Kurzemes Vārds

14:11 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tūristu pieturas punkts – Liepāja

Dita Gruze

Lai gan laika apstākļi mūspusē nav no aicinošākajiem, pilsētas ielās bieži varam sastapt tūristus, kas Liepājas vēja nebaidās. Šās vasaras aukstums nav aizbiedējis ne vietējā alus baudītājus, ne Karostas eksotikas kārotājus no tālām zemēm, tāpēc tūrisma dzīve Liepājā ir pašā plaukumā.

Visvairāk viesu no Baltijas jūras valstīm

Lejaskurzemes Tūrisma informācijas centrā pastāstīja, ka šovasar visvairāk ciemiņu Liepāja uzņem no Igaunijas, Lietuvas, Somijas un Vācijas. Ir bijuši viesi no Francijas un Anglijas, un periodiski šeit ierodas arī no tālām un eksotiskām zemēm, piemēram, Taizemes, Japānas un Ķīnas.

Šogad mūsu pilsētu sevišķi iemīļojuši somi – iepriekšējos gados viņi pabijuši Tallinā, nākamajos jau braukuši tālāk uz Rīgu, bet nu apceļo visas trīs Baltijas valstis, pa ceļam iegriežoties arī Liepājā. Gadoties visādi – citreiz Baltijas apceļotāji šeit atrod naktsmājas, bet citreiz dažu stundu laikā apskata pilsētu un dodas tālāk. Daudz tūristu interesējas par Karostu – par to viņi lasījuši tūrisma bukletos un nu vēlas apskatīt savām acīm. Iecienīta ir arī Sv.Trīsvienības baznīca, kurā visi izmanto iespēju paskatīties uz Liepāju no augšas – no baznīcas torņa. Pilsētas viesi ir pārsteigti, ka pludmale atrodas tik tuvu centram, un vienmēr dodas apskatīt mūsu jūru.

Liepājas tālo viesu vecums ir dažāds. Tūristu grupās no Vācijas un Somijas lielākoties ir vecāka gadagājuma cilvēki. No tuvākām valstīm – Igaunijas, Somijas – parasti ierodas arī gados jauni individuālie ceļotāji vai arī ģimenes, kas atbraukušas ar saviem auto. Lieli ceļotāji ir jaunieši, kuri, apkrāvušies ar lielām mugursomām, pat īsti nezina galamērķi, un ceļā dodas ar tālsatiksmes autobusiem, divriteņiem, motocikliem vai autostopiem. Liepāja viņiem ir viena no pieturvietām, kur atpūsties, paskatīties pilsētu un pārnakšņot. Tāpat arī lielākajai daļai tūristu Liepāja ir viens no pieturas punktiem, nevis ceļojuma galamērķis.

Tūristiem garšo steiks un vietējais alus

Restorāna "Upe" (atrodas viesnīcas "Līva" pirmajā stāvā) darbinieki ir aculiecinieki tam, kādi tūristi un cik lielā skaitā ierodas pilsētas centrā. Pēc restorāna administratores Ivetas Saukantes novērojumiem, ārzemju viesu šogad nav mazāk kā citus gadus. Sevišķi daudz jaunu seju pilsētā bija jūnijā Baltijas asamblejas Eiropas Savienībai veltītā semināra laikā un ebreju genocīda upuru piemiņas pasākumu laikā. Arī biznesa cilvēki darījumus parasti apvieno ar tūrismu, no darba brīvo laiku veltot pilsētas apskatei. Iveta ievērojusi, ka šovasar ir mazāk tūristu autobusu – daudzi ceļotāji izvēlas braukt ar personīgo automobili. Šogad populārs ceļošanas transports ir arī divritenis. Visvairāk "Upē" iegriežas individuālie tūristi no Vācijas. Viņi arī iecienījuši Liepājas rajona laukus un labprāt apmetas viesu namos ārpus pilsētas, piemēram, Ziemupē.

I.Saukante zināja teikt, ka jūlijā Liepāju apmeklēs cilvēku grupa no ASV Teksasas štata un, iespējams, arī no Kanādas. Amerikas viesi Liepājā pavadīs septiņas dienas. Viena no tūristu iemīļotākajām vietām pilsētā ir pludmale, bet par mūsu iedzīvotājiem viņi saka: "Jums ikdienā vajadzētu vairāk smaidīt!"

Ārzemnieki ir īsti gardēži, un viņi ļoti iecienījuši vietējos gardumus. Restorānā vienmēr tiek pasūtīts steiks, bet Iveta Saukante gan piebilda, ka ārzemnieki steiku ēd visur, ne tikai Liepājā. Viņi ir arī sajūsmā par latviešu deserta ēdieniem, bet visvairāk tūristus priecē vietējās cenas. Par tām vislaimīgākie ir vācieši, jo salīdzinājumā ar viņu restorānu cenām Liepāja tiem šķiet īsta naudas tērēšanas paradīze. No alkoholiskajiem dzērieniem pilsētas viesi izvēlas vīnu un vietējo alu.

Lētāk un tuvāk centram

Nakšņošanai ciemiņi parasti izvēlas lētākās, bet pilsētas centram tuvākās vietas. Šajā ziņā iecienīta ir viesnīca "Līva" samērā zemo cenu dēļ. Viesu nams "Poriņš" pastāvīgi ir pilns, un slikti neklājas arī viesu namam "Roze". Arī jaunā viesnīca "Fountain Hotel" par nakšņotāju trūkumu nesūdzas – nedēļas nogalēs viss ir pilns, bet nedēļas vidū brīvas istabiņas vēl varot dabūt. 80 procentu no viesnīcas klientiem ir ārzemnieki, un lielākā daļa brauc darījumu nolūkos no Dānijas. Nakšņotāju tūristu visvairāk ir no Vācijas, arī Holandes, Somijas, Zviedrijas, Francijas un Dānijas. Parasti šeit apmetas uz divām, trim dienām, un galvenais, ko viesnīcas ciemiņi grib apskatīt, ir Karosta. Daudzi no viņiem līdz Liepājai atkļuvuši ar divriteņiem vai motocikliem, ar kuriem braukā pa visu Latviju, neaizmirstot iegriezties arī Liepājā.

Uz Liepāju pa jūru

Tā kā pa gaisa ceļu Liepājā tūristiem bez personīgajām lidmašīnām ierasties nav iespējams un zemes ceļš ne vienmēr ir interesantākais, daudzi izmanto iespēju ceļot ar jahtu un piestāt arī Liepājas ostā. Jahtu servisa centra aģents Māris Krūmiņš pavēstīja, ka trešdien ostā bijuši mazi svētki – naktī tajā piestājusi šovasar simtā jahta! Pa dienu ostā iebraukusi jau 103.jahta. Joprojām skaita ziņā nepārspēti ir Vācijas burātāji, bet tālākie viesi šogad bijuši amerikāņi, kas Liepājā ieradās ar Holandes jahtu.

Pa ūdens ceļu Liepājā nokļuvušie atpūtnieki parasti ostā pietauvojas vidēji uz vienu līdz trim dienām. Ostā tūristi var saņemt informāciju par dažādām izklaides iespējām Liepājā un arī citās Latvijas pilsētās. Citreiz jahtu īpašnieki savus braucamos atstāj ostā un dodas tālāk ceļojumā uz Rīgu. Viesnīcas pakalpojumus kuģotāji neizmanto – viņu mājas ir jahta, bet turpat ostā tālie viesi var atpūsties saunā, lai atgūtu spēkus pilsētas apskatei.