Kurzemes Vārds

03:28 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepāja sumina ilgdzīvotājus

Dita Gruze

"Liepāja ir bagāta pilsēta," – tā teica Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Tālivaldis Deklaus. Jo šogad simt gadu slieksnim pārkāpušas jau piecas dzīves grūtību un liepājniekiem raksturīgā sīkstuma norūdītas iedzīvotājas. Vienā nedēļā lielajā jubilejā apsveica pat divas sirmgalves.

Vēl ar slotu strādā

Pagājušajā nedēļā savu 101.dzimšanas dienu sagaidīja Olga Pirogova. Viņas meita Valentīna stāsta, ka sirmā māmuļa fotogrāfijās izskatoties daudz jaunāka – ap gadiem septiņdesmit. Arī sveicējus un žurnālistus sagaidot, gaviļniece ir runīga un atklāj savas ilgās dzīves noslēpumu: jau kopš bērnības viņa stingri ievēro gavēni, jo ir dziļi ticīgs cilvēks, un nekad nav smēķējusi vai lietojusi alkoholu. Kopā ar Olgu jau 46 gadus dzīvo viņas vienīgā meita Valentīna un znots Viktors, bet mazbērnu tā arī nav bijis.

Atbildot uz žurnālistu jautājumiem par ilgās dzīves noslēpumiem, Viktors saka: dzīves grūtības Olgu nostiprinājušas. Pirmā pasaules kara laikā vācieši saņēmuši viņu un ģimeni pie Pleskavas un dzinuši pa ceļu priekšējās rindās, lai krievi šaujot trāpītu viņiem. Tā ģimene atdzīta uz Latviju, uz Dunalku. Tur Olga ganījusi govis. Darba nekad nav baidījusies, un Liepājā smagi strādājusi Linoleja rūpnīcā.

Viktors stāsta, ka māmuļai tagad dzīve esot laba – abi viņu sargājot, vedot gan uz kapiņiem pie apglabātā vīra un māsas, uz baznīcu autoostas tuvumā vai Karostā. Bet no mājas darbiem sirmgalvi atrunāt gan neesot iespējams. Olga joprojām darbojas ar putekļsūcēju vai slotu un arī maltītes savējiem labprāt pagatavo. Tā kā māmuļa vairs neredz, znots viņai iegādājies pulksteni, kas nosauc laiku.

Saņemot sveicienus jubilejā no Liepājas domes, Olga ir priecīga un smejas par Tālivalda Deklaua stāstītajām anekdotēm.

Svētki kuplā radu pulkā

Otra nedēļas gaviļniece Ilze Šenberga viesus sagaidīja apaļajā 100 gadu jubilejā. Viņa dzimusi Dzērvē, jaunību pavadījusi Cīravā, kalpojusi Cīravas muižā pie kungiem. Visu mūžu Ilze strādājusi saimniecībās, un darba nekad nav trūcis. Dzīve viņu nav lutinājusi – ģimenē viņi bija pieci bērni, tēvs strādājis mēslu talkā, kad garām braukuši suiti, sastrīdējušies un Ilzes tēvu nodūruši. Viņa toreiz bija astoņus mēnešu veca, bet vecākais brālis – 12 gadu vecs. Mamma bērnus izaudzināja viena pati. Māsa 20 gadu vecumā nomirusi ar melnajām bakām.

Tagad Ilzei Šenbergai mīļu cilvēku netrūkst. Mājā bija pulcējusies visa viņas lielā saime – divas meitas un dēls, četri mazbērni un astoņi mazmazbērni. Vecmāmuļu apsveikt bija ieradusies arī dzimtas jaunākā atvase – 16 dienu vecā mazmazmeitiņa. Ilzes bērni stāsta, ka ne reizi viņi nav dzirdējuši savus vecākus strīdamies: ja kas bijis sakrājies, Ilze ar vīru visu izrunājuši tā, lai bērni nedzirdētu un neuztrauktos.

Mazmeita Ginta Karecka stāsta, ka māmuļai nav nekādu ilgdzīvošanas noslēpumu – viņa dūšīgi ēd visu, ko vien sirds kāro, svētkos iedzer un arī lielajā jubilejā saskandina šampanieša glāzi. Ginta brīnās: Ilzes vīrs bijis aktīvs cilvēks, vienmēr braucis ar divriteni, savukārt pati vienmēr bijusi mierīga un daudz neesot apkārt skraidījusi. Varbūt sportisko garu Ginta mantojusi no vectētiņa – viņa bijusi četrkārtēja Latvijas fitnesa čempione, bet pērn pasaules čempionātā ieguva trešo vietu.

Ilgdzīvotājas parasti ir sievietes

Šogad suminātas jau piecas simtgadnieces, arī Liepājas vecākā iedzīvotāja Margarieta Kļava, kura maijā sagaidīja savu 102.dzimšanas dienu. Liepājas domes sabiedrisko projektu vadītājs Imants Liepa pastāstīja, ka ziņas par jubilāriem pašvaldība atrod Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Liepājas filiālē. Viņus sveikt dodas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks vai viņa vietnieks Tālivaldis Deklaus. Ja kaut kādu iemeslu dēļ viņi pie jubilāriem netiek, pie gaviļniekiem dodas kāds no domniekiem. Sociālo lietu komisija ir arī sagādājusi jubilāriem dāvanas – simt gadu jubilejā gaviļnieks saņem simt latu, savukārt cilvēki, kas vecāki par simt gadiem, dzimšanas dienā saņem tik daudz eiro, cik gadu aprit.

Interesanti, ka visi lielie jubilāri šogad ir sievietes. Imants Liepa domā, ka vīriešu mūža ilgumu vairāk ietekmējis karš un izsūtīšana kara gados, kā arī neveselīgais dzīves veids – vīrieši vairāk smēķē un dzer brandavu. Arī starp deviņdesmit gadu vecajiem cilvēkiem, kuru Liepājā šogad ir 89, vairums ir sievietes.

70 gadu jubileju