Kurzemes Vārds

01:50 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dāvina gentiānu un spārnaino segliņu

Nīgrandniece Dzidra Smiltniece, ko pazīst daudzi dendroloģisko stādījumu un augu kolekciju veidotāji, katru gadu savās Rožkalnu mājās rīko dārza svētkus, kuru krusttēva statusā ir Grobiņas privātā botāniskā dārza īpašnieks Ilmārs Graudiņš.

Arī šogad viņš bija mērojis ceļu uz kaimiņrajonu. Un ne jau ar tukšām rokām. Dāvanā kolēģei aizvedis agaves, ziemcietīgo gentiānu, kā arī spārnaino segliņu krūma stādu, jo šis gads taču visā Latvijā izsludināts par segliņu gadu. Turklāt spārnainais segliņš esot ļoti dekoratīvs, jo stumbrs tam pārklāts ar tādiem kā spārniņiem. Arī Dzidra Smiltniece smējusies, ka viņai augs būšot rūpīgi jāpieskata, lai tas kādā brīdī neaizlido atpakaļ uz Grobiņu.

"Kurzemes Vārdam" Ilmārs Graudiņš pastāstīja, ka Rožkalnos ticies ar daudziem pieredzējušiem kolēģiem. Tur bijusi Salaspils Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras laboratorijas augu fizioloģijas grupas vadītāja Ināra Bondare, Pēteris Duļevskis no Tīraines dekoratīvo krūmu un koku audzētavas un citi speciālisti. Kopīgi izstaigājot Dzidras Smiltnieces dārzu, viņi apskatījuši jaunumus un vērtējuši, kā augi atkopjas pēc salnas nodarītajām pārestībām. Ar prieku secināts, ka tas notiek sekmīgi, jo daži no augiem pat sacerojuši pārlieku kupli un mācas virsū kaimiņiem. Kad Ināra Bondare tos mēģinājusi nedaudz paretināt, Dzidra Smiltniece iebildusi, ka viņas dārzā esot tāda pati kārtība kā visur Latvijas laukos, kur katram pašam jācīnās par savu vietu zem saules.

"Trenējāmies arī augu noteikšanā," teica Ilmārs Graudiņš. "Daļai no retajiem eksemplāriem saimniece vēl nebija iedevusi vārdus. Tad nu mēs tos sameklējām kopīgiem spēkiem." Viņš piebilda, ka par skaistāko vietu Rožkalnu dārzā varot uzskatīt skujkoku stādījumus, kur katru ienācēju apņem labvēlīga aura un plaušām veselīgā sveķu smarža.