Kurzemes Vārds

04:42 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Latviešu lelles iekaro lielo un mazo francūžu sirdis

Indra Imbovica

Caurbraucot un daļēji iepazīstot septiņas valstis, no ceļojuma gandrīz mēneša garumā, kopumā nobraucot 9 tūkstošus kilometru, atgriezies Liepājas ceļojošais leļļu teātris "Maska". Viesizrāžu slodzi Dienvidfrancijā ar izrādi "Vilnīša pasaka" uz saviem pleciem trīs aktieru vietā iznesa divi – Agita Lieldidža-Trupa un Pēteris Trups, bet viņiem liels atbalsts bija menedžere Alda Mažone un viņas abi bērni Mārtiņš un Ieva.

Nejaušība kā likumsakarība

"Maskai" ar Kultūrkapitāla fonda daļēju finansiālo atbalstu jau bija trešais tālais ceļojums uz svešām zemēm. Teātri viesizrādēs uzaicināja Dienvidfrancijas sociālo un kultūras lietu asociācija "Aima" un tās prezidente Sigrida Dumasa. Dumasas kundzes iepazīšanās ar "Masku" bija gan nejaušība, gan likumsakarība. Proti, viņas radiniecei, izrādās, ir radi un draugi Liepājā, un tā tas kamolītis sācis ritināties, līdz ceļojošie saņēmuši ielūgumu.

"Viņiem, izrādās, ir ļoti stingri noteikumi, lai konkrētu leļļu izrādi parādītu franču bērniem," stāsta "Maskas" mākslinieciskā vadītāja un aktrise Agita Lieldidža-Trupa. "Ar mūsu izrādi iepazinās gan municipalitātes ierēdņi, gan skolu direktori un vecāku valdes pārstāvji. Un, kā mums vēstulē rakstīja, viņi vienbalsīgi pieņēmuši lēmumu parādīt šo latviešu pasakas izrādi, uzskatot, ka tā ir labsirdīga un interesanta."

Būdams "Maskas" direktors, aktieris, leļļu meistars, skaņotājs un gaismotājs vienā personā, Pēteris Trups atkal ķērās ķīlēt savu veco labo automašīnu "Chevrolet Astra" ar mobilo slēgto piekabi, kas pārvarējusi arī nepārredzamos Sibīrijas plašumus. Kas attiecas uz izrāžu tehnisko aprīkojumu, tad Agita ar Pēteri varēja būt ne tikai apmierināti, bet arī lepni, jo gluži nesen ar Kultūrkapitāla fonda piešķirto finansējumu bija iegādājušies patlaban vienu no pašām modernākajām – firmas "Mipro Alesis" – profesionālajām teātra apskaņošanas un apgaismošanas tehnikām.

Ne tik vienkārši bija ar pašu izdzīvošanu viesturnejas laikā. Naudas pietika tikai līdz ceļamērķim, bet atpakaļceļam vajadzēja pašiem nopelnīt.

Latviešu pelēkais zaķis stāsta par Latviju un Liepāju

Liepājnieki Dienvidfrancijā ne tikai parādīja vienpadsmit "Vilnīša pasakas" izrādes, bet arī piedalījās sociālo un kultūras lietu asociācijas "Aima" divos starptautiskos dažādu mākslu festivālos Eskūtā un Labastidā. Pirms tam Agita un Pēteris domāja par to, kā franču bērnus, viņu ģimenes iepazīstināt ar mūsu valsti un Liepāju. Liepājnieki sprieda, ka vajadzēs izrādes tekstu un dziesmas iemācīties angļu valodā. Mūsu Pedagoģijas akadēmijā šo tulkojumu lieliski veica Kristīne Niedre. Tobrīd abi mākslinieki neiedomājās, ka Francijas iedzīvotāji pa lielākai daļai nezina citu kā tikai savu valodu.

Taču uz vietas visas lietas veiksmīgi atrisinājās, jo palīgā ar savu padomu un pieredzi nāca Sigrida Dumasa. Pēc viņas ieteikuma Agita un Pēteris divas dienas vairākas stundas kopā ar Sigridu un otru atsaucīgo palīdzi Silviju strādāja, lai izrāde "Vilnīša pasaka" sekmīgi noritētu ar sinhrono tulkojumu franču valodā. "Tas notika tā," stāsta Agita. "Mēs atslēdzām mikrofonus un spēlējām, kā jau parasts, latviešu valodā, bet Sigrida vai Silvija sēdēja publikā, sekoja mūsu darbībai un sinhroni tulkoja notikumus. Viņas tā iedzīvojās, ka visu ļoti emocionāli pārdzīvoja reizē ar bērniem zālē. Un, es jums teikšu, mazie francūži ne ar ko neatšķīrās no mūsu bērniem, tāpat skaļi un vētraini dzīvoja līdzi visiem pasakas tēliem."

Pirms katras izrādes pie skatītājiem iznāca lielais, pelēkais latviešu Zaķis, kura kostīmā ietērpās gan Agita Lieldidža-Trupa, gan Alda Mažone, un bērniem stāstīja par Latviju, kas tikko kļuvusi par Eiropas Savienības dalībvalsti, par tās kultūru, Dziesmu svētkiem, teātriem, koncertiem, par Liepāju pie Baltijas jūras un tās balto smilšu liedagu un daudz ko citu.

Par ceļojošo leļļu teātri no maz pazīstamās Latvijas īpašu interesi izrādīja cunftes brāļi gan no Francijas, gan no citām valstīm. Franču leļļinieki bija pat iepriekš lūguši festivāla rīkotājkomitejai noorganizēt tikšanos ar latviešu kolēģiem. Visvairāk viņi brīnījušies, ka latvieši ceļo ar tik lielām lellēm, jo tas taču esot tik grūti. Un ar neviltotu apbrīnu pētījuši mūsu moderno skaņu un gaismas aparatūru, skatuves uzbūvi.

Smalko franču sirsnīgā viesmīlība

"Mēdz teikt, ka viesmīlībā grūti sacensties ar sibīriešiem, bet tagad varam droši apgalvot, ka arī smalkumā tik izslavētie francūži ir ārkārtīgi sirsnīgi, izpalīdzīgi un viesmīlīgi," apgalvo Agita un Pēteris. Par to visi trīs liepājnieki ar abiem bērniem pārliecinājušies, apmetoties trijās franču ģimenēs.

Franču jauniegūtie draugi parūpējās, lai arī latviešu mākslinieki pēc sviedrainā darba varētu atpūsties. "Mums piekomandēja divus profesionālus kalnā kāpējus, kuri mūs uzveda Pireneju kalnos pa takām, kur nelaiž tūristus," stāsta Pēteris Trups. "Visvairāk pie sirds ķērās Riharda Dumasa žests. Bija tā, ka atvadu vakarā mums par godu mājastēvs uz galda nolika pudeli 30 gadu veca vīna. Bet tad viņš ievēroja, ka korķis ir pabojāts. Tas izrādījās nopietni, jo vīns bija saskābis. Un tad sekoja pārsteidzošākais. Vietā tika nolikta liela šampanieša pudele, kas esot saglabāta no abu Dumasu kāzu dienas! Tas bija augstākais pagodinājums, kādu līdz šim esam saņēmuši," joprojām ar aizkustinājumu atceras Agita un Pēteris.

Vienu dienu liepājnieki pavadīja arī ļoti greznajā Lurdā, pilsētā, kas ir slavena ne tikai ar savu bagātību, bet galvenokārt ar svētavota ūdeni. Atpakaļceļā no Francijas liepājnieki pakavējās Parīzē un veselu dienu atpūtās Vācijā, slavenajā Haidparkā, kas atrodas netālu no Brēmenes. "Tā bija pirmā reize visos šajos desmit gados, kamēr strādājam ar lellēm, ka atļāvāmies šādu, varētu teikt, pat bērnišķīgu, atpūtu. Bet mēs jau pa daļai tādi esam," ir atklāti Agita un Pēteris.

Top jauna izrāde un jauns ceļojums

Leļļu teātris "Maska" sezonu noslēdza Liepājā ar labdarības izrādi 1.vidusskolā. Pašreiz, kā stāsta Agita Lieldidža-Trupa, notiek intensīvs darbs pie jaunās izrādes "Mājas gariņš". Pēteris Trups ar savu iedzimto racionalizatora prātu ķēries pie leļļu skatuves kārtējā uzlabojuma. Šobrīd viņš atkal izdomājis, kā to padarīt vēl vieglāku, kompaktāku un ērtāk saliekamu. Māksliniece Astra Dzērve gatavo jaunās izrādes lelles, scenogrāfs Aldis Kļaviņš strādā pie skatuves ietērpa, bet pats Pēteris izslīpē scenāriju un raksta vārdus dziesmām, kurām mūziku, kā allaž, rakstīs komponists Andris Eniņš.

Patlaban sākusies arī garā un sarežģītā dokumentu kārtošana, lai ceļojošais leļļu teātris "Maska" jau gada nogalē, novembrī, varētu doties uz Āfriku, uz Kamerūnu. Bet vēl līdz tam jāpiedalās citā starptautiskā festivālā, kas notiks šeit pat Liepājā un ko organizē Starptautiskā bērnu un jauniešu teātru asociācija. Svētki gadāmi arī pašai "Maskai", kura rudenī atzīmēs savas darbības 10 gadu jubileju.