Kurzemes Vārds

21:29 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Slēgtu bērnudārzu dēļ likstas vecākiem

Anda Pūce, Lāsma Ģibiete

Jūlijs daudziem vecākiem sācies ar papildu bažām par saviem bērniem, jo vairums pilsētas bērnudārzu ir slēgti, bet tajos, kas atvērti, grupas tika nokomplektētas jau pirms vairākiem mēnešiem. Situācija pilsētā un rajonā ir nedaudz atšķirīga, jo Liepājā bērnu vasarā sūtīt pirmsskolas izglītības iestādē ir vieglāk, kaut gan no atteikuma nav pasargāts neviens. Strādājošie vecāki sūdzas, ka viņiem nav kur atstāt savus bērnus. Bet bērnudārzos skaidro, ka jau gada sākumā izdarītas vecāku aptaujas par to, kur bērns paliks vasarā, lai izvērtētu situāciju un līdz šādai problēmai nenonāktu.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja kāda divu pirmsskolas vecuma bērnu māmiņa, viņai jūlijs pārvērties par īstu izturības pārbaudi, jo bērnudārzs ir slēgts, un abas atvases bezmaz jāņem līdzi uz darbu. "Mūsu vecmāmiņas vēl ir jaunas un arī strādā, bet labas aukles meklējumi beidzās ar neveiksmi, bet neprašai savus bērnus uzticēt negribu," viņa skaidro. Tad nu viņa izlīdzas ar viena vai otra radinieka palīdzību, bet dažkārt ir bijusi situācija, kad uz pāris stundām bērnus ņem līdzi darbā, par ko priekšnieks neesot sajūsmā. "Kad jautāju bērnudārzā, ko lai daru, man ieteica vērsties tajās pirmsskolas izglītības iestādēs, kas jūlijā ir atvērtas, bet abi bērnudārzi, kur ierados, bija bērnu pilni, un vadītājas skaidroja, ka grupas nokomplektētas jau aprīlī," skaidroja izmisusī sieviete.

Arī citi vecāki, kas vērsās redakcijā, atzina, ka bērnudārzu problēma šobrīd ģimenēs esot pati aktuālākā. Viņi uzskata, ka pašvaldībai būtu jādomā par šo problēmu, ja jau ir tik daudz neapmierinātu vecāku – nodokļu maksātāju. "It īpaši, ja valsts grasās mainīt likumdošanu un noteikt vecākiem stingrāku atbildību par bērniem. Tādā gadījumā bērnudārziem ir jābūt atvērtiem cauru gadu, lai strādājošajiem vecākiem būtu kam uzticēt savas atvases," piebilda kāds tētis.

Kā pastāstīja Liepājas pirmsskolas izglītības iestādes "Stārķis" vadītāja Anita Bērza, vasarā no 11 grupām darbojas 6–7. "Iestādi neslēdzam, jo pie mums nāk krievvalodīgo vecāku atvases, bet tiem, kas strādā, piemēram, individuālajos uzņēmumos, reti ir iespēja atvaļinājumu izmantot vasarā. Jau februārī veicām vecāku aptauju, kurā konstatējām, ka šogad vasarā bērnudārzs vajadzīgs 82 ģimeņu atvasēm, kam nav ne vecvecāku laukos, ne aukļu, kam bērnus uzticēt. Es nevaru nodrošināt, lai visiem šiem bērniem būtu vietas citās iestādēs, tāpēc arī bērnudārzu vasarā slēgt nedrīkstam. Ja mamma viena pati audzina trīs bērnus, viņai obligāti jāstrādā visu laiku un pat vairākās darbavietās, lai būtu, ar ko to mazos pabarot. Viņa par atvaļinājumu kopā ar savu atvasi pat sapņot nevar! Mūsu iestādes pedagogi ir ar mieru atvaļinājumu saņemt dalīti – sešas nedēļas vasarā un divas nedēļas pirms Ziemassvētkiem," teica A.Bērza.

Viņa uzskata, ka vasarā daudziem vecākiem var rasties problēmas, ja bērnudārzs, kuru apmeklē viņu bērns, ir slēgts. Lai šo jautājumu risinātu un tīri cilvēciski palīdzētu, pirmsskolas izglītības iestādē "Stārķis" vasarā uzņem bērnus no citiem bērnudārziem. "Šogad visi, kas gribēja, mūsu bērnudārzā vietas arī dabūja. Vispirms mēs noslēdzam līgumu ar to bērnudārzu vadītājām, kuru iestādes paredzēts slēgt. Šajos līgumos ir to audzēkņu vārdi, kam bērnudārzs vasarā noteikti vajadzīgs, un viņiem arī neatsakām. Taču arī mums ir grupas, kurās brīvu vietu vairs nav."

Pirmsskolas izglītības iestādēm, kuras vasarā darbojas, nav pienākums ar vietām nodrošināt visus audzēkņus no citiem bērnudārziem. Parasti piedāvā vietas, kas uz laiku ir brīvas. Tāpēc "Stārķī" audzēkņu skaits šovasar vienā grupā ir ļoti liels – līdz pat 26 bērniem.

Nedaudz atšķirīga situācija ir pirmsskolas izglītības iestādē "Saulīte", kuras vadītāja Skaidrīte Hūna atzina, ka visiem vietu diemžēl nepietiek lielo rindu un pieprasījuma dēļ. "Visās 12 grupās, kas strādā vasaras sezonā, pieņemam tikai tos audzēkņus no kaimiņu bērnudārziem, kuriem ar līgumu vietas nodrošinātas jau iepriekš. Tagad darbu atsāksim no pirmdienas, kad visi, kas laikus pieteikušies, varēs nākt, bet jaunus audzēkņus gan vairs neuzņemam. Taču to 40 bērnu vietā, kas nupat bērnudārzu beiguši, pieņemam mazos audzēkņus – mums ir vietas visās četrās jaunākajās grupās."

Kā "Kurzemes Vārds" noskaidroja, Liepājas rajonā, katrā pašvaldībā, kur, protams, ja vispār ir, tad ir tikai viens bērnudārzs, situācija ir atšķirīga. Rajona Izglītības pārvaldes speciāliste pirmsskolas izglītības jautājumos, Vaiņodes bērnudārza vadītāja Indra Pīlāgere pastāstīja, ka jautājumu par to, vai bērnudārzs vasarā slēdzams, pieņem katra pašvaldība, un lielākoties tas notiek, pamatojoties uz vecāku vēlmēm. "Tādēļ ir tādi bērnudārzi, kas šobrīd ir slēgti pilnīgi, un ir tādi kā, piemēram, Rucavā un Kazdangā, kas darbojas," viņa paskaidroja.

Lielākoties vecāki vispirms tiek aptaujāti, lai noskaidrotu, vai viņiem ir nepieciešams bērnudārzs arī vasarā. "Laukos tas ir arī naudas jautājums, tāpēc daudzi izlemj atstāt mazos bērnus vecāko atvašu uzraudzībā, aizved viņus pie radiem, atvaļinājuma laikā uzrauga paši vai atrod citu risinājumu," stāsta I.Pīlāgere. Ja ir pietiekami daudz bērnu, kam vasarā bērnudārzs ir vajadzīgs, tiek komplektētas grupas. Tomēr tās pašvaldībai izmaksā daudz dārgāk nekā mācību gada laikā, jo virtuves iekārtu darbināšana, veļas mazgāšana un citas procedūras ir jāveic arī vienai bērnu grupai. Tieši šā iemesla dēļ pagasti arī nolemj, ka lietderīgāk ir uz mēnesi bērnudārzu slēgt.

"Daudzviet šo laiku izmanto arī lielāku remontdarbu veikšanai, kā tas, piemēram, šogad ir Nīcas bērnudārzā," turpina I.Pīlāgere. Viņa uzsver, ka nereti vecāki esot ļoti bezatbildīgi. Lai arī bērnu vasaras grupai piesaka, vēlāk tomēr izlemj viņu atstāt mājās. "Un tad ir tā kā mūsu bērnudārzā, kur pēc Jāņiem grupā palika tikai trīs bērni, tāpēc jūlijā jau iestādi slēdzām," skaidro Vaiņodes bērnudārza vadītāja.