Kurzemes Vārds

00:04 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Bavārijas lauva – korim "Aija"

Aija Engelmane

Ar diviem kausiem, diplomiem un speciālo balvu – porcelānā veidoto Bavārijas lauvu – no starptautiskā koru konkursa Elsenfeldā atgriezies koris "Aija". Priecīgajām izjūtām pievienojušās arī krāšņās Bavārijas dabas ainavas, fantastiskā uzņemšana ģimenēs un… konkursa stress, kuru arī vajadzēja pārvarēt.

Šajā Vācijas novadā īpaši mīl kora mūziku, katrā mazajā ciematiņā ir sava kordziedāšanas apvienība. Tā ir sena tradīcija, kas sākusies jau 19.gadsimta vidū ar vīru koru "Liedertafel" stilu. Arī nelielajā Kirchellā, kas bija kora apmešanās un mēģinājumu vieta, darbojas trīs kori – vīru, sieviešu un jauniešu "Vo Capella" diriģenta Hermana Trunka vadībā. Kora apvienībai visai raksturīgs nosaukums "Frohsinn" – "Priecīgs prāts".

Konkursa svinīgajā atklāšanas koncertā dziedāja Festivāla koris, kurš apvieno 62 dziedātājus no daudzām vietām un uz kura mēģinājumiem sabrauc divas reizes mēnesī. Tāpēc arī interese par konkursu bija liela. Koris "Aija" un pārējie pieci kori bija atlasīti no septiņdesmit pretendentiem. Kritērijs – iepriekšējo gadu panākumi konkursos, kā arī reģionu daudzveidība, jo organizatori izvēlas korus no visdažādākajām pasaules valstīm. Kopā ar "Aiju" konkursā piedalījās kori no Turcijas, Polijas, Itālijas, Ķīnas un Ungārijas.

Nedaudz neparasti, ka konkursu A kategorijā vērtēja tikai viens cilvēks, kaut arī tāda prakse pēdējos gados tiek pielietota. Taču tas bija īsts profesionālis – Franča Lista Veimāras Mūzikas augstskolas kordiriģēšanas profesors, 44 gadus vecais Jirgens Pušbeks. Pats vadījis Leipcijas un Berlīnes radio korus, ar kuriem uzstājies un koncertējis Eiropā, Japānā, Austrālijā un ASV.

Pirmajā konkursā "Aijai" izvilkts pirmais kārtas numurs! Īsi pirms uziešanas – sadošanās rokās un "Mūsu Tēvs…", kas ir gan koncentrēšanās, gan saviļņojums reizē. Un tad jau – uz priekšu jaunajās, baltajās kleitās! Maksimāla uzmanība, sekojot diriģentes Guntas Vites žestam, ir tā, kas ļauj izcīnīt šā konkursa īpašo balvu par labāko obligātās dziesmas izpildījumu. Tā ir Džuzepes Verdi "Laudi alla vergine Maria", kura patiesi tika slīpēta ļoti rūpīgi. Rezultātā – 23 punkti no 25 iespējamiem, atstājot aiz sevis pārējos korus. Daudzi no tiem ir tuvu profesionālajam statusam, piemēram, Turcijas radio koris no Stambulas, ungāru koris "Cantate", kura pamatsastāvā ir Zoltāna Kodaī kora skolas absolventi. Kopumā A kategorijā "Aija" iegūst sudraba diplomu un kausu.

Konkurss B kategorijā ietvēra sevī tautas dziesmas, spiričuelus un džezu. Vairums koru bija izvēlējušies tautisko programmu – arī "Aija". Šoreiz kārtas numurs diemžēl bija pēdējais, un dziedāt karstajā telpā pēc iespaidīgā Ķīnas šova bija grūti. Jā, ķīnieši bija izveidojuši krāšņu uzvedumu, kur dziedāšanu bagātīgi papildināja orķestris ar zvaniem, bungām, šķīvjiem un stīgu instrumentiem, akrobātiem un pat hieroglihu zīmēšanu uz balta auduma. Trūka vēl vienīgi vadoņa portreta. Par to visvairāk priecājās viņi paši, kuri bija iekarojuši balkonu un sparīgi vicināja piecus lielus Ķīnas sarkanos karogus, apakšā – mazie karodziņi un sarkanas cepurītes. Diemžēl mūzikas un dvēseles tur bija pamaz.

Pirmo vietu šajā kategorijā ieguva ungāri, tautas mūzikai vēl pievienojot džezu. No tā visa jāmācās arī mūsu korim, jo iziet skaistajos latviešu tautas tērpos vien ir par maz. Vēl rūpīgāk jāatlasa dziesmas, domājot par to muzikālo vērtību, jo teksts nav saprotams citiem klausītājiem, varbūt apgūt arī dažas dziesmas džeza stilā. Tomēr kauss un diploms – arī šajā kategorijā. Visu rezumējot, iegūta jauna pieredze, jauns rūdījums sarežģītajā konkursu praksē.