Kurzemes Vārds

06:40 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nohipnotizētie

Kirils Bobrovs

Diemžēl redakcijā nav profesionāla psihologa, jo tad mēs varētu tos vai citus notikumus atspoguļot nedaudz savādāk. Taču reizēm atsevišķi secinājumi rodas paši no sevis. Varbūt no zinātniskā viedokļa raugoties, tajos ir kaut kas naivs vai vienpusējs. Taču padomāt var. Jo vairāk tādēļ, ka runa ir nevis par kaut ko savrupu, bet par tādu, kam ir konkrēta sabiedriska rezonanse.

Reiz mani aicināja uz tikšanos, kas bija veltīta uztura bagātinātājiem. Un, kā es sapratu, saruna aptvers ne tikai reklāmu, bet arī attiecīgo veselīgo dzīves veidu, gandrīz vai pāreju citā psiholoģiskā dimensijā, kas pamatota ne tikai uz uztura bagātinātājiem, bet uz kaut kā reliģioza. Nākamajā dienā atkal nejauši sastapu man uzticējušos izplatītājus, un viņi pastāstīja, kā noritējis vakars un kādi cilvēki no Eiropas uzstājušies. Bet es atzinos: brīnišķīgi, ka pasākums notika bez manis, jo es taču nenoliedzami būtu atmaskojis visus šķietamos un īstenos maldus. Jo visiem zināms, ka starp dažādiem strāvojumiem, kuru nolūks ir padarīt cilvēkus veselus un parādīt viņiem ceļu uz attīrītu garu un laimīgu dzīvi, krāpšanas ir atliku likām. Cilvēku daudz, katrs tiecas pēc teiksmainā rezultāta, uzstājas gudri cilvēki, iesaistīti pat ārzemju profesori, izplata prospektus un bukletus, lamā mūsu tradicionālo medicīnu. Rodas zināms magnētiskais lauks, tiek radīta ticība, un rezultātu iespaido jau nevis propagandists, bet pašiedvesma. Un tad važas nomest ir visgrūtāk.

Mans paziņa, vecpuisis ap četrdesmit gadiem, kādas visai apšaubāmas sektas loceklis (apšaubāmas, pateicoties līdzekļu izsūknēšanai no savām avīm) pēkšņi ierunājās par to, ka Liepājā gaida ierodamies gudru ārzemnieku. Es nenoturējos un asos toņos argumentēju savu piederību tradicionālajai kristietībai. Oponents nepiekrita, pamatojoties uz to, ka runa ir par ļoti gudru cilvēku. Es, protams, nevaru nosaukt par muļķi personu, kuru nekad neesmu redzējis un par kuru neesmu dzirdējis, taču šādi nezināmie prāti tomēr jāpakļauj identifikācijai vai, vienkāršāk sakot, pārbaudei. Bet kas tad ir pārbaudītāji? Tie paši ticības brāļi.

Par zombēšanu pie mums runā bieži. Parasti tad, kad grib kādam uzvelt vainu par dažādām sabiedriskām likstām. Būtība šeit ir tāda, ka cilvēki vispirms paši labprātīgi to dara, pakļaujot sevi dažādiem aptumsumiem, redzot nepieciešamību cīnīties pret kaut kādu ļaunumu, taču nevēloties meklēt šī pamanītā ļaunuma saknes. Nemaz nerunājot par to, lai stātos pretī. Pašreiz šādu zombēšanu veicina daudzi faktori. Kaut vai lielā tirāžā izdotā pseidozinātniskā literatūra. Neviens taču neliek pirkt šīs lētās grāmatiņas par jaunākajām metodēm, kā atbrīvoties no visām slimībām un nebūšanām. Bet nopietnās diskusijās tiek apgalvots, ka tieši pēc šādas literatūras ir vislielākais pieprasījums. Tie, kuri pelna ar varmācības sižetiem kino un televīzijā, apgalvo to pašu, sak, to visvairāk arī skatās. Sākumā atbalstīja sliktu gaumi, bet rezultātā nekas cits vairs neatlika. Šādai pašhipnozei pakļautā sabiedrības daļa uzlādē sevi rītdienas interesēm.

Pēc būtības tas vērojams arī parastos sadzīves apstākļos. Piemēram, cilvēks ar iesniegumu dodas uz namu pārvaldi vai kādu citu kantori. Viņš jau iepriekš noskaņojis sevi uz tikšanos ar pretinieku. Šādos gadījumos tik tiešām bieži vien atsaka, aizbildinoties, ka nav naudas. Būs jāstrīdas, nekā patīkama. Veidojas psiholoģiska nostādne tam, lai pievarētu šādu ienaidnieku. Kaut vai apvainotu viņu savā bezspēcībā. Mēs vairākkārt esam rakstījuši par situācijām, kad pilsētā kaut kas nojaucams vai ceļams, un šajā sakarībā uzreiz radās protesti, ja bija izdevīgi, tad stājās zem zaļo karogiem, lai tikai neko nemainītu un dzīvotu pa vecam. Tā jau ir nostādne.

Pretējā gadījumā vajadzētu iedziļināties jautājuma būtībā, izpētīt šādus tādus dokumentus, uzklausīt speciālistu viedokli. Taču nē: atbilde jau gatava, ka Reģionālajā vides pārvaldē un Sabiedrības veselības aģentūrā vienmēr piebalso varas iestādēm. Un tādēļ tos nav ko klausīties. Arī par tirgus ekonomiku būtu laiks padomāt nopietnāk. Taču nē – zvana mums nez kādi tur sociālisma aizstāvji un pauž sašutumu, kā gan varēja pārdot "Laumu" un uzņēmumu "Liepājas maiznieks"! Būtu kaut vai iedziļinājušies tajā apstāklī, ka vispirms tas ir likumīgi. Un neviens nevienu šajā ziņā vēl nav nohipnotizējis. Kaut kas tāds izriet vienīgi no individuālām sajūtām. Ja balstās uz likumību, tad arī baumas nav tik briesmīgas. Starp citu, arī pret mūsu laikrakstu izturas ar nepārprotamām aizdomām. Nesen neizdevās apmierināt kādu sūdzībnieku, bet viņam jau gatava replika: arī jūs esat uzpirkti, vai piebalsojat varai! Kurš gan viņu nohipnotizējis?

Spēcīga psihe var iespaidot arī prātus, un parasti tā ir pozitīva transformācija. Vājai psihei nepieciešama barotne. Taču vājajām piederas arī kaut kas vieglāks. Lūk, viņš uzsūc to, kas jau virmo gaisā, piemēram, ienaidu. Vajadzētu aicināt talkā speciālistus, taču to diemžēl visiem nepietiks.