Kurzemes Vārds

01:00 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Aizspriedumu barjera sākusi drupt straujāk?

Atšķirībā no iepriekšējo gadu vasarām šogad daudz aktīvāk gan visā valstī kopumā, gan arī Liepājas pilsētā un rajonā nepilsoņi izrāda iniciatīvu, lai kļūtu par Latvijas pilsoņiem, un šogad krituši vairāki statistikas rekordi. Naturalizācijas pārvaldes Liepājas reģionālā nodaļa pauž, ka šā gada pirmajā pusgadā 98 mūsu pilsētas vai rajona bērnu vecāki vēlējušies, lai viņu atvase tiktu atzīta par Latvijas pilsoni, un salīdzinot var bilst, ka visa iepriekšējā gada laikā saņemti tikai 16 šāda veida iesniegumi. Protams, vēl pāragri gavilēt, ka Latvijai izdevies spert izšķirošo soli naturalizācijas procesa būtiskā paātrināšanā, un arī Liepājā nav pamata pārlieku saulainam optimismam, jo galu galā pagaidām mūsu reģionā naturalizējušies vien mazliet vairāk nekā 15 procenti nepilsoņu, tomēr tikpat nepareizi būtu neievērot pozitīvās tendences šajā jomā, jo pusgada laikā mūspusē saņemti vairāk nekā pustūkstotis iesniegumu, un 310 ieguvuši Latvijas pilsonību.

Motīvus šādai aktivitātei var rast vairākus. Manuprāt, būtu naivi naturalizācijas procesu tempu paaugstinājumu idealizēt, jo skaidrs, ka krietna daļa šo pilsonības dokumentu vēlas vispirms jau pragmatisku apsvērumu dēļ, kas galvenokārt saistīti ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un priekšrocībām, ko šajā gadījumā dod pilsoņa statuss. Tomēr tajā pašā laikā nevar nepamanīt, ka, piemēram, Liepājā Naturalizācijas pārvaldes darbinieki veic dažādas aktivitātes skolās, integrācijas procesu veicināšanā labprāt iesaistās plašsaziņas līdzekļi, uz dažādu projektu veikšanu šajā jomā jau vairākus gadus īpaši nav skubināmas sabiedriskās organizācijas un izglītības iestādes. Tas viss ir mazinājis to atsevišķu kreiso spēku propagandas efektu, kas neslēpti centās noniecināt pilsonības nozīmi, bet par to, cik šiem stāstiem īsas kājas, ikviens nepilsonis varēja pārliecināties, kad, Latvijai iestājoties ES, kļuva redzams, ka tas nenodrošina automātisku pilsonības piešķiršanu un neatbrīvo no eksāmena kārtošanas.

Summējot visus šos iemeslus, varam secināt, ka aizspriedumu barjera sākusi brukt straujāk un ierēdņiem atliek pielikt pūles, lai šo procesu netraucētu ar birokrātiskiem sarežģījumiem.