Kurzemes Vārds

11:36 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Mantojums vai Kāda māte, tāda meita

Daina Meistere

No rīta, ejot uz darbu, novēroju šādu ainu. Kāds pāris nopietni revidēja atkritumu kastes saturu, lietišķi atliekot sānis, viņuprāt, derīgos atradumus. Netālu sēdēja divi puisēni ar nemazgātiem vaigiem un vēroja abus pieaugušos.

Neviļus bija jādomā: vai tie būtu tā pāra bērniņi, kas klusēdami apgūst amata prasmi? Jo galu galā nav taču nekas neparasts, ka bērni savu dzīves ceļu izvēlas vecāku un ģimenes tradīciju ietekmē. Ne velti ir pazīstamas, piemēram, metalurgu dinastijas, tāpat ir zināms, ka mākslinieku atvases izmēģina savus spēkus uz skatuves dēļiem, ķeras pie audekla un krāsām. Tā gan ir cita tēma, cik nu kuram tas izdodas veiksmīgi. Taču nenoliedzami, ka tieši bērnībā gūtais impulss un pieredze ir ļoti būtiska. Jo ne velti pazīstama rakstnieka sacītais skan: "Es nāku no savas bērnības."

Nekur nav teikts, ka, redzot vecāku bezspēcību dzīves grūtību priekšā, nolaistās rokas un mierinājuma meklējumu pudelē, bērniņš būs stiprāks, izejot savā dzīvē. Jo ne jau tikai no vārdiem mācās mazais cilvēks. Lai cik pareizi un reizēm pat līdz bezspēcībai skolotāji, psihologi un sociālie pedagogi runā ar tiem saviem audzēkņiem, kuri bēguļo no skolas, nemācās, traucē stundās strādāt skolotājiem un pārējiem klasesbiedriem, tomēr ģimenes tradīcijas nāk līdzi. Ja meitene bērna gados nav saņēmusi mātes mīlestību, viņa to neprot dot saviem bērniem. Veidojas tāds kā apburtais loks. Bērnu namu, valsts bērnu iestāžu ilggadējie darbinieki ne vienreiz vien piedzīvojuši, ka pie viņiem nokļūst arī bijušo audzēkņu atvases. Jo tāda ir tagad jau pieaugušā cilvēka bērnības pieredze, tāds ir viņa mantojums. To viņa, kas tagad pati ir mamma, pieredzējusi no saviem tuviniekiem. Un dara tāpat.

Mūsu sabiedrību uztrauc ubagotāji, vēl jo vairāk, ja naudiņu maizītei lūdzas nepilngadīgi zēni vai, kas gan notiek retāk, meitenes. Sak, bērniņam nav naudiņas, jāpalīdz! Ir skaidrs, ka laikā, kad notiek mācības, šiem mūsu pilsētas mazuļiem ir patvērums, jo viņi iet skolā. Visbiežāk tā ir internātskola – parastā vai speciālā, kāda no jaunizveidotajām izlīdzinošajām vai korekcijas klasēm. Mācības internātā garantē gan siltu maltīti vairākas reizes dienā, gan tīrus palagus gultiņā. Cita lieta, kas notiek tāda bērniņa mājās. Sarosās parasti