Kurzemes Vārds

20:33 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Izvēloties mācību programmu, ir jābūt vērīgiem

KRISTĪNE NIEDRE, Liepājas domes Izglītības nodaļas vadītāja

Lai neveidotos situācijas, līdzīgas tai, kādā ir nonākuši Jūrniecības koledžas absolventi, es, pirmkārt, rosinu jauniešus būt vērīgākiem, izvēloties nākamo mācību iestādi. Tāpat arī skolu, augstskolu, koledžu un profesionālo skolu vadītājiem ir jābūt uzmanīgākiem, kaut ko piedāvājot, un rūpīgi jāpārdomā veids, kā šis piedāvājums reflektantiem tiek pasniegts. Ir jābūt gataviem, ka cilvēkiem ir atšķirīgas uztveres spējas, tāpēc neprecīzi pasniegtu informāciju var viegli pārprast. Augstskolu vadītājiem es varētu ieteikt katru gadu pirms jaunu programmu veidošanas vai jau esošo modificēšanas papētīt, pievērst lielāku uzmanību tam, kādi speciālisti būs vajadzīgi, piemēram, tuvāko četru gadu laikā.

Topošajiem studentiem, ejot uz Informācijas dienām vai saņemot informatīvos bukletus, vispirms ir jāpārbauda, vai izvēlētā mācību iestāde un programma tik tiešām ir licencētas, ideālā variantā – akreditētas. Informāciju var atrast arī internetā. Nevar paļauties uz to, ka kaut kādā laika posmā sola licencēt. Patlaban nav garantiju, vai mācību iestādes vadītājs būs spējīgs licencēšanas vai akreditācijas procesu novadīt līdz galam, jo nesakārtotība ir jau valsts sistēmā, un tas ir kā apburtais loks.

Augstskolu Informācijas dienās, kurās ir tikšanās ar skolas vadītājiem un mācībspēkiem, ir jāizmanto iespēja uzdot jautājumus. Studentam jābūt vairāk vai mazāk pārliecinātam par to, ko viņš grib. Ko šādos gadījumos jautāt? Var par to, kāda veida diplomu saņems pēc studiju beigšanas, ko tas dos, kur ar šo diplomu varēs turpināt mācības, vai tā ir starptautiski vai Latvijas Republikā atzīta izglītība. Tas viss jauniešiem ir jājautā. Jo nav iespējams radīt jaunas programmas, kuras ir licencētas no radīšanas brīža. Tas ir ilgstošs process.

Ja students ir iestājies programmā, zinot, ka tā vēl nav licencēta vai akreditēta, nemitīgi ir jāuztur sarunas ar mācību iestādes vadītājiem, kam jāuzņemas studentus informēt par to, kas notiks: vai viņi iegūs valsts atzītus diplomus, vai programma tiks licencēta (akreditēta). Lai nebūtu tā, ka pienāk eksāmeni, izlaidums, un absolvents saņem diplomu, kuram nav tikpat kā nekādas vērtības.

Ja kļūdas nerisina, kamols aug arvien lielāks, tāpēc ir jāsāk tas pamazām šķetināt vaļā.