Kurzemes Vārds

23:14 Piektdiena, 17. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Uzmanību, gatavību – uz pludmali pilnā ekipējumā!

Vasara, vasara, vasariņa… Gan jau kādreiz arī latviešu cilvēkam laimēsies to atkal piedzīvot un saulei pasmaidīt pretī ar tikko vasaras raibumiņiem noklātu seju. Bet, kamēr īsti negribas kājas mērcēt vēsajā jūras ūdenī, "Kaktuss" iesaka gatavoties lielajam notikumam – īstai vasaras sezonai un pastaigāt pa veikaliem, lai sameklētu lietas, ko ņemt līdzi uz pludmali. Ja nu kādam aizmirsies, kas nepieciešams, noderēs daži padomi un ieteikumi.

Peldkostīmi
Tā kā oficiālas nūdistu pludmales mūspusē nav, nekas cits neatliek, kā doties piemērota sauļošanās tērpa meklējumos. Kaktuss, konsultējoties ar vairāku veikalu pārdevējām, ir ar mieru arī saviem uzticīgajiem lasītājiem atklāt šās vasaras aktualitātes peldkostīmu modē. Uzreiz gan jāpiebilst, ka galvenais faktors, izdarot izvēli, ir katra paša gaume un finansiālās iespējas.
Arī meiteņu sauļošanās tērpos aktuālas ir košas un spilgtas krāsas. Akcents ir likts uz dažādām detaļām – lentītēm un sprādzītēm. Īpaši moderni ir peldkostīmi ar izšuvumiem, pērlītēm un fliteriem. Atsevišķi veikali piedāvā arī peldkostīmam pieskaņotus pludmales svārciņus. Bet tās meitenes, kuras vēlas izcelties raibo tauriņu virpulī, var izvēlēties arī klasiski melnu bikini. Kā rakstīts vienā no Latvijas interneta portāliem, modē ir viss.
Arī puiši, nedaudz pameklējot, var atrast dažādu modeļu un krāsu pludmales ietērpus. Te gan neatrast ne pērlītes, ne izšuvumus.

Grāmatas
Gozēties pludmalē ir jauki – var pavērot un salīdzināt cita iedegumu ar savējo, novērtēt, kam būtu nepieciešams pamocīties sporta zālē, vai, skatoties uz pludmales glābēju, sapņot, kā būtu, ja atrastos viņa izpalīdzīgajās rokās. Bet, kad tas sāk apnikt un gar acīm nekas īpaši valdzinošs vairs nepazib, var noderēt līdzi paņemtā grāmata. Ja esat Harija Potera fans, bet kinoteātris vasarā nav piemērotākā izklaides vieta, "Kaktuss" iesaka palasīt Dž.K. Roulingas grāmatu "Harijs Poters un Fēniksa ordenis". Šī grāmata būs piemērota, ja pludmalē vēlas uzkavēties ilgāku laiku, jo tās biezums ir vērienīgs. Grāmatā Poters turpina cīnīties ar Tumsas pavēlnieku lordu Voldemortu. Zēnu ar rētu uz pieres gaida atkal jauni pārbaudījumi burvju arodskolā. Viņu nomoka arī sapņi, kas vilina ielūkoties, kas atrodas aiz necilām melnām durvīm kāda Burvestību ministrijas gaiteņa galā.
Daiļā dzimuma būtnes somiņās var ielikt Gabijas Šusteres skolas romānu "Svešie skūpsti", kurā stāstīts par nešķiramām draudzenēm Šārliju un Luīzi. Kad lielā telefona rēķina dēļ tēvs soda Luīzi, atņemdams viņai telefonu, Šārlija ļaujas pierunāties un nodod Luīzes rīcībā savu telefonu, lai draudzene varētu sazināties ar savu simpātiju Julianu. Bet Šarlija drīz jūt, ka arī viņu Juliana sūtītās īsziņas neatstāj vienaldzīgu.
Tos, kurus savukārt saista noslēpumainas lietas un vietas, noteikti nepievils Hartviga Hausdorfa grāmata "Pasaules noslēpumainākās vietas". Izlasot grāmatu, varēs pārliecināties, ka pazīstamas realitātes aizsegā dažkārt ir pavisam cita patiesība.

Kosmētika
Pirms došanās uz pludmali vajadzētu laikus padomāt par to, lai saulīte par daudz neapdedzinātu ādu. Saules aizsargkrēmus veikali piedāvā plašā klāstā, atliek tikai izvēlēties firmu un sava maciņa biezumam atbilstošu cenu. Ja esat Latvijā ražotu preču piekritējs, tad noteikti nebūs jāviļas, iegādājoties kādu krēmu no firmas "Dzintars" bagātīgā piedāvājuma. Pērkot sauļošanās krēmus, uzmanība jāpievērš saules aizsardzības koeficentam SPF. Tas ir attiecināms uz laiku, kas cilvēka ādai ir pietiekams, lai sauļojoties iedegtu. Aiz saīsinājuma SPF seko cipars, kas jāreizina ar minūtēm, pēc kura cilvēka āda jau ir apsvilusi. Gaišākas ādas īpašniecēm ieteicams lietot, piemēram, izstrādājumu "Balzams nekaitīgam iedegumam", kas satur SPF 12. Tas ne tikai aizsargās no saules apdegumiem un nodrošinās vienmērīgu iedegumu, bet arī pasargās ādu no priekšlaicīgas novecošanas. "Dzintars" piedāvā arī līdzekļus, kurus rotā uzraksts "SOS". Tie domāti nelāgo seku – apsārtuma un apdeguma – likvidēšanai. Pēc sauļošanās noderīgi būs arī atjaunojoši balzami, kas ādai palīdzēs atgūt mitrumu. Pasargāt nepieciešams arī lūpas, tam var noderēt antioksidants "Balzams lūpām", kas baro un mitrina ādu un aizsargā to no ārējās vides negatīvās ietekmes, līdzeklim piemīt arī pretiekaisuma iedarbība.

Apavi
Apavi vasarai… Kaktuss smagi nopūšas, jo labprātāk pa pilsētas bruģi un zālieniem laipotu basām kājām. Tomēr ne katram ir tādas vēlmes, jo, dodoties ceļā uz pludmali, gadās uzkāpt kādai stikla lauskai vai banāna mizai.
Puišu izvēlē vasaras sezonā dominē sandales – grūti pat esot noteikt, kādi modeļi vairāk iecienīti. Puiši, iegādājoties apavus, kā vienmēr, ir racionāli. Veikalā izpēta piedāvājumu un gandrīz tūlīt pat iegādājas nolūkoto. Bet meitenes gan stundām ilgi grozās ap plauktiem, iet no veikala uz veikalu, līdz izvēlas piemērotākās vasaras kurpes. Tās īstās un visvairāk pieprasītās šovasar lielākoties ir gaišā vai gluži pretēji – spilgtā krāsā, ar zemu papēdi, tādas, lai kāja būtu pēc iespējas plikāka. Manāmas arī nākamās sezonas ieskaņas. Tad aktuāli būs lakādas un līdzīgu materiālu apavi.

Cepures
Tā nu ir sanācis, ka rokas un kājas cilvēkam ir pa pāriem, bet galva tikai viena, tāpēc to vajadzētu īpaši saudzēt. Daudzas meitenes vasarā nenēsā cepuri, uzskatot, ka tā piesedz viņu skaistumu un bojā frizūru. Bet, pastaigājoties pa Liepājas veikaliem, "Kaktuss" pamanīja vairākas skaistas cepures, kas meitenes darīs īpaši sievišķīgas, piemēram, ar puķēm rotātās salmu cepures. Ne tikai jaunietēm, bet arī stiprā dzimuma pārstāvjiem tiek piedāvāts plašs klāsts cepuru ar nagu. Šogad īpaši modē ir tautā dēvētās panomītes, kas izgatavotas no plāna materiāla, piemēram, lina. Šīs cepurītes ir salokāmas, somiņā aizņem maz vietas, neburzās un galvenais – ir pievilcīgas un dažādās krāsās. Panomītes priekšrocība, salīdzinot ar salmu cepurēm, ir tā, ka tās viegli kopjamas – iemet tikai veļas mašīnā, un no netīrumiem vairs ne miņas. Galvassegu modē šogad dominē baltā, gaiši zilā, zaļā un rozā krāsa.

Uzkodas
Lai cik savādi tas arī būtu, laiskošanās pludmales smiltīs patērē gana daudz enerģijas arī tad, ja nepeldi un nespēlē volejbolu. Tas tāpēc, ka organismam čakli jāstrādā, lai pasargātu sevi no saules kaitīgās iedarbības. Šā iemesla dēļ, plānojot ilgāku uzturēšanos jūras krastā, der padomāt par vieglām uzkodām. Uzreiz gan jāaizmirst par čipsiem un šokolādi (tā saulē vienkārši izkusīs), bet lieti noderēs mājās nomizoti burkāni, kāds tomāts vai gurķis, kā arī banāni, kas izslavēti ar enerģētisko bagātību un spēju uzlabot garastāvokli. Tāpat somā jāieliek pudele ūdens vai sulas, lai atjaunotu saulē iztvaikojušos ķermeņa šķidruma krājumus.
Der arī atcerēties: ar pilnu vēderu peldēties nevajadzētu!

Somas
Kādai būtu jābūt ideālai pludmales somai? Protams, lielai, lai tajā ietilptu visas iepriekš minētās lietas un vēl atrastos vieta, piemēram, dienasgrāmatai, mīļākajam plīša lācītim vai piepūšamam riņķim. Somai būtu jābūt arī pievilcīgai, jo nevar taču to slēpt aiz muguras un tās dēļ nolaist acu plakstiņus. Ikvienai mūsdienīgai lēdijai ir arī mobilais telefons, arī tam būtu jāatrod speciāla vieta. Nepieciešama arī kabatiņa naudas maciņam. Protams, nevar iztikt arī bez kabatām, kur paslēpt tikko iegūto iedegušā pludmales puiša telefona numuru. Arī dzintara gabaliņam vajadzētu atsevišķu nodalījumu, ja nu gadījumā misējas un rokā nonāk fosfors. Bet pludmales somas izcilākā vērtība ir tā, ka ūdens ir bezspēcīgs tās priekšā un tas nevar piekļūt somas vērtīgajam saturam. Svarīgi ir arī, lai soma būtu viegli kopjama, lai no tās izdabūtu pērnā gada netīrumus. Diemžēl nekas nav pilnīgs, tāpēc jārēķinās, ka tās spēkos nebūs noturēt smagos iepirkumus. Ja jūs apmierina šāda soma, atliek vienīgi izstaigāt veikalus un tad palielīties ar savu ieguvumu citiem.
Visbeidzot esam nonākuši pie paša galvenā. Ko gan līdz ideālais pludmales tērps, gardas un veselīgas uzkodas, garastāvoklim pieskaņota cepure un pat grāmata, ja nav ar ko dalīties iespaidos? Līdzi ir vajadzīgs pareizais pludmales draugs vai draudzene. Tie ir cilvēki, kas ir gana pacietīgi, lai stundām gulētu, ķerot iedegumu, gana runīgi, lai uz pludmali nebūtu jāstiepj radio, un gana naski uz peldēšanu vai volejbola spēli. Vēl gan ir tūkstošiem sīkumu, kas varētu būt nepieciešami pilnīgai laimei pludmales smiltīs. "Kaktusam" dažkārt, piemēram, ir nepieciešams pa uzpirkstenim uz katras adatas, lai, nekaitējot draugiem un bumbai, varētu uzspēlēt futbolu, bet… Par sev vajadzīgo padomājiet paši – ideālā recepte, kā vienmēr, ir gaužām individuāla!