Kurzemes Vārds

11:42 Svētdiena, 29. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Privāti

Mistisko radījumu pavēlnieces

Inita Gūtmane

Pēdējā laikā liepājnieki sākuši bažīties, ka zem zemes dzirdams kaut kāds troksnis. Daži skaidro, ka Liepājā tiekot būvēta metro līnija, bet citi spriež, ka zemes dzīlēs notiek ģeogrāfiskas izmaiņas un aukstais laiks, iespējams, aizkavē vulkāna izvirdumu. Bet rubrikas "Privāti" veidotājiem radās aizdomas, ka trokšņošanā vainojamas spoku speciālistes Solvita Sudmale un Inga Kreicburga.

Iepazīstina ar pilsētas spokainākajām vietām

Jauno tehniķu stacijas cirka studijas un ekstrēmās apvienības "Baltā kāja" vadītāja Solvita Sudmale un viņas kolēģe, klasisko deju pasniedzēja un eksotisko mājdzīvnieku audzētāja Inga Kreicburga izceļas ar nepārtrauktu rosīšanos un vēlmi izstrādāt kādu ēverģēlību. Šoreiz viņas ir iniciatores jaunizveidotajai biedrībai "Cietokšņa kopiena", kuras mērķis ir parādīt spoku dzīvi Liepājā. Piepulcinot dažāda vecuma domubiedrus, viņas izveidojušas ekskursiju maršrutu pa Liepāju, kas nodēvēts "Pa Liepājas vēsturiskajām spoku un baiso notikumu vietām".

Gida pavadībā interesentus izvadā pa vietām, kur kādreiz norisinājušās traģiskas un noslēpumainas lietas un manīta spoku uzdarbošanās. Ekskursija sākas no Jaunliepājas Vecajiem kapiem un tad pa baisajām vietām virzās cauri pilsētai līdz stadionam "Olimpija". "Kurš gan nezina, ka Pasta ielā manīti vampīri, ka Liepāja ir slavena ar mistiskām pazemes ejām, pa kurām var nokļūt no vienas pilsētas daļas līdz otrai, un Līvas laukumā, kur kādreiz atradās grāmatnīca, manīts poltergeists," dažas no ekskursijā iekļautajām vietām ieskicē Solvita. Spoku trases izveidotājām gar ausīm nav pagājis arī fakts, ka Republikas ielā ir apslēpts zelts, tādēļ arī šo vietu vērts apmeklēt (iespējams, kādam laimējas tikt pie žūksnīša).

Mistiskās būtnes agrāk mitušas Jauno tehniķu stacijā ierīkotajā Spoku trasē. Gaišās, sakārtotās un tīrās telpas spokiem īpaši nepatikušas, un tāpēc tie labprāt piekrituši savus pienākumus pildīt stadiona "Olimpija" pazemes ejās. Tā kā tur ir cieša saistība ar šaušanām un nelaimes gadījumiem, spokus jaunā dzīvesvieta pilnīgi apmierinājusi.

Baudījums asu izjūtu cienītājiem

"Ar Liepājas Pilsētas domes atbalstu mūsu rīcībā ir nonākuši bijušā Liepājas cietokšņa krasta artilērijas baterijas pazemes kazemāti, kur atrodas kolosālas ejas. Pašlaik apdzīvojam augstāko stāvu, bet apakšā esot vēl vairāki stāvi, kas sniedzoties daudzu metru dziļumā," sacīja cirka studijas vadītāja. Solvita un Inga nebijušas mierīgas, kamēr neizdomājušas, kā fortus padarīt saistošus tūristiem, kurus arī interesē viss baisais. Solvita sapni par spoku trases izveidi lolojusi sen, un šis bijis piemērots brīdis, lai beidzot to realizētu. Mistiskas lietas saista daudzus liepājniekus, ko apliecina izrāžu veidošanā iesaistījušies Jauno tehniķu stacijas studiju dalībnieki, kuri savas cirka mākslas, deju un aktieru prasmes var demonstrēt plašai publikai. Aktīvistiem piepulcējušies dažādu vecumu pilsētas bērni un ikdienā nopietnos darbos strādājošie pieaugušie.

"Cietokšņa kopienas" biedru izdomu var apskaust ikviens, par ko var pārliecināties, izejot stundu garo ekskursijas maršrutu pa pazemes galeriju. Te var iepazīties ar spitālības upuriem, kas neesot cilvēkiem bīstami, tomēr, lai piedzīvojumu meklētāji nesasirgtu ar šo ļauno sērgu, viņus dezinficē ar hlorkaļķi. Tūristiem tiek sniegta arī unikāla iespēja vērot vampīru darbošanos. Tos gan labāk nekaitināt, ja nevēlas izbaudīt viņu asos zobiņus. Kaut arī vampīri ir diezgan ēdelīgi, tomēr viņi neizceļas ar skopumu – cilvēkus labprāt pacienā ar … (apmeklēsiet – uzzināsiet). Pazemes pārvaldnieki dod iespēju ikvienam iejusties Jumpravas ādā un ļaut sevi iemūrēt. Garu pasauli apmeklēt var pat ļaudis ar vājākiem nerviem, jo pazemē tiek piedāvāti arī ārstu pakalpojumi, kas bez maksas ar aizvēsturiskiem instrumentiem labprāt veiks kāju amputāciju, sejas korekcijas un citas procedūras. Savukārt dažādas potes, iespējams, nomierinās nervus, ieraugot tumšajā telpā pieķēdētu Trako. Stiprā dzimuma pārstāvjus iepriecinās Sarkano lukturu iela, kurā gozējas daiļava. Var būt ar viņu izdodies paflirtēt, ja vien neiztraucēs kāds neapmierināts viņas pielūdzējs. Pazemes katakombās agrāk pulcējās pilsētas narkomāni un bezpajumtnieki. Viens no viņiem šeit dzīvo arī šobrīd un pārtiek no tūristu saziedotajiem ēdieniem.

Solvita stāsta, ka diezgan ilgs laiks nepieciešams, lai sapostos izrādei. Jāuzklāj speciāls grims un jāiestūķējas tērpos, kuri nav visai ērti. Kostīmus izrādei dalībnieces meklējot pašas, dažreiz noder lietas no vecmāmiņu pūra lādēm, bet ir arī drānas, kuras darinātas speciāli. Tā kā Solvita un Inga šovā iejūtas vairākos tēlos, viņas ir apguvušas ātru ģērbšanās prasmi.

Pārvar bailes, baidot citus

"Viņa ir ļoti bailīga un nekad nelīstu tumšās pazemēs," kolēģes vājību atklāj Solvita. Toties nenovērtējama ir Ingas spēja pārvērsties, darbojoties izrādēs, un kā šova reklāmas sejai kļūt bildēs pilnīgi nepazīstamai.

Tūristu acis pirms baidīšanās priecē ar skaistām puķu dobēm izdaiļota apkārtne. Solvita un Inga kopā ar palīgiem brīvajā laikā daudz darbojas, labiekārtojot apkārtni. "Mūsu uzdevums ir ne tikai rūpēties par spoku labklājību, bet arī par fortu sakārtošanu un kārtības uzturēšanu," sacīja Solvita. Pašlaik noritot pats intensīvākais darba laiks, jo pirms oficiālās trases atklāšanas viss jāpaspēj laikus.

Īsa pamācība spoku pazīšanai:

Visnekaitīgākais, visnoslēpumainākais un arī visnepatīkamākais no visiem ir skaņu spoks.

Daudz retāk sastopami nekustīgie vizuālie spoki. Tie nav sevišķi bīstami, taču var izraisīt dziļu bezsamaņu.

Daudz bīstamāk ir satikties ar kustīgu, bet klusējošu spoku. Pie šāda veida parasti pieder ģimenes spoki.

Visbriesmīgāk ir satikt kustīgu, ar skaņu apveltītu spoku. Sastopot šādu spoku, visprātīgāk ir aiziet no tikšanās vietas nepamanītam.