Kurzemes Vārds

03:59 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Atmiņu ugunskurs sarīkojumā un mediķu sirdīs

Lāsma Ģibiete

Sestdienas pēcpusdienā Jaunliepājas bibliotēkas vadītāja Ilga Auza pulcēja uz atceres pēcpusdienu bijušos un esošos medicīnas darbiniekus. Sarīkojums bija veltīts divu izcilu ķirurgu – Nopelniem bagātā ārsta Maksima Zika un ilggadējās medicīnas skolas direktores Rasmas Kaju – piemiņai. Neparasti sagadījies, ka abām medicīnas leģendām tieši šovasar aprit apaļas jubilejas. Sarīkojumu kuplināja ne vien abu dakteru bijušie un vēl strādājošie kolēģi, dažādu medicīnas iestāžu vadītāji, bet arī pateicīgie pacienti.

Atceres pēcpusdienu atklāja bibliotēkas vadītāja Ilga Auza un Centrālās slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds ar ķirurgu Viesturu Rozīti. Abi ārsti izteica neviltotu prieku, ka mūspusē ir vismaz viena vieta, kur var sanākt kopā bijušie un tagadējie medicīnas darbinieki, lai satiktos, pakavētos atmiņās un gūtu pozitīvu lādiņu. Savās atmiņās par ķirurgiem M.Ziku un R.Kaju dalījās gan ārsti Zoja Sevastjanova, Helmūts Klēšmits, Māris Blūms, Gunārs Valters, Egils Deksnis, Anna Krilova, Irēna Treimane, Bruno Grasis un medicīnas māsas, gan arī bijušie Medicīnas skolas pasniedzēji. Muzicēja Andris Kristons, Renāte Sviriņa, Santa Grabovska.

Visiem īpašu prieku sagādāja tas, ka atceres pēcpusdienā ieradās arī abu mediķu ģimenes locekļi – medicīnas zinātņu doktore, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes docētāja Džanna Krūmiņa ar dzīvesbiedru, Latvijas Onkoloģijas centra galveno ķirurgu Viesturu Krūmiņu un dēlu Eduardu, M.Zika dzīvesbiedre Longina Zika, kā arī R.Kaju dēls – medicīnas zinātņu doktors, Latvijas Ģimenes centra Ķirurģijas klīnikas vadītājs Olevs Kaju.

Sarīkojumu kuplināja abiem ķirurgiem veidotās piemiņas izstādes, par kurām iedzīvotāju interese radās jau tad, kad tās vēl nebija izliktas apskatei. Bibliotēkas praksē tas ir pirmais gadījums, kad cilvēki uz šo iestādi nāk nevis grāmatu dēļ, bet tāpēc, lai apskatītu piemiņas izstādes. To, ka šādi sarīkojumi vajadzīgi un pat būtu vēlams tos organizēt biežāk, parāda kuplais apmeklētāju skaits.

Dž.Krūmiņa tikšanās laikā atzinās, ka, redzot sava tēva kolēģu sejas, viņa jūtas kā maza meitene pirms daudziem gadiem, kad skraidījusi pa slimnīcas garajiem gaiteņiem un visiem stāstījusi, ka nākotnē strādās par saldējuma pārdevēju vai balerīnu, bet tikai ne par dakteri. Izraisījās sarunas arī par to, vai leģenda, ka dakteris Ziks ar motociklu izbraucis cauri slimnīcas flīžu gaitenim, ir patiesa. Cita leģenda vēstī, ka reiz sirmais dakteris steigā uzvilcis mugurā māsas Irmas Geisleres halātu un slimnieku klātbūtnē no tā kabatas izvilcis dāmu zeķi, lai noslaucītu no pieres sviedrus.

Neparastas un brīžiem uzjautrinošas atmiņas raisījās arī par R.Kaju. Reiz daktere nejauši tikusi pie slavenā romāna "Vējiem līdzi", kas tajos laikos netika izdota, un, lai viņas dēli to arī kādreiz varētu izlasīt, pati ņēmusi un visu biezo grāmatu pārrakstījusi ar roku. Sarīkojumu noslēdza Olevs Kaju, kurš atzinās, ka mājās viņa mamma par darbu nekad nav stāstījusi, taču vēl tagad dakteris nevarot saprast, kā ķirurģei izdevies viņu "ieraut tajā medicīnā iekšā".