Kurzemes Vārds

20:12 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Rūpes par sevi šodien, veselība – rīt

Violeta Celma, Vecliepājas Primārās veselības aprūpes centra vadītāja

Pēdējo desmit gadu laikā līdz pat 2001.gadam cilvēkiem viņu veselība bija diezgan vienaldzīga – ne potes vajadzēja, ne ārsta apskates. Pēdējo gadu laikā esmu novērojusi, ka liepājnieki pret veselību izturas daudz nopietnāk, sevišķi jaunā paaudze. Tagad arvien retāk ir situācijas, kad četrpadsmit gadu vecam jaunietim zobārsts atrod astoņus slimus zobus, kā tas daudzreiz bija agrāk. Arī no ārstiem, tostarp stomatologiem, vairs tik ļoti nebaidās. Protams, man bijuši arī tādi pacienti, kas nevēlas ārstēties vai izpildīt ārsta norādījumus. Mūsdienās nekas nenotiek par velti, un ārsta izrakstītie papildu izmeklējumi maksā naudu. Tā ir sociāla problēma, kas attiecas ne tikai uz pensionāriem, bet arī jauniem cilvēkiem, kuriem nereti nav pat lieka santīma. Domāju, ka tādi laiki, kad par medicīnas pakalpojumiem nebūs jāmaksā, nekad nepienāks. Tāpēc daudzi pacienti par savu veselību domā: kā būs, tā būs. Būtu ideāli, ja valsts apmaksātu vismaz profilaktiskās apskates.

Kādreiz cilvēkiem nebija tik izteiktu emocionālo problēmu. Tagad daudzus nomoka depresija, nestabila nervu sistēma. Ne tikai pensionāri, bet arī gados jaunāki cilvēki jūtas atstumti un valstij nevajadzīgi.

Ārstus bieži lamā, ka viņi vainīgi pie daudzām nelaimēm. Taču mēs nevaram nevienu atvilkt pie mums aiz matiem – cilvēkiem pašiem vairāk jārūpējas par sevi. Arī obligātās medicīniskās apskates nav tikai ķeksītis veselības grāmatiņās. Diemžēl daļai cilvēku vajag tikai parakstu. Manā praksē bijuši gadījumi, kad šo apskašu laikā pacientiem arī atrodu veselības problēmas.

Par savu veselību jāsāk rūpēties no mazotnes. Jau kopš bērnības mazuļiem jāmāca rūpēties par sevi, un šeit liela nozīme var būt bērnudārziem, jo vecāki nereti ir tik aizņemti ar darbiem, ka bērnu izglītošanai nepietiek laika. Arī skolās jābūt veselības mācībai – jauniešiem jāzina par higiēnu, zobu kopšanu, veselīgas ēšanas paradumiem, arī par intīmās dzīves jautājumiem. Ja tas viss nav apgūts skolā, tad dzīves laikā gan būtu jāiemācās par sevi rūpēties.