Kurzemes Vārds

16:30 Otrdiena, 28. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Patīkamās prognozes un skaudrā realitāte labības druvās

Lielāko labības pārstrādes uzņēmumu vadītāju un graudu tirgotāju kopīgā sanāksmē prognozēta gaidāmā raža un spriests par graudu intervences iepirkuma noteikumiem šoruden. Taču zemnieki nejūtas droši, ka spēs ievākt izaugušo.

Sanāksmē paziņots, ka intervence labības tirgū sāksies tikai no 1. novembra un turpināsies līdz nākamā gada maija beigām. Tās modelis saskaņots ar Eiropas Savienības normatīviem. Šajos sešos mēnešos valsts apcirkņos sabērs kviešu un miežu rezervi. Priekšroka atkal dota lielražotājiem, jo minimālais iepirkuma apjoms no viena piegādātāja būs 80 tonnas. Graudu cena varētu būt 101,3 eiro par tonnu. Katru mēnesi tā varētu palielināties par 0,46 eiro par tonnu. Nosakot cenu, ņems vērā kvalitāti, transportēšanas attālumu, piegādes laiku, kā arī valūtas kursu tanī brīdī. Labības ražotāji sanāksmē prognozēja, ka graudu kopraža šogad valstī varētu sasniegt apmēram miljonu tonnu. Tas nozīmē, ka pietiks gan pašiem, gan pārdošanai aiz robežas.

Komentējot šīs iezīmētās tonnu un cenu aprises, Priekules pagasta zemnieku saimniecības "Ruģi" īpašnieks un graudaudzētājs Pēteris Indriekus teica, ka paredzēt esot viena lieta, bet realitāte kaut kas pavisam cits. "It kā 101,3 eiro par tonnu graudu – tas tā kā būtu labi maksāts. Tomēr, kad kulsim, tad redzēsim, cik patiesībā iebirs bunkurā," viņš sacīja. Ne velti zemnieki mēdzot teikt, ka labībai tikai pusi no ražas nodrošinot audzētājs, bet otru pusi dodot Dievs.

Kaut arī graudaugi patiešām daudzviet izskatoties daudzsološi, patlaban liela problēma rodoties ar to nosargāšanu no mežacūku postījumiem. "Jau divas nedēļas šie meža dzīvnieki bradā pa druvām un neko nespējam tiem padarīt," viņš sūrojās. Tā neesot tikai "Ruģu", bet arī citu augkopēju bēda. Sarežģījumus radot fakts, ka Pētera Indriekus lauki robežojas ar Dunikas pagasta lielo meža masīvu, kurš atrodas tuvu pierobežas joslai. Tādēļ tur valda pavisam citi uzturēšanās un medīšanas noteikumi. Līdz ar to mednieki viņam neko daudz nespējot palīdzēt. "Pat malu mednieki turp izvairās doties. Tāpēc mežacūkas ir savairojušās ļoti lielā skaitā un kļuvušas pavisam nekaunīgas," stāstīja Priekules lauksaimnieks.

Šajās dienās viņš iegādājies ierīci postītāju atbaidīšanai. Novietota kaut kur druvas malā, reizes divas trīs naktī tā imitējot šāvienu troksni. Ierīce esot diezgan dārga, un maza apjoma saimniecības nemaz nevarot tādu iegādāties, bet viņš to nopircis. "Šonedēļ gribu pārliecināties, kāds no tās labums, jo problēma ar mežacūkām patiešām ir ļoti nopietna un kaut kas ir jādara, lai to novērstu," teica Pēteris Indriekus.

Par mežacūku postījumiem sūdzējās arī Cīravas pagasta lauksaimnieks Ēriks Briedis no zemnieku saimniecības "Strautiņi". Viņam liela daļa druvu atrodoties tuvu mežmalām, tāpēc zaudējumi rodoties katru gadu un diezgan prāvi. Ir žēl, ka labi augusi labība tiek sagandēta. Neviens zaudējumus arī nekompensējot. Kaut gan pa televīziju nesen ziņoja, ka Dabas fonds samaksājis zemniekiem par gājputnu radītajiem postījumiem, mežacūku izbradājumi netiekot ņemti vērā. Arī mednieki uz cūkām dodoties negribīgi, tie drīzāk pat saudzējot tās.

Vēl otra problēma esot laika apstākļi. "Ja labība augusi raženi un vārpas ir smagas, lietus un vējš tās liec pie zemes," teica Durbes dižzemnieks Ēriks Putra. Aizvadītās nedēļas nogalē tā arī noticis. Pār Durbi pārskrējis negaiss, tādēļ dažās vietās druvās jau esot pamanāma veldre. Kas zina, kādi būs kulšanas apstākļi? Bet ar meža cūkām, kuru arī apkārtnes mežos netrūkstot, galā tiekot Durbes mednieku kolektīvs. Tā sastāvā netrūkstot pensijas vecuma cilvēku, kuri labprāt pasēžot lauku malās un sargājot druvas. Par to viņiem pienākoties liela pateicība. Viens prāvs labības lauks Ērikam Putram esot arī Vecpils pagasta teritorijā. Taču arī tur pagaidām izbradājumi vēl neesot manīti.