Kurzemes Vārds

13:15 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tosmares ciešanas

Kirils Bobrovs

Kādreiz bieži rakstījām par dzīvokļu ekspluatācijas kantori "Vācele". Ras notika iedzīvotāju biežo sūdzību dēļ. Viņi reti varēja rast kopēju valodu ar savu namu pārvaldi. Taču no tā laika pagājuši jau vairāki gadi. Dzīvokļu fondu pārņēmusi pašvaldība, Tosmarē saimnieko SIA "Vecliepāja". Tukšo dzīvokļu skaits samazinās, īrnieki rūpējas par kārtību savos namos, aktīvi piedalās talkās. Tādēļ pieminēt veco, šķiet, nav iemesla. Taču, pirmkārt, nelikumības atbalsis šad tad dzirdamas, bet, otrkārt, Pāvilostas ielā 3 dzīvo tiesību aizstāve Ludmila Fiļinova, kura nodemonstrēja mūsu redakcijai pavisam unikālus dokumentus, kas attiecas uz dzīvokļu fondu un var pretendēt uz pilna mēroga detektīvstāstu. Diemžēl parastā laikraksta slejā viss šis interesantais materiāls neietilpst.

Rūpnīcas dzīvokļu fonda saimnieki vairākkārt mainījušies. Kā lai izseko visām formalitātēm dokumentos! Turklāt vēl aizkulišu lietas nezinošam ierindas īrniekam! Likvidējot iepriekšējo kuģu remonta rūpnīcas statusu, tās dzīvokļu fonds bija jāpārņem pilsētai, bet dome pieprasīja naudu, kāda nepieciešama tā uzturēšanai, – vairāk nekā 400 000 latu. Tos, protams, neviens nevarēja iedot. Tajā laikā rūpnīcā radās firma – SIA "Kuģu remonta rūpnīca "Tosmare"". Tā arī paņēma savā aprūpē ciematu, sak, nevar taču to atstāt pavisam bez pieskatīšanas. Taču juridiski noformēts tas nebija. Acīmredzot Privatizācijas aģentūrā nolēma, ka labāk lai vismaz kāds nodarbojas ar namiem, nekā atteikties no tiem pavisam. Bet pašai aģentūrai, kā zināms, nav ne sētnieku, nedz sanitārtehniķu. Tādēļ jau tad, 1999.gadā, radās nopietns jautājums: vai SIA ir tiesības iekasēt īres maksu tai nepiederošos namos?

Bet no 1999.gada oktobra mikrorajonu un vairākus namus pilsētas centrā pārņēma Rīgas biedrība "Vācele". Kāds rakstīja par to sūdzības, bet kāds cits regulāri maksāja īri un par komunālajiem pakalpojumiem. Un mikrorajonā tomēr kaut kas tika darīts. Mūsu laikrakstā bija pat pozitīvas intervijas ar jaunās firmas direktoru Gunti Vilnīti. Taču vēlāk atklājās interesanta nianse: Liepājas filiāle "Vācele" Uzņēmumu reģistrā reģistrēta nebija un licences dzīvokļu fonda ekspluatācijai tai nebija. Tātad tai nebija tiesību ne apkalpot, nedz iekasēt attiecīgos maksājumus. To apstiprina ne tikai reģistra izziņa, bet arī Kurzemes Tiesas apgabala prokuratūras vēstule. Virsprokurors Andris Mikuļskis raksta, ka filiālei "Vācele" nebija tiesību to darīt un tādēļ tiesa atstāja bez izskatīšanas veselu virkni prasību par parāda iekasēšanu, "taču G.Vilnīša darbība zaudējumus nav nodarījusi".

Juridiski šeit viss ir pareizi. It īpaši, ja runājam par 2000. vai 2001. gadu. Toreiz, kā jau rakstījām, šis tas tika darīts. Bet, ja arī nebūtu darīts, tad administratīvos izdevumus segt vienalga vajadzētu. Bet, ja nauda iekasēta prettiesiski, vai tad tā nav zādzība? Taču, lai slēptu pēdas, "Vācele" izdomāja neskaitāmas viltības. Kad mēs maksājam par dzīvokli, tad kases aparāts izsit uz čeka arī saņēmēja rekvizītus. Un šeit atklājās, ka nauda tiek pārskaitīta kaut kādai koncerta un reklāmas aģentūrai "LAKRA", kas reģistrēta pēc dzīvokļa adreses Rīgā. Vai tas nebūtu par daudz? Starp citu, šāda veida falsifikāciju ar rekvizītiem nepamanīja pat tiesā.

Laiks gāja, taču rētas tas nedziedēja. Tagad Tosmarē par dzīvokļu fondu rūpējas "Vecliepāja", kas (iedzīvotāju uzstāšanās dēļ) sāka darbu no nulles. Tas nozīmē, neuzņēmās nekādus vecos dzīvokļu parādus. Tas ir taisnīgi, un kam gan tai liekas klapatas! Es vērsos pie L.Fiļinovas ar provokatorisku repliku: "Interesanti, kas izmainīsies dzīvē, ja visi Tosmares iedzīvotāji vienbalsīgi paziņos, ka vispār vairs nevēlas neko ne dzirdēt, nedz zināt par parādiem, par "Vāceli", par dažādiem pārkāpumiem un sekām, sak, atstājieties no mums, un viss?" Mana sarunu biedre paskaidroja, ka visi tā nekad neteiks. Tas pirmkārt. Otrkārt, šeit dzīvojošos parādniekus turpina biedēt, turklāt ne visi viņi ir pareizi informēti. Viņiem tagad piedāvā maksāt naudu firmai "Liepnami", Pāvilostas ielā 5, kas apkalpo lielu daļu valsts īpašumu Liepājas rajonā. Droši vien visi dokumenti tai ir kārtībā. Taču iekasēt naudu no tosmariešiem tā vienalga nevar. Tādēļ ka nekad neeksistējošai filiālei "Vācele" pie vislabākās gribas nebija tiesību to tam pilnvarot. Bez tam vēl saka, ka maksāt var arī namu pārvaldes "Vecliepāja" kasē, Peldu ielā 1/5, sak, šo naudu pēc tam pārskaitīs uz Rīgu. Interesanti, kam? Vai jau minētajam koncertu un reklāmas kantorim? Un ir cilvēki, kuri maksā. Viņi vienkārši ir godīgi ļaudis un atceras, ka savulaik par dzīvokli nav maksājuši.

Tiem, kuri spēj loģiski spriest, ir jāzina, ka tikai tieši no "Vecliepājas" var sagaidīt kaut kādu atsaucību. No Rīgas neviens taču šurp nebrauks, lai salabotu, piemēram, jumtu vai nomainītu kanalizācijas stāvvadu. Šī nauda var nokļūt tikai blēžu rokās. Bez tam vēl šokē dažas izziņas no "Vecliepājas", kas apstiprina dīvainu ieinteresētību. Lūk, piemēram, izziņa uz veidlapas 22-Ž, kas datēta ar pagājušo gadu, bet tajā norādīts, ka parāds konkrētajam dzīvoklim ir 439 lati. Tas ir – nelikumīgajiem SIA "Tosmare" un "Vācele"! Kādēļ gan jāuzņemas uz sevi tāds grēks un jāpalīdz bijušajiem blēžiem, turklāt vēl ar atpakaļejošu datumu? Kāds tam labums? Bez tam namu pārvaldē "Vecliepāja" ir arī jurists, kuram vajadzētu zināt, ka katrā veidlapā ieraksta to, kas paredzēts, un ka veidlapai 22-Ž nav nekāda sakara ar parādiem. Tajā pat nav tādas ailes. Tā, lūk, vairojas neticība taisnīgumam. Vēl ļoti daudzi no mums no visas sirds atbalsta pretējo.