Kurzemes Vārds

12:57 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

!Dienas tēma

Kad vasaras tveice kavējas

Dita Gruze, Daiga Mikuļska, Viktors Ulberts, Andrejs Rjabcevs

Varam nikni raudzīties debesīs un vicināt dūres, bet, šķiet, līdz šim mūspusei vasara nepienācās. Jūlijs jau klāt, bet lietainais un vēsais laiks tā vien atgādina par siltajām drēbju kārtām, kas, vasaras mēnešiem iestājoties, cerīgi tika noglabātas dziļi skapī. Vasaras kafejnīcas pustukšas, pludmale vientuļa, bet bāri un kino pa to laiku uzdzīvo. Dažiem vēsais laiks makā izsitis robu, cits par laika apstākļiem nebēdājas, bet pārējie cer, ka par spīti sinoptiķu prognozēm vasara atnāks arī pie mums.

Nauda nāk tad, kad ir saule

Viena no jutīgākajām sfērām, kas diezgan precīzi rāda iedzīvotāju noskaņojumu saistībā ar vasaru, ir tirdzniecība. Kā zināms, ļoti lielai daļai preču ir izteikts sezonas raksturs. Kurš gan tagad, pašā vasaras plaukumā, iegādāsies ziemas zābakus vai slēpes? To nemaz veikalos nav! Tirgotāji jau laikus savu veikalu plauktos salikuši vasaras sezonas preces. Piemēram, grilus, peldkostīmus, apavus, visu aktīvajam sportam paredzēto utt. Preces stāv, bet vai pērk? "Kurzemes Vārds" devās to noskaidrot.

Tirdzniecības centrā "Sala XL" atrodas veikals, kurā pārdod ļoti vasarīgu preci, un tā nosaukums – "Tropicana". Te ir sieviešu peldkostīmi, pludmalei domātie aksesuāri, cepures, iešļūcenes utt. Pārdevēja konsultante Inga Bērziņa stāsta, ka apmeklētāji un pircēji veikalā iegriežas tad, kad laukā silts un saulains. Arī brīvdienās esot lielāks pircēju pieplūdums, bet, protams, viņi tiek gaidīti katru dienu. "Mēs priecātos, ja varētu pārdot vairāk, bet, kāda nu ir vasara, tāda ir. Jācer, ka laiks uzlabosies," – tā Inga Bērziņa.

Veikala "100% sports" vecākā pārdevēja Gunta Ozoliņa zināja teikt, ka pagājušā gada jūnijā tirgošanās ar vasaras precēm notikusi krietni raitāk nekā līdz šim šogad. G.Ozoliņa: "Tad redzējām, kā ļaudis katru dienu pa Liedaga ielu devās uz jūrmalu un arī iegriezās veikalā, lai nopirktu šo to pludmalei un aktīvai atpūtai nepieciešamu. Taču šo vasaru pagaidām vēl nejūt, un sezonas preces nav īpaši pieprasītas." Līdzīgu viedokli pauda apģērbu tirgotāji. Viņi, gatavojoties vasarai, jau laikus iepirkuši sieviešu un vīriešu vasaras apģērbus, bet nu jāsecina, ka pārdošana nevedas tik raiti, kā plānots. Protams, kura sieviete gan pirks jaunu kleitu vai svārkus, ja nav īstas pārliecības, ka jau tūlīt varēs iegādāto jaunumu ģērbt mugurā?

Gluži tāpat ar apaviem. Jau aprīļa beigās, maija sākumā apavu veikalu plauktos parādījās jaunās vasaras sezonas apavi, bet pārdevēji nav pārstrādājušies. Ja nu vienīgi nedēļas brīvajās dienās un tad, kad tiek atvestas jaunas preces, pircēji kļūst rosīgāki. Veikala "Walking" pārdevēja Baiba Miksone: "Laiks tomēr ļoti ietekmē pircēju vēlmi iegādāties ko jaunu. Mūsu veikalā joprojām var nopirkt arī rudens apavus, un ir ļaudis, kas pērk tos, nevis vasaras sezonas preces. Ļoti ceram, ka kļūs siltāks un tad arī vasarai domātie apavi atradīs savu pircēju."

Pārtikas tirgū par vienu no visvasarīgākajām precēm noteikti var saukt saldējumu un dažādus atspirdzinošos dzērienus. Uzrunātie pārtikas veikalu vadītāji visi kā viens atzina: "Ja ir silts un saulains, šo preci pērk. Ja nav, apgrozījums jūtami samazinās. Dzīvojam ar cerību, ka kuru katru brīdi tomēr sāksies īsta vasara!"

Pludmalē cer uz sinoptiķu prognozēm un festivāliem

Pagājusī vasara bija slikta, bet šī ir vēl sliktāka, "Kurzemes Vārdam" atzina arī pludmalē esošo vasaras kafejnīcu darbinieki. Viņu darbs un ienākumi ir tieši atkarīgi no laika apstākļiem, un sekmīgi iespējams strādāt, ja ir silts un saulains laiks un ļaudis dodas pie jūras, lai sauļotos un peldētos. Diemžēl jūnijs šajā ziņā nebija pateicīgs. "Ļoti ceram, ka piepildīsies sinoptiķu prognozes un jūlijā tomēr būs siltāk un saulaināk," sacīja kafejnīcas "Banga" vadītāja Olga Vežauska. Tāpat pludmales zonā esošo vasaras kafejnīcu pļaujas laiks ir festivāli, tādi kā "Caines Beach Party" un "Liepājas dzintars". "Tikai ceram, ka šogad nenoliks mums priekšā melnu plēvi kā pērn. Tad gan apmeklētāju pie mums nebija," piebilda O.Vežauska.

Tāda pati situācija ir arī kafejnīcā "Medūza". Kad ir silts laiks, cilvēki nāk, kā paliek vēsāks, – darbinieki paši ir spiesti atpūsties. "Nu, ļoti gaidām to jūliju. Tad varbūt būs labāk," atzina "Medūzas" pārdevēja Marina Mikolajeva.

Savukārt aiz koncertdārza "Pūt, vējiņi!" esošās divas kafejnīcas – "Vīzija" un "Big 7" – šajā izklaidei nelabvēlīgajā laikā papildus piepelnās piektdienas un sestdienas vakaros, kad "Big 7" vasaras kafejnīcā rīko diskotēkas. Tad gan jauniešu netrūkstot, kaut vai līst lietus.

Par neizdevušos sezonu nesūdzējās vienīgi pārdevēja kafejnīcā, kas atrodas tieši pie Glābšanas stacijas. Kaut arī teltī nebija neviena apmeklētāja, pārdevēja apgalvoja, ka cilvēki regulāri nāk iepirkties. Viņi galvenokārt vēlas minerālūdeni, alu vai saldējumu.

Brīvās dabas prieku vietā – ballītes zem jumta

Arī brīvdabas atpūtas vietām šā vasara sagādājusi ne mazums raižu. Sporta un atpūtas takas "Beberliņi" koordinators Pēteris Tervits gan noskaņots visai optimistiski, tomēr atzina, ka laika apstākļu dēļ pagaidām iznāk atteikties no domas par piepūšamajām ūdensatrakcijām. Ja siltajās brīvdienās apmeklētāju skaits dienā mērāms simtos, tad šādās kā līdz šim – vairs tikai desmitos. Arī izjādes ar zirgiem patlaban neesot īpaši aktuālas. Šās vasaras laika apstākļi krietni sit pa kabatu – tāpat, kā jebkuram ar brīvdabas atpūtu saistītam biznesam, piebilda P.Tervits. Ja vien nelīst lietus, saltumu iespējams aizdzīt turpat pie ugunskura, bet lietainās dienas varot izmantot slapjo T-kreklu ballītēm.

Savas nedienas ir kempingu saimniekiem. Kempinga "Gaiļi" pārvaldniece Dace Jeršova pastāstīja, ka maijā atpūtnieku bijis ļoti maz, arī jūnijā to nav bijis daudz, bet nu jau sākot mazliet iet uz labo pusi. Izjādes ar zirgiem un ūdens prieki patlaban nav pieprasīti, bet siltā un saulainā laikā – tad gan atbraucēju ir pietiekami. Vienīgi Jāņos bijis kā jau pa Jāņiem – tad kempings bijis apdzīvots, un pastāvīgie klienti svētkus nosvinējuši godam.

No lietus patverties liepājnieki dodas zem jumtiem, kur notiek kaut kas interesants. "Dzintara boulingam" sezona sākās ap marta mēnesi, un arī tagad, kad lietus un vējš liedz pilnvērtīgi baudīt āra priekus, boulingu uzspēlēt nāk mazliet vairāk cilvēku nekā saulainajās dienās. Tomēr arī karstā laikā boulinga darbinieki nesūdzas – pa dienu nocepinājušies tuvumā esošajā pludmalē, vakarā atpūtnieki iegriežas pamētāt bumbas. Arī Liepājas 1.rokkafejnīcā vairums apmeklētāju atpūšas bāra telpās, un āra kafejnīcā nereti tikai piesēž kāds noguris garāmgājējs, lai mazliet atpūstos.

Ugunsdzēsēji vasaras tveici negaida

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes darbinieki, šķiet, ir vieni no nedaudzajiem, kuriem vasaras īstās tveices aizkavēšanās šogad nav sagādājusi papildu problēmas. Kā norādīja ugunsdrošības inspektore Rita Seļezņeva, lielā mērā saistībā ar to, ka vasaras sākums šogad pagadījies drūms un lietains, Liepājā un rajonā nav reģistrēti būtiski ugunsgrēki.

"Citus gadus ugunsdzēsējiem lielajā karstumā nākas cīnīties gan ar gruzdošajiem kūdras polderiem, gan arī mežu ugunsgrēkiem un citām nelaimēm, jo lielajā karstumā pa izsausināto zemi liesmas izplatās lielā ātrumā," skaidroja R.Seļezņeva. Līdz 1.jūlijam Liepājā un rajonā reģistrēti kopumā 319 ugunsgrēki, kas ir par gandrīz 50 mazāk nekā gadu iepriekš. Un lielākā daļa no tiem ir konstatēti tieši dienās, kad bija silts un saulains laiks, jo cilvēki tad dedzināja pērno zāli, pakļaujot uguns briesmām ne vien savu īpašumu, bet arī dzīvību un veselību.

Tomēr, lai arī dabas māte vismaz vasaras pirmajā daļā ir bijusi labvēlīga ugunsdzēsējiem, cilvēki pamanās paši izaicināt sarkano gaili. "Regulāri visas vasaras garumā dzēsējiem ir jācīnās ar liesmas dārza mājiņās un šķūnīšos. Regulāri mājiņas tiek aizdedzinātas gan Kārklu ielā, gan Slimnīcas ielā, gan arī Atmodas bulvārī," norādīja ugunsdrošības inspektore.

Ceļot var ziemā un vasarā

Ceļojumu biroji un ceļotāji par laika apstākļiem nesūdzas. Aģentūras "Tūrisma centrs" vadītāja Lilita Bērziņa pastāstīja, ka šogad ļoti daudzi izvēlas atpūsties Itālijā – jau maijā visi ceļojumi līdz pašam rudenim pārdoti, un arī papildus norīkotās tūristu grupas jau pilnas. Arī citas siltās zemes esot pieprasītas, taču L.Bērziņa to nesaista vis ar laika apstākļiem, bet gan ar cilvēku maksātspēju un iepriekšējo ceļošanas pieredzi. Ja tuvākajās valstīs jau pabūts, tad tagad pienākusi kārta doties uz tālajām siltajām zemēm. Šovasar ceļojumi pa Latviju ir mazāk populāri nekā pērn.

Arī aģentūras "Latvia Tours" biroja vadītāja Daina Laiveniece noliedz, ka nepatīkamie laika apstākļi ietekmētu viņas darbu. Lai arī gadoties, ka birojā ienākušie sūdzas par lielo aukstumu un smejoties secina, ka jābrauc uz siltajām zemēm, īpašs dienvidu zemju ceļotāju pieplūdums nav manīts. Dienvidi bijuši populāri vienmēr, un pat karstās vasarās cilvēki ceļo uz Krētu, Turciju un Spāniju. Taču ziemā gan esot jūtams saules trūkums – izmantojot dažādus īpašos piedāvājumus, liepājnieki dodas siltuma meklējumos uz Ēģipti un Tunisiju.

Jūlija prognozes diemžēl bēdīgas

Par spīti iepriekšējiem laika pareģojumiem un liepājnieku cerībām, Valsts hidrometeoroloģijas aģentūras Prognožu nodaļas sinoptiķe Laura Kārkliņa liepājniekiem saules kalnus tomēr nesola. Lai gan Liepāja nereti sinoptiķiem nepakļaujas, viņi paredz, ka tuvākās nedēļas laikā stabili silts un saulains laiks nav gaidāms – atsevišķās dienas daļās gaiss varētu sasilt līdz 22 grādiem, taču biežo nokrišņu dēļ brīvās dabas prieki ies secen. Pēc 6.jūlija gaisa temperatūra būs jau zem 20 grādiem, naktīs ap 12 grādiem, bet lietus un negaiss dos vaļu saviem nedarbiem. Arī jūlija vidus Liepājā solās būt nepastāvīgs, vēss, lietains: ja otrās dekādes sākumā gaiss sasils līdz 23 grādiem, tad dekādes beigās tas jau atkal būs vēss – zem 20 grādu atzīmes. Šajā laikā jūras piekrastē gaidāms brāzmains, īstens Liepājas vējš. Jūlija beigās laika apstākļi mazliet uzlabosies, lai jau mēneša pēdējās dienās pāri pilsētai atkal pāršalktu lietus.

Nelielam mierinājumam sinoptiķe L.Kārkliņa "Kurzemes Vārdam" pavēstīja, ka aukstuma rekordi gan mūsu pusē nav sasniegti. Viņa skaidroja, ka auksto vasaru mums sagādā stabilā atrašanās Ziemeļeiropas ciklona zonā. Ciklons mums no Atlantijas okeāna nes gan lietu, gan mitru gaisu, gan arī nepastāvīgos laika apstākļus. Tā kā augusta prognozes vēl nav zināmas, atliek vienīgi cerēt, ka vismaz vasaras pēdējā mēnesī kāds par mums augšā apžēlosies.