Kurzemes Vārds

03:39 Trešdiena, 22. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Sporta līmeņa mēraukla

Šajās dienās Ventspilī notiek Latvijas pirmā olimpiāde. Patīkami, ka valsts sporta dzīves vadītāji atjaunojuši šīs tradicionālās sacensības, kurām Latvijā pamati tika likti jau divdesmito gadu sākumā ar vispārējiem sporta svētkiem, kopš piecdesmito gadu vidus šos kompleksos sporta sarīkojumus sauca pa Latvijas spartakiādēm un tās kļuva par pilsētu un rajonu sporta līmeņa mērauklu.

Spartakiādēs nevarēja paslēpties ne aiz ceļojošiem sarkaniem karogiem par fizkultūriešu skaitu, grābtu no zila gaisa, ne aiz atsevišķām augstām virsotnēm – pārstāvjiem dažos sporta veidos PSRS meistarsacīkstēs. Sacensības notika divdesmit vai vairāk sporta veidos un ļāva vērtēt katras pilsētas vai rajona sporta līmeni kopumā.

Spartakiādes savu kulmināciju sasniedza no piecdesmito gadu vidus līdz sešdesmito gadu vidum, un viens no iemesliem bija tas, ka sacensības visos sporta veidos notika vienlaikus, pusotras vai divu nedēļu ietvaros Rīgā. Tas radīja ne tikai lielu sporta sarīkojumu gaisotni, bet arī ļāva sportistiem labāk izjust, ko nozīmē jēdziens – savas pilsētas vai rajona sporta gods. Jo galvenais bija cīņa par labāku vietu kopvērtējumā. Cits citu atbalstīt devās dažādu sporta veidu pārstāvji, vakaros delegāciju mītnēs sporta vadītāji analizēja savējo rezultātus un prognozēja izredzes nākamās dienas sacensībās, bet īsta ažiotāža valdīja pēdējās dienās, kad vietu secību kopvērtējumā izšķīra kāda boksera, tenisista vai vieglatlēta viena vienīga uzvara. Liepājnieki kopvērtējumā no gada gadā kāpa arvien augstāk, un pats augstākais kāpiens izdevās 1963.gadā – 2.vieta.

Vēlākajos gados sacensības tika izstieptas gada garumā, kopvērtējumā iekļāva arī rezultātus skolēnu un ziemas spartakiādēs, un sarīkojums zaudēja savu emocionālo un sportistus vienojošo lomu. Un tomēr tā palika sporta vērtību mēraukla, par kādu tagad jākļūst Latvijas olimpiādēm. Tāpēc arī pēc sacensībām Ventspilī varēsim spriest par to, vai Liepājas sports gājis uz priekšu, palicis uz vietas vai kāpies atpakaļ.

Andžils Remess