Kurzemes Vārds

13:19 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Arī nesteidzinātie kartupeļi sāk ziedēt

Pēteris Jaunzems

Dunalkas pagasta Rāvas pusē strādājošais lauksaimniecības speciālists Edgars Zambergs priecājas, ka kartupeļiem nule mitruma pietiek un tie attīstās ļoti labi. Pavisam kolekcionāra tīrumā šovasar aug vairāk nekā simts dažādu kartupeļu šķirņu, tādēļ, tās aprūpējot, dažkārt talkā jāņem grāmata.

Visvairāk platību ziņā tur esot agro, mazāk – vidēji agro un pavisam maz vēlo šķirņu. Tāda izvēle saistīta ar ražas novākšanas problēmām, jo kartupeļu audzēšanu entuziasts veic bez tehnikas, un tādēļ īpašas grūtības vēlā rudenī viņam sagādājot bumbuļu savākšana. Turklāt kā jau sēklaudzētājs viņš to cenšoties paveikt perfekti, guvumu tūdaļ rūpīgi izvērtējot un sašķirojot.

Tomēr, neraugoties uz šiem sarežģījumiem, savu kartupeļu kolekciju viņš esot palielinājis. Tā, piemēram, šovasar pirmoreiz Edgara Zamberga aprūpētajās un no nezālēm atbrīvotajās vagās aug "Kongo" šķirnes tupeņi, kas saņemti no Rucavas kolēģa Jāņa Laugaļa. Tie ir violeti melni bumbuļi ar tumšu masu, taču par spīti neparastajai krāsai ļoti miltaini un gardi. Pavisam īpatnējs esot tautā par Talsu pīrādziņu dēvētais kartupelis, kurš pēc skata atgādina piedegušus pīrāgus. "Ne jau katrreiz namamātēm cepums padodas," zobgalīgi komentēja rāvenieks. No pēdējos gados klātnākušajām šķirnēm, kas vēl tiekot pārbaudītas, viņš cildināja "Colombo", kas dodot ap 480 centnerus lielu ražu no hektāra. Superagri un ar labu cietes saturu esot arī "Molli" šķirnes kartupeļi. Par pārbaudītu un atzītu šķirni Edgars Zambergs uzskata "Agatu", kas ir vēl agrāka par "Impalu" un neražo kroplas formas bumbuļus.

No vidēji agrajām šķirnēm kā ļoti perspektīvas rāvenieks vērtēja "Platina" šķirnes dzeltenos bumbuļus, kas dodot līdz 400 centneru lielu ražu, un sarkano "Bimonda" šķirni, kam 15 procentus liels stērķeles saturs. Vidēji vēlo kartupeļu grupā viņam daudzsološa liekoties "Magdalēna", kas izaudzēta Priekuļu selekcijas stacijā pie Cēsīm un dodot 590 centnerus no hektāra, kā arī "Ofēlija" un "Eloga", kas abas esot no Zviedrijas ievestas šķirnes.

Edgars Zambergs teica, ka šī pavasara stiprajās salnās Dievs viņa stādījumus un augļu dārzu esot sargājis, tāpēc par zaudējumiem neesot iemesla sūdzēties. Bez kartupeļiem labu ražu sola arī saldie, bet jo īpaši skābie ķirši, tāpat – plūmes. Nedaudz cietuši ābeļu ziedi un upenāji, taču bez āboliem un ogām viņš nepalikšot, un visagrākajā ķirškokā, kam dzeltenas ogas, jau tagad rāpjoties mazbērni.