Kurzemes Vārds

01:45 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Lai nerastos nekādas šaubas

Kirils Bobrovs

Šķiet, ka pēc pilsētas siltumapgādes attīstības programmas pieņemšanas, konkrētāk, par siltummezglu ierīkošanu visās mājās, atkal radīsies visu ar "Liepājas siltuma" maksātnespēju saistīto jautājumu jauns apspriešanas vilnis. Diemžēl daudziem sašutuma un kritikas paudējiem trūkst vajadzīgā priekšstata par īsto situāciju uzņēmumā. Pirms dažām dienām atkal dzirdēju kādas sievietes repliku, ka "Liepājas siltums" saņemot no mums pietiekami daudz naudas, ja jau līdz pat šim laikam turpina normāli strādāt. Tā nav taisnība – normāli tas nestrādā! Un mēs vairākkārt skaidrojām, kādēļ tā. Ja Pilsētas dome pagājušajā sezonā nebūtu pārskaitījusi uzņēmumam bezgalīgos avansus gāzes samaksai, mums būtu jādzīvo bez siltuma un karstā ūdens. Vai tad tas ir normāli? Nemaz nerunājot par siltumtrašu remontu, kuram pastāvīgi trūkst naudas un kuru atliek no gada uz gadu. Taču patērētājam par visu to ir diezgan vājš priekšstats. Toties kaut ko citu uztver uzreiz: sak, pat mūsu avīzē bija rakstīts, ka pēdējos mēnešos maksājumu līmenis bijis par simt procentiem. Bet jāņem taču vērā, ka gāze kļuvusi dārgāka. "Liepājas siltuma" finansiālu situāciju pasliktinājis arī tas, ka pēc politiskiem apsvērumiem pēdējā tarifu pārskatīšana notika ar lielu aizkavēšanos, un arī tas, ka maksa par pārdodamo elektroenerģiju pērn samazinājās divas reizes. Apstrīdēt šos faktus būtu visai nenopietni.

Tagad vēlreiz atgriezīsimies pie skaitītājiem. Neviens nav jāpārliecina, ka siltuma uzskaite ir nepieciešama un ka jūtama ekonomija mājās, kur jau darbojas šādi mēraparāti. Ja nesāksim apspriest izmaksas šādai modernizācijai, tad jautājumu nebūs. Šaubas izraisa, lūk, kas: kāpēc tur, kur jau ir skaitītāji, pēkšņi ievajadzējušies siltummezgli un jauni izdevumi? Pēc šādas informācijas publicēšanas avīzē kāds lasītājs piezvanīja un sacīja: "Bet mēs negribam!" Viņš noteikti nebija sapratis, par ko ir runa, bet kaprīzes te ir pilnīgi nevietā. Taču šaubām nevajadzētu rasties tur, kur vēl nekas nav darīts, vēl jo vairāk tāpēc, ka no iedzīvotājiem nekādu naudu vākt nav paredzēts.

Pie mums ilgi nespēja atrast taisnīgu veidu attiecīgā jautājuma risināšanai. Bet tagad skaidrs, ka Pilsētas dome radusi optimālu risinājumu: pašvaldība garantē kredītu, kas pakāpeniski būs jādzēš no mūsu īres maksājumiem, konkrētāk, no pielikuma 4 santīmu apmērā par kvadrātmetru (Karostā – 3 santīmu). Šo maksājumu iekasēšana sākusies no 1.jūlija. Tādā veidā izdevumus par siltummezglu ierīkošanu varēs nemanāmi atmaksāt septiņu gadu laikā. Tiesa, vēl ir jautājumi. Piemēram, šobrīd runa ir tikai par 103 mājām. Pat pieļaujot, ka tur pirmajā piegājienā skaitītājus ierīkos jau šogad. Bet pēc tam? Pēc tam droši vien būs nepieciešami jauni kredīti, un nav zināms, vai šī diezgan pieticīgā īres maksas pielikuma pietiks visam iecerētajam.

Tie, kas šaubās, tomēr domā par ko citu. Kāpēc, viņi vaicā, vieni ierīkoja skaitītājus par savu naudu, bet citiem šos izdevumus segs no īres maksas? Tāpēc, ka pirmie bija agrāk parūpējušies par savu komfortu, malači! Un, ja balstīsimies uz pirmo variantu, tad darbi ievilksies uz gadiem 40. Var iedomāties cilvēka domu gaitu, kurš savās šaubās aizgājis vēl tālāk: "Mēs, tāpat kā visi, maksājam 24 santīmus par kvadrātmetru, bet mums skaitītājus nemaz negrasās ierīkot. Kāpēc? Tas nav godīgi!" Ja šo naudu iekasētu nelikumīgi, būtu cita lieta. Manuprāt, skaitītāji būtu jāierīko pirmām kārtām tajās mājās, kur jau ievēlēti un strādā māju vecākie, jo tur ir labāka informētība, lielāka kārtība, piemēram, jau ir ierīkotas slēdzenes kāpņu telpām un pagrabiem, bet siltummezgli nedrīkst būt pieejami nepiederošiem. Žēl, ka atsevišķās kāpņu telpās joprojām iedzīvotāji cenšas ierīkot skaitītājus pašdarbības ceļā, izmantojot lētākus pakalpojumus.

Siltumapgādes attīstības koncepcija paredz logu nomaiņu visās dzīvojamās mājās. Procesa termiņi ir gari, tātad, lūdzu, varat to darīt gan šodien, gan pēc trim gadiem. Starp citu, daži par logu nomaiņu saņēmuši kompensāciju no namu pārvaldēm, nē, nevis naudas veidā, bet gan kā īres maksas atlaidi. Jo tādā veidā tiek uzlabots ēkas tehniskais stāvoklis. Bet pēc tam, kad pienāks pēdējais termiņš un jau sāksies māju siltināšana, iespējams, arī logu jautājumu izmaksu ziņā noregulēs kaut kā savādāk.

Pilsētas domes lēmumā par kredītu minēti arī vecie, bezcerīgie parādi divās namu pārvaldēs, no kuriem daļu kreditēs, bet daļu norakstīs. Agrāk jau pats vārds norakstīšana izraisīja vētrainu un asu reakciju. Droši vien būs aizrādījumi arī šoreiz. Tādēļ uzreiz gribu uzsvērt, ka runa ir nevis par konkrētu dzīvokļu vai to īrnieku nesatricināmiem parādiem, bet gan par tiem parādiem, kurus turpina maksāt namu pārvaldes "Liepājas siltumam" par to puisi, pareizāk, vēl deviņdesmito gadu pirmajā pusē kaut kur izgaisušajiem puišiem. Bet, ja gribam būt precīzi un piekasīgi, tad tieši mēs paši, liepājnieki, arī privatizēto dzīvokļu īpašnieki, palīdzējām to darīt visus pēdējos gadus. Bet tagad palīdzēsim segt arī kredīta procentus. Ja nu kāds spētu izdomāt citu konkrētu un pieņemamu risinājumu… Un tādu, lai nerastos nekādas šaubas.