Kurzemes Vārds

20:27 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Kokam uzticētais noslēpums

Modris Zihmanis

Grupa Nacionālo partizānu apvienības Liepājas nodaļas dalībnieku devās uz Kuldīgas Annas baznīcu, kur sestdien notika aizlūgums pirmajā pēckara gadā nogalētajiem pretošanās kustības dalībniekiem.

Pērnvasar Totalitāro režīmu noziegumu dokumentēšanas centram kāds cilvēks liecināja par nejauši redzēto pēckara gados. Uz Padures ceļa viņiem garām pabraukusi armijas parauga kravas automašīna ar arestētiem civiliedzīvotājiem un iegriezusies tuvējā mežā. Pēc neilga laika tur atskanējuši šāvieni. Nemiers tirdījis tolaik vēl jauno cilvēku, un pēc dažām dienām viņš devies uz mežu, kur uzgājis svaigi aizbērtu kara laika tranšeju. Sapratis, ka tas ir čekistu roku darbs, viņš vietu iezīmējis, tuvējā koka mizā iegriezdams krustu. Pēc daudziem gadu desmitiem tā pēdas joprojām saglabājušās.

Pērnruden uz drūmo vietu devās ekspedīcija ar tiesu medicīnas ekspertiem, prokuratūras darbiniekiem un zemessargiem, lai veiktu ekshumāciju. Atrokot krustu šķērsu sasviestos iedzīvotāju skeletus, viens bijis pusaudža. Savainojumu pēdas rādīja, ka uz nelaimīgajiem tranšejā iesviesta arī granāta, varbūt lai piebeigtu kādu mirstošo. Nobendēto vārdus diemžēl nav izdevies noskaidrot. Domājams, ka 14 nogalētie bijuši nacionālie partizāni vai to atbalstītāji, jo pēc kara Kuldīgas novada mežos patvērās vairāki simti mežabrāļu.

Padures upuru piemiņas akmeni iesvētīja virskapelāns Atis Vaicehovskis un kapelāns Viesturs Kalniņš. Sēru mūziku atskaņoja Bruņoto spēku orķestris, ar piemiņas zalvēm salutēja Kuldīgas zemessargi. Atvadvārdus teica un vainagus nolika Juris Dalbiņš, partizānu apvienības un karavīru biedrības vadītāji Ojārs Stefans un Nikolajs Romanovskis, Kuldīgas pilsētas un rajona vadītāji un sabiedrisko organizāciju pārstāvji.