Kurzemes Vārds

04:43 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ar ko sākas Kalēti?

Aizvadītajā sestdienā no agra rīta līdz pat nakts melnumam dunēja un dimdēja svinībām rūpīgi un kārtīgi sapostie Kalēti. Pagasta svētku sarīkojumu kuplināt bija ieradušies viesi no Ventspils rajona Vārves pagasta, Aizputes pūtēju orķestra muzikanti un Rucavas etnogrāfiskās kopas dziedātāji.

Pašvaldības vadītāja Otīlija Lībeka centās par visiem vairāk. Viņa paguva nonākt visās vietās, kur vien pulcējās ļaudis, lai kādus brīžus būtu ar tiem kopā. "Protams, cilvēkiem patīk. Atpūta ikvienam ir gaidīta," viņa teica "Kurzemes Vārdam", pastāstot, ka svinēt pagasta svētkus rosinājuši trīs iemesli. Pirmkārt, šogad aprit 750 gadu, kopš Kalēti pirmo reizi minēti rakstu avotos. Otrkārt, – vēl neesot pavisam garām aizgājuši administratīvi teritoriālās reformas viesuļi, un, ja tie Kalētus ķers, tad pagasts būšot vismaz sevi kā pieklājas iezīmējis. Treškārt, – svētki cilvēkiem ir vajadzīgi. Lai satiktos, lai papriecātos, lai tuvinātos un domātu par nākotni.

Kaut gan siltā diena un jo īpaši pievakare bija kā radīta siena ievākšanai, arī vienkāršie kalētnieki bija vienisprātis ar savu priekšsēdētāju, ka svētki ne tikai ļauj no sirds izpriecāties, bet spēj dot arī daudz labuma. Raugi, arī jaunieši uz tiem sākuši nākt! Agrāk tas neesot bijis novērojams. Bet kāda glīti saposusies kundze teica, ka skaidri saredzot vēl ceturto iemeslu, kas liek pagastam priecāties. Tie esot bērni, kas jau piedzimuši un vēl šogad dzimšot. Ja līdz šim iedzīvotāju pieaugums Kalētos neesot bijis novērojams, tad šis gads kļuvis par krasu pagrieziena punktu, un visas pazīmes rādot, ka turpmāk kalētnieku ar katru gadu kļūs vairāk. Gribot cerēt, ka arī pagasta svētku svinību siltā nakts to sekmēs. Galu galā par to, ka bērni dzimst, liecinot arī stārķi, kas sparīgi sākuši vīt ligzdas tuvākajā apkārtnē. Pat uz pagasta centru iezīmējošās robežzīmes trīs gadus neatlaidīgi celtajā ligzdā šogad pirmoreiz izperēti pēcnācēji, lai katrs ciemiņš uzreiz saprastu, ar ko sākas Kalēti.

Pats par sevi saprotams, ka apmeklētāju netrūka nevienā no daudzajiem sarīkojumiem. Tos pulcēja gan bērnu rīts ar savām jautrajām izdarībām, gan Mūzikas skolas audzēkņu koncerts, gan deju sarīkojums klubā, kur savu prasmi rādīja pagasta moderno deju pulciņa dalībnieki un tālu atzinību jau iekarojusī deju grupa "Pērlītes" no Otaņķiem. Tomēr vēl kuplāk apmeklētas bija izdarības Priedienā, kur dega ugunskurs, muzicēja pūtēji un garšīgu skābeņu zupu ikvienam piedāvāja saimnieces. "To var dabūt gatavu tikai Kalētos!" – maltīti svaigajā gaisā novērtēja atbraucēji. Arī vokālā ansambļa "Ilūzija" dalībnieces no Ventspils rajona Vārves pagasta.

"Kurzemes Vārds" drīz vien uzzināja, ka dziedātājas ieradušās, lai zināmā mērā revanšētos, jo kalētnieki jau vairākkārt koncertējuši pie ventiņiem. Šī divu pagastu vīru un sieviešu vokālo ansambļu draudzēšanās ilgst jau vairākus gadus un kļūst aizvien ciešāka. Kalētu pagasta dziedātāji tagad izmantojot katru iespēju, lai koncertētu Ventspils Kultūras centrā un citās mūsu viesmīlīgā kaimiņrajona vietās.

Taču savu kulmināciju pagasta svētki neapšaubāmi sasniedza angārā, kas, saposts un pārkārtots, pagasta ļaudīm turpmāk vairs nekalpos tehnikas novietošanai, bet dažādu svinību rīkošanai. Kalētnieki jau esot to izmēģinājuši un pārliecinājušies par lielisko akustiku. Tieši tādas koncertzāles kalētniekiem līdz šim pietrūcis. Nu tā būs! Kooperatīvā sabiedrība, kam apjomīgā būve piederēja, tik un tā ir beigusi pastāvēt. Tāpēc angārs ieguvis citas funkcijas un, var teikt, jaunu mūžu.