Kurzemes Vārds

06:47 Ceturtdiena, 27. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Nedēļas jautājums

Vairumu neapmierina studiju iespējas Liepājā

Vasarā ne tikai gatavo zemeņu un citu ogu krājumus ziemai, bet arī domā par savu nākotni un iestājas kādā augstskolā. Dokumentu pieņemšana zinību iestādēs jau ir sākusies, tāpēc visu pagājušo nedēļu interneta portālā www.liepajniekiem.lv aicinājām globālā tīmekļa izmantotājus dalīties domās par to, vai mūsu pilsētā ir pieejamas pietiekami plašas iespējas augstākās izglītības iegūšanai.

Diemžēl, apkopojot aptaujas datus, ir redzams, ka iedzīvotāji ar situāciju izglītībā mūsu pilsētā nav īsti apmierināti, jo vairāk nekā puse jeb 55 procenti aptaujāto izteikušies, ka viņus neapmierina studiju programmu klāsts.

\ "Uzskatu, ka Liepājā nevar īsti izvēlēties profesiju, ko apgūt. Piemēram, es izvēlējos būvinženiera profesiju, sāku mācīties Liepājā, bet pēc tam nācās braukt uz Rīgu turpināt mācības. Mūsu grupu slēdza (2000.gadā), jo mēs palikām tikai 3 studenti."

\ "Iegūt augstāko izglītību jau vēl kaut kā var, bet turpināt studijas maģistra līmenī Liepājā vairs gan nav kur."

\ "Tur jau tā lieta, ka iegūt augstāko izglītību nav nekādu problēmu. LPA nav pat jāmācās, lekcijas divreiz nedēļā, tās lasa vieni un tie paši universālie lektori. Tikai kāda ir šī augstākā izglītība un cik tā ir konkurētspējīga? Skumji, bet tiek gatavoti inteliģentie bezdarbnieki."

\ "Liepājas augstskolas ir ieprogrammētas uz pārāk lielu pieticību un gaužām provinciālu pieeju izglītības saturam un kvalitātei. Ka tik skaitās tāda vai citāda programma, bet ko tur pēc būtības māca un kas tur uzstājas kā mācībspēki, – tie acīmredzot vēl aizvien ir pārāk nesvarīgi jautājumi augstskolu vadītājiem. Un saprotami, jo visi visus zina un pazīst. Jautājums: cik ilgi varam atļauties braukt ar pārkrāsotiem zapiņiem (jaunu programmu nosaukumiem to pašu mācībspēku izpildījumā), kad īstajā ceļu satiksmē (darba tirgus konkurencē un zinātnes attīstībā) jau sen valda citi spēkrati un citi satiksmes noteikumi? Skumji par Liepājas šaurpierīgo provinciālismu šajā ziņā. Bet jācer, ka tāda pilsēta būtu pelnījusi kvalitatīvi atšķirīgus un redzamus jauninājumus augstākās izglītības jomā."

\ "Cik daudz Liepājas augstākajās mācību iestādēs starp mācībspēkiem ir doktoru? Pirms gadiem diviem bija gaužām maz. Kvalitāte dažās skolas ir pabriesmīga – tās noder tikai papīram un lai nebūtu jāiet armijā. Liepāja nekad nevarēs konkurēt ar Rīgu izvēles ziņā – labāk būtu jāspecializējas atsevišķās programmās un tajās jāuztur augsts līmenis, kā to dara Ventspilī un Jelgavā."

Ir arī krietni optimistiski viedokļi, kas gan nenoliedz, ka visu vēlmes vienmēr neizdosies apmierināt, taču kopumā situāciju augstākās izglītības ieguvē Liepājā nevērtē no sliktākajām. Šādu viedokli pauž 34 procenti respondentu.

\ "Liepājā ar augstākās izglītības iegūšanu nav nekādu problēmu. Tiem, kas negrib mācīties, neko labu nedos arī tas, ka katrā krustojumā uzbūvēs pa augstskolai."

\ "Kam ir vēlēšanās mācīties, noteikti atradīs kādu sev piemērotu augstskolu un specialitāti. Diemžēl viena daļa jauniešu vēlas pēc iespējas ātrāk uzsākt patstāvīgu dzīvi, prom no vecākiem, tāpēc aizbildinās, ka Liepājā nav kur mācīties. Esmu diezgan pamatīgi papētījusi visu augstskolu piedāvātās studiju programmas un kontaktējusies ar dažādās mūsu augstskolās studējošajiem, tāpēc mans secinājums: liepājnieki var tikai priecāties par tik plašām iespējām. Katrā ziņā divu studentu dēļ neviens neatvērs augstskolu, jo pastāv tādi jēdzieni kā pieprasījums un piedāvājums."

\ "Būtu interesanti uzzināt, ko tie apmēram 50 procenti neapmierināto īsti vēlas, ja tik plašas augstākās izglītības iespējas, kādas tagad ir Liepājā, viņus nespēj apmierināt."

\ "Liepājas augstskolu sniegtajai izglītībai nav ne vainas. Zinu atsevišķus cilvēkus, kuri tagad nožēlo, ka iestājušies Latvijas Universitātē un vispār pārcēlušies uz Rīgu. Tur studenti tiek uzskatīti par milzīgu aitu baru, pasniedzēji bieži vien novada lekciju tikai ķeksīša dēļ. Liepājā pasniedzēju attieksme ir daudz individuālāka, līdz ar to zināšanu apguve ir kvalitatīvāka."

Bet vēl desmit procenti aptaujas dalībnieku izteikuši viedokli, ka iespējas kvalitatīvas augstākās izglītības diploma saņemšanai ir pietiekami plašas, tāpēc nav pamata sūdzībām.

\ "Domāju, ka klasiskie priekšmeti (augstākā matemātika, fizika, ķīmija utt.) RTU Liepājas filiālē tiek mācīti pienācīgā līmenī. Cita lieta – speciālie priekšmeti, kuri studentu mazā skaita dēļ jāapgūst Rīgā. Šeit vietā varētu būt paruna par zirgu, kuru saimnieks var aizvest pie upes padzerties, bet, ja tas nedzer, tur vairs neko nevar līdzēt. Līdzīgi ir arī mācībās. Ja pašam nav vēlēšanās mācīties, neviens superpasniedzējs nepalīdzēs."

\ "Liepājas augstskolas piedāvā to, ko var piedāvāt. Un zināms, ka tās nesamierināsies ar mazumiņi, arī tām ir augstāki mērķi. Pagaidām visu nosaka esošā situācija valstī, kur reģionu attīstībai ir pievērsts pārāk maz uzmanības, un rezultāts ir tāds, ka visi vairāk pieprasītie mācību spēki emigrē uz Rīgu, kur, protams, arī algas ir daudz lielākas. Nedomāju, ka Liepājas pasniedzēji strādātu sliktāk kā citur. Domāju, ka tieši mūsējiem ir vēlme strādāt, nevis tikai par naudu, bet arī ieguldot savus spēkus cerībās nākotnē redzēt Liepāju kā pilsētu, kurā var iegūt Eiropas līmenim atbilstošu izglītību. Un tieši viņi cer, ka studenti, kas apgūs zinības Liepājā, arī paliks te un veidos labu bāzi ar labi sagatavotiem speciālistiem."

Arī šonedēļ viedokļu apmaiņa interneta portālā www.liepajniekiem.lv nenorims. Esat aicināti savos ceļojumos iegriezties šajā lielākajā ar Liepāju saistītajā portālā un paust savu viedokli, kas īsti vainojams, ka liepājniekus draud atstāt bez karstā ūdens piegādes.