Kurzemes Vārds

05:32 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Galvenais ir bērna drošība

BRIGITA DREIŽE, daudzbērnu ģimeņu asociācijas "Dēkla" vadītāja

Par bērnu kopšanas pabalstiem mēs runājām arī nedēļas nogalē Kuldīgā, kur notika Latvijas ģimeņu biedrību pārstāvju tikšanās. Un runājām ne tikai par daudzbērnu ģimenēm, bet par visām saimēm, kurās dzimst un ir jau piedzimuši bērniņi.

Mūsu uzskats bija, ka pabalstu lielumam tomēr ir jābūt diferencētam, atkarībā no pirms bērna piedzimšanas strādājošās māmiņas vidējās izpeļņas. Jo viņas taču ir maksājušas lielus nodokļus. Tāpēc esmu apmierināta, ka to pēc tikšanās ar sieviešu organizāciju un vecāku iniciatīvas grupu pārstāvēm atzinis arī premjers Indulis Emsis. Piebilstot, ka naudas lielums būs atkarīgs no budžeta iespējām, jo valdība nākamgad bērna kopšanas pabalstu paaugstināšanai varētu atvēlēt apmēram 20 miljonus.

Prieks, ka padomāts par to, lai palielinātu jau esošo pabalstu apjomu – pašreiz to prognozē trīs reizes lielāku. Taču tās sievietes, kuras saņēma labu darba algu, noteikti nevēlas, lai viņu dzīves līmenis kristos. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka viņas domās, kā atkal ātrāk sākt strādāt. Te es izdalu trīs momentus, kāpēc ir būtiski, lai jaunās māmiņas bērna pirmajā dzīvības gadā saņemtu tādu pabalstu, kas atbilstu viņu vidējai izpeļņai. Pirmkārt, tas ir saistīts ar bērna drošību. Jo mazajam ir vajadzīga pieskatīšana, kopšana un, protams, mīlestība – to visu dzīves sākumā pilnvērtīgi var nodrošināt māmiņa. Otrkārt, lai mazais pilnvērtīgi attīstītos, svarīgs ir psiholoģiskais aspekts. Māmiņai, kura skrien uz darbu, ir nemierīgs prāts par to, kas notiek ar mazuli viņas prombūtnē. Nedrošība līdz ar to tiek pārnesta uz bērniņu. Treškārt, ir svarīgi, lai bērns saņemtu visu labāko. Ja sieviete pirms mazā piedzimšanas ir daudz strādājusi un varējusi dzīvot attiecīgā līmenī, viņa nevēlēsies to zaudēt. To visu var nodrošināt ar diferencēto pabalstu sistēmas ieviešanu.

Tāpēc piekrītu bērnu un ģimenes lietu ministram Ainaram Baštikam, kurš teica, ka valstij ir jāsniedz efektīvs atbalsts sabiedrībai, ka pabalstam ir jāveicina dzimstība arī sociāli aktīvākajā sabiedrības daļā. Tā ir, ka viena no iespējām to risināt ir šie diferencētie pabalsti. Piekrītu, ka nebūs nekādas diskriminācijas, ja strādājošām un aktīvām ģimenēm palīdzēs saglabāt tādus apstākļus, kādi bija līdz bērna piedzimšanai.