Kurzemes Vārds

17:05 Pirmdiena, 6. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kurš papildinās "Sējēja" laureātu pulku?

Pēteris Jaunzems

Aizvadītajā vasarā Liepājas rajona lauksaimnieki lieliskus panākumus guva Zemkopības un Vides ministriju rīkotajā konkursā "Sējējs – 2003". Toreiz sumināto pulkā iekļuva Vērgales pagasta zemnieku saimniecības "Gausēni" īpašnieks Jānis Cielava, Bunkas pagasta zemnieku saimniecības "Izriedes" vadītājs Jānis Rubezis, kā arī šā pagasta sēklaudzētājs un "Saules 1" saimnieks Viesturs Niedols. Tāpēc interesi kņudina jautājums: kā būs šogad?

Jāteic, ka pielāgojoties vēsajam laikam un ieilgušajam pavasarim, arī organizatori šovasar nesteidzās ar konkursa nolikuma izstrādi. Reģionālās lauksaimniecības un tāpat vides pārvaldes to no savām ministrijām saņēma tikai pēc Jāņiem. Taču pieteikšanās termiņi līdzdalībai tāpēc nav ne par nedēļu pagarināti. Pretendentiem par savu gatavību startēt jāpaziņo jau līdz 12.jūlijam, bet dalībnieku vērtēšana turpināsies līdz augusta beigām.

Šogad konkurss notiek lauksaimnieciskās ražošanas, lauksaimniecības kooperācijas, zinātne – lauksaimniecībai, veiksmīgākais jaunais zemnieks – agronoms, rītdienas sējējs – mazpulka dalībnieks, videi draudzīga saimniekošana, ekotūrisms, videi draudzīga attīstība un dabas saimniecību grupās. Ražošanas grupā atsevišķi vērtēt paredzēts augkopību, lopkopību un netradicionālo lauksaimniecību. Dalībnieku izvirzīšana uzticēta abām ministrijām, reģionālajām lauksaimniecības un vides pārvaldēm, īpaši aizsargājamo dabas teritoriju administrācijām, pašvaldībām, selekcijas stacijām, Lauksaimniecības universitātei, Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības atbalsta centram, mazpulku organizācijām, kā arī lauksaimnieku un vides nevalsts organizācijām.

Tāpat kā tas bija līdz šim, arī šogad konkursā nedrīkst startēt tie, kas iepriekšējos trīs gados jau plūkuši laureātu laurus. Pieteikumi konkursam jānoformē rakstiski. Lauksaimnieciskās ražošanas un kooperācijas grupās tos pieņems reģionālās lauksaimniecības pārvaldes, bet videi draudzīgas saimniekošanas, ekotūrisma, videi draudzīgas attīstības un dabas saimniecību grupās – reģionālās vides pārvaldes. Par zinātnes lauksaimniecībā iesniegumiem tālāk gādās Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas prezidijs, bet par veiksmīgākajiem jaunajiem zemniekiem – agronomiem rūpēsies Agronomu biedrība. Savukārt rītdienas sējējiem – mazpulku dalībniekiem pieteikumus apkopos Mazpulku organizācija.

Svarīgi zināt, ka konkurss notiks divās kārtās. Pirmo kārtu lauksaimnieciskās ražošanas un lauksaimnieku kooperācijas grupās organizēs reģionālās lauksaimniecības pārvaldes, kas izvirzīs no katra reģiona sešus dalībniekus konkursa otrajai kārtai. Līdzīgi videi draudzīgas saimniekošanas, ekotūrisma, videi draudzīgas attīstības un dabas saimniecības grupās pirmo kārtu pārzinās reģionālās vides pārvaldes, kur izveidotā rīcības komiteja izvirzīs pretendentus otrajai kārtai. Otrās kārtas vērtēšanai izveidoto Rīcības komiteju šogad vada abi ministri – Mārtiņš Roze un Raimonds Vējonis.

Visbeidzot daži vārdi par uzvarētāju godināšanu. Laureātus Rīcības komiteja izraudzīsies oktobrī. Tos apbalvos ar konkursa medaļām, diplomiem un balvām – subsīdijām līdz 1000 latu apmērā. Veiksmīgākais jaunais agronoms un rītdienas sējējs – mazpulka dalībnieks gan saņems tikai pusi no šīs summas. Tie dalībnieki, kuri nekļūs par laureātiem, bet kurus otrās kārtas vērtētāji tomēr ieteiks apbalvošanai, saņems diplomus un veicināšanas prēmiju 500 latu apmērā. Visus otrās kārtas dalībniekus gaida lepna godināšanas balle novembra beigās vai decembra sākumā, kā arī diploms – dāvanu karte 50 latu vērtībā, bet videi draudzīgas attīstības grupā – līdz 250 latu vērtībā.

Kā savulaik "Kurzemes Vārdam" izteicās "Sējēja" trīskāršais laureāts un mūsu rajona graudaudzētājs Jānis Cielava, piedalīšanās konkursā, protams, ir saistīta ar papildu kreņķiem un pūliņiem, taču tos lielā mērā spēj atsvērt balle, kas esot vērtīga jau ar to vien, ka tur izdodas satikties ar labākajiem valsts lauksaimniekiem un parunāties par dzīvi. Tas dod jaunu stimulu darbam.