Kurzemes Vārds

05:50 Ceturtdiena, 27. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Tas ir atkarīgs no cilvēka godaprāta

INGRĪDA KUŽNIECE,

Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāja

Vasara ir pilnbriedā, un cilvēki steidz izmantot tos labumus, kurus sniedz šis, gan jāteic, mūsu pusē visai īsais gadalaiks. Un kur gan vēl labāk var izjust vasaras smaržu, ja ne tirgū, kur uz letēm gozējas sārtās zemenes, svaigie gurķīši, dilles, salāti un jaunie kāpostiņi.

Jāteic, gan ka šāda iepirkšanās tirgū tiešām nav bez riska. Kā tajā stāstā par ģimeni, kura lietojusi tirgū pirktos salātus un pēc tam jutusi veselības traucējumus. Ko gan varu atbildēt uz šo cietušo jautājumu, vai saindēšanās iemesls varētu būt paaugstināts nitrātu daudzums un kas kontrolē šo nitrātu daudzumu tirgū esošajā produkcijā? Gribētu teikt, ka nav tik viegli atbildēt, it sevišķi attiecībā uz tirgu. Jo tā ir sava veida noslēgta pasaule, kurā darbojas savi iekšējie un ārējie likumi.

Agrāk mēs ņēmām no katras tirgum domātās produkcijas paraugus un pārbaudījām. Tagad tas vairs nenotiek. Varu gan teikt, ka negodīgs pārdevējs vienmēr atradīs iespēju, kā likumu apiet ar līkumu.

Mūsu darbinieki izdarīja eksperimentu. Dažādās tirdzniecības vietās tirgū iegādājās kāpostus, salātus, bietes un pēc tam veica analīzes. Noskaidrojām, ka vairāk nekā pusē šo dārzeņu bija paaugstināts nitrātu daudzums. Varu tikai vēlreiz atgādināt, ka nitrāti ir kancerogēna viela, kuras ilgstoša lietošana var izraisīt vēzi. Lai gan nitrāti ir tikai viena no cilvēka veselību apdraudošajām vielām. Nitrātu daudzums vislielākais mēdz būt zaļajos augos un lapās, piemēram – salātos, kāpostos, arī bietēs.

Kā izvairīties no riska? Vienu drošu recepti nevaru dot. Es, piemēram, ejot pa tirgu, skatos, kāds ir pārdevējs. Ja lauku produkcijas tirgotājam ir sastrādātas rokas un saulē iededzis vaigs, tas tad manī rosina lielāku uzticību, nekā manikirēta pārdevēja ar sataisītu frizūru. Jo man šķiet, ka nav negodīgs cilvēks, kurš ir strādājis un audzējis savu produkciju, jādomā, pats to arī lieto uzturā un dod savai ģimenei. Lai gan augsnes un ražības uzlabošanai droši vien jau katrs lieto kādus līdzekļus. Tāpēc jāpaļaujas, ka vismaz to dara saprātīgi. Tātad daudz kas ir atkarīgs tieši no pārdevēju un audzētāji sirdsapziņas un godaprāta.