Kurzemes Vārds

07:41 Piektdiena, 14. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Zvejnieki palīdz jūrai krietni izšūpot svētku ciemiņus

Pēteris Jaunzems
Indra Imbovica

Pāvilosta, Rucava un Jūrmalciems sestdien izrādīja savu viesmīlību. Lai Jūras svētku sarīkojumus baudītu pie dabas krūts, turp bija devušies tūkstošiem cilvēku. Viņi nevairījās spirgtā vēja, kas neganti pluinīja matus un bārdas, bet aktīvi iesaistījās atrakcijās un izgaršoja tirgotāju dāsni piedāvātos gardumus.

Bet savu svinību programmu pāvilostnieki iesāka pludmalē, kur varēja sacensties futbolā un volejbolā, vērot, kā viļņus šķērso vējdēļa burātāji, kā arī piedalīties izbraukumos jūrā zaļu bērzu meijām rotātos kuģīšos. Un brīvprātīgo netrūka.

Kaut gan kuģīši cits aiz cita devās aiz ostas vārtiem, tomēr tādu, kas gribēja izšūpoties augstajos viļņos, sapulcējās tik daudz, ka piestātnē veidojās pat gara rinda. Arī "Kurzemes Vārdam", izmantojot piekrastes zvejnieka Jāņa Vīganta laipnību, izdevās izbaudīt ne tikai galvu un jo īpaši vēderu reibinošos kuģotpriekus jūrā tālu no krasta, bet saņemt arī pienācīgu sāļā ūdens peldi.

Kā jau zvejnieku svētkos pieklājas, galvenais noteicējs liedagā bija Neptūns, kas pirmos aicināja pie sevis ostas pārvaldnieku Zigmundu Smirnovu un pieredzējušo kapteini Arvīdu Lūku. Ņemot vērā, ka svētku viesu pulkā Pāvilostā bija ļoti daudz ārzemnieku, viņš reizēm savu sakāmo atkārtoja arī angļu mēlē.

Svētku turpinājumā Sakas upē interesentus pulcēja regate. Šis sacensību veids pāvilostnieku svinību programmā bija jaunums un izpelnījās lielu atzinību. Tāpat kā svētku koncerts ar Daini Porgantu, Andri Rogu un duetu "Sandra", kā arī dejas Upesmuižas parkā, kur par godu svētkiem jaunu krāsojumu bija ieguvusi estrāde. Kaut arī padebeši skrēja zemu un Septiņi brāļi apdraudēja ar negaisu, svētki šoreiz pagāja bez lietus.

Arī liepājniekiem slapjas kājas laimīgi gāja garām, un cilvēki palēnām devās uz Vecās ostmalas pusi.

Ļaudis jau pulksten 10 modināja svētku kuģis pilsētas ielās motociklistu eskorta pavadībā, kam pievienojās Liepājas ostas kuģu sirēnas. Bet tieši dienvidū svētku kuģis piestāja pie bojā gājušo zvejnieku un jūrnieku pieminekļa Kūrmājas prospekta galā, lai pieminētu tos, kurus paņēmusi jūra. Godu viņiem atdeva gan pilsētas un ostas attiecīgo struktūru pārstāvji, gan obligātā dienesta matrožu goda sardze, gan Jūras spēku orķestris.

Ar Jūras svētku karoga pacelšanu sākās prieka un izklaides stundas bērniem ar muzikāliem priekšnesumiem, konkursiem un atrakcijām. Savukārt pieaugušie iesaistījās jūras vēju cīņās – drosmīgās sievas "Un vīriem nav nekādas daļas...", bet dūšīgie vīri "Bez mums jau nevar tik un tā...".

Tomēr vislielākā piekrišana bija ostmalā pietauvotajiem eskadras patruļkuģiem "Zibens" un "Lode", kuru komandas laipni sagaidīja katru mazu un lielu liepājnieku vai pilsētas viesi. Vēlajās vakara stundās, kad iestājās tumsa, kuģi mirdzēja ugunīs un kopā ar abiem Liepājas pilsētas karoga krāsās izgaismotajiem tiltiem un promenādes tiltu radīja svētku izjūtu. Jūras iela pildījās ar ļaudīm. Tikai cilvēki atkal bija vīlušies, ka Jūras svētkos nav iespējams nogaršot jūras veltes, toties alu varēja sacienāties tā, ka pat daļa vairs nedzirdēja priekšnesumus.

Jūras svētku vakara mūzikas daļu atklāja grupa "Lido" un "Regīna", līdz īsi pirms pusnakts beidzot tika sagaidīts arī Neptūns, bet nakts stundās cilvēki turpināja līksmot kopā ar grupām "Regīna" un "Nebēda".