš varētu būt politiskajā gaisotnē, jo diezin vai cilvēki, kas cer uz palikšanu deputātu krēslos, pieņems īpaši nežēlīgus lēmumus. Otrs – draudīgā faktora piepildīšanās iespējas atkarīgas no tā, vai necelsies degvielas un, kā tas jau vietumis skeptiķu versijās tiek prognozēts, elektrības cenas, jo tādā gadījumā no vispārējā cenu kāpuma neizbēgt. Vai iedzīvotāju šobrīd zemā pirktspēja un pavasarī pieaugušajām cenām neadekvātais ienākuma līmeņa palielinājums būs pietiekami spēcīgs arguments, lai tā nenotiktu, redzēsim jau tuvākajā nākotnē, kas pagaidām diemžēl joprojām izskatās visai mākoņaina.

Edgars Lūsēns