Kurzemes Vārds

12:07 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kas tie tādi – karolīni?

Kopš aizvadītās nedēļas nogales mūsu rajonā atkal ieradušies karolīni. Galvenā viņu uzturēšanās vieta ir Virgas pagasts, taču šoreiz ciemiņi nolēmuši apmeklēt arī Bārtu, Priekuli, Otaņķus, Nīcu un Liepāju. Lai iedzīvotājiem būtu skaidrs, ar kādiem vīriem viņiem darīšana, sniedzam vēsturnieka Riharda Rubīna skaidrojumu.

Karolīni bija Zviedrijas karaļu īpaša karaspēka vienība. Veidojusies jau 17.gs. sākumā Kārļa IX valdīšanas laikā. Tā bija labi apmācīta, apbruņota, drošsirdīgu vīru kopa. Tās parādīšanās kaujas laukā radīja pretiniekos paniku. Nenoliedzami skaista, arī samērā droša bija šo karavīru uniforma. Darināta no aļņa zamšādas, krūšu un muguras bruņas (7 kg) no tērauda. Tērpā bija svārki ar misiņa pogām, bikses, cimdi ar atlokiem, zobena josta, karabīnes siksna un soma, melna trīsstūraina cepure, kā arī zābaki ar melniem atlokiem. Apbruņojums – karabīne un zobens. Krūšu bruņas, pirms tās saņēma karolīni, tika īpaši pārbaudītas – uzliktas piepildītam maisam un atkārtoti apšaudītas. Tikai tās, kas izturēja, tika izsniegtas lietošanai.

Karolīni īpaši slaveni bijuši Kārļa XII valdīšanas laikā. Ziemeļu kara laikā viņi cīnījušies Kurzemē. Kalpojot ar prātu un sirdi karalim, tie bija nežēlīgi pret Zviedrijas ienaidniekiem. Piemēram, 17.gs. nopostīja Ventspils pili līdz pamatiem.