Kurzemes Vārds

07:38 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Atklāta jauna nodaļa

Lāsma Ģibiete

Psihoneiroloģiskajā slimnīcā darbojas jauna nodaļa, kas paredzēta slimniekiem ar dažādiem neirotiskiem un depresīviem stāvokļiem, kā arī neizvērstiem psihiskiem traucējumiem. Jaunā jeb 5.nodaļa ir atvērta veida un atrodas pirmajā stāvā zem dienas stacionāra.

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja slimnīcas galvenais ārsts Imants Zeme, nodaļa atklāta galvenokārt tādēļ, ka ievērojami pieaudzis stacionārā ārstējamo pacientu un piespiedu ārstēšanā esošo pacientu skaits. "Par vajadzību atjaunot 5.nodaļu, turklāt pēc visiem Eiropas standartiem, slimnīcas valde izšķīrās jau martā, kad konstatējām, ka slimnīca darbojas pārslodzes režīmā. Jāpiebilst, ka mūsu aprūpē pašlaik atrodas arī Ventspils un tās rajona iedzīvotāji, kas situāciju dara vēl sarežģītāku. Līdz ar 5.nodaļas atvēršanu mūsu rīcībā ir vēl papildu 20 gultasvietu," stāsta I.Zeme.

Jaunā nodaļa no pārējām atšķiras ne tikai tādēļ, ka tā ir atvērta veida un slimnieki var brīvi pārvietoties, telpās veikts arī eiroremonts un tās labiekārtotas. Vienā palātā neatrodas vairāk par divām gultām. Slimniekiem papildus pieejama egroterapija, kustību un mākslas terapija, psihologa un psihoterapeita palīdzība.

Draudzējas kultūras biedrības

Pagājušajā nedēļā atpūtas bāzē "Draudzība" Bernātos Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projekta "Izglītot, informēt, iesaistīt" nometnē pulcējās piecu Liepājas nacionālo kultūras biedrību – krievu, baltkrievu, poļu, lietuviešu un ukraiņu pārstāvji. Kā pastāstīja Liepājas NVO centra koordinatore un projekta direktore Lāsma Vaiče, katra no organizācijām prezentēja gan savu darbu, gan pārstāvētās kultūras vērtības, tāpēc nometnē skanēja gan ukraiņu, gan poļu dziesmas, dalībnieki gāja lietuviešu rotaļās un iepazina citas kultūras. Nometnes dalībnieki arī mācījās konfliktu risināšanu, sekmīgu organizācijas pārvaldes darbu, publiskās politikas veidošanu, sadarbību un darbu komandā. "Šīs zināšanas viņiem noderēs, lai patstāvīgi strādātu un sadarbotos arī starp biedrībām, uz ko mēs ļoti ceram, jo tas ir viens no projekta mērķiem," stāstīja L.Vaiče. Nometnē viesojušies arī pārstāvji no Krievijas Federācijas Ģenerālkonsulāta Liepājā un Naturalizācijas pārvaldes Liepājas reģionālās nodaļas.

Liepājā ienāk jauna būvfirma

Līdz rudenim mūsu pilsētā tiks oficiāli atvērta SIA "Daimārs" filiāle. Uzņēmums nodarbojas ar būvniecību visā Latvijas teritorijā – ar jumtu segumu ieklāšanu, noteksistēmu izgatavošanu un uzstādīšanu, ēku ārsienu siltināšanu un apdari, bēniņu telpu siltināšanu, skārdnieku un sanitārtehnikas darbiem, kā arī telpu iekšējo izbūvi un apdari. Firmā ir 70 darbinieku, un tā ir piedalījusies arī lielu objektu celtniecībā, piemēram, Latvijā lielākajos tirdzniecības centros "Domina", "Alfa", "Olimpija" u.c. Uzņēmuma "Daimārs" brigāde jau tagad uzsākusi darbu Liepājā, pastāstīja darbu vadītājs Aivars Grasis. "Daimārs" uzvarējis "Vecliepājas" rīkotajā konkursā un piedalās dzīvojamo māju renovācijā, firma liks jumtu Pašvaldības policijas ēkai, saņemti pasūtījumi arī no Komunālās pārvaldes. Pagaidām Liepājā strādā viena "Daimāra" brigāde, taču pēc oficiālās filiāles atvēršanas darbinieku skaits varētu būt no 20 līdz 30. A.Grasis norādīja, ka tie nebūs viesstrādnieki no Rīgas vai citām Latvijas vietām, darbs tiks piedāvāts liepājniekiem. Firma "Daimārs" dibināta Rīgā, tai ir septiņu gadu pieredze būvdarbos.

Viesnīca "Radi un draugi" palīdz studēt liepājniekam

Aģentūra LETA ziņoja, ka viesnīca "Radi un draugi" atradusi iespēju piešķirt trīs maznodrošinātu ģimeņu jauniešiem stipendijas. Stipendiāti ar Vītola fonda starpniecību katru mēnesi saņems 80 latu vienu gadu. Viņu skaitā ir Arnis Atteka no Liepājas, kurš studēs Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē. Pavisam bija saņemti 262 pieteikumi. Fonds iepazinies ar katra dzīves apstākļiem, sekmēm un panākumiem sacensībās un konkursos, un izvēlējies atbilstošākos pretendentus. Vītola fonda direktore paudusi cerību, ka stipendiju piešķiršana kļūs par tradīciju. Šogad tā pasniegta pirmo reizi. Nākamgad viesnīcas "Radi un draugi" pārstāvji paredz atvēlēt līdzekļus sešām stipendijām, no kurām trīs varētu tikt pašreizējiem stipendiātiem mācību turpināšanai.

Kultūras mantojums – reģionālajai attīstībai

Indra Imbovica

Latvijā šovasar realizēs Baltijas jūras reģiona valstu izmēģinājuma projektu kultūras mantojuma mūsdienīgai izmantošanai "Synaxis Baltica – MUCH". To no 26.jūlija līdz 8.augustam īstenos Liepājā un Liepājas reģionā. Projekta "MUCH" (Managing Unique Cultural Heritage – Kā strādāt ar unikālu kultūras mantojumu) mērķis Latvijā ir izveidot 5 reālus reģionālās attīstības projektus, kas atbilst ES struktūrfondu "Phare", "Interreg", "Life" u.c. finansējuma piesaistei vietējām pašvaldībām Liepājā (2 projekti), Rucavā, Embūtē un Nīcā.

Eksperimentālo projektu Vācijas, Velsas, Somijas, Krievijas, Lietuvas un Latvijas ekspertu un mentoru vadībā realizēs kultūras menedžmenta programmu studenti no Baltijas jūras reģiona valstu augstskolām. Projekts sāksies ar divu dienu konferenci – publiskajām lekcijām, kas no 27. līdz 28. jūlijam notiks Pedagoģijas akadēmijā. To galvenā tēma ir kultūras mantojuma interpretācija un mūsdienīga izmantošana reģionālajā attīstībā, kurā liela nozīme ir Eiropas Savienības finansējumam. Liepājas reģions, uzņēmēji un iedzīvotāji sagaida no projekta "Synaxis Baltica – MUCH" neierastu skatījumu uz ierastām lietām. Konferencē piedalīsies kultūrtūrisma, reģionālās plānošanas, kultūras mantojuma, sociālās antropoloģijas un ES fondu izmantošanas eksperti no Liepājas reģiona, Rīgas un ārvalstīm: Peters Kouls (reģionālās attīstības eksperts no Velsas, Lielbritānija), Džūlija Rasela (Velsas Tūrisma padome, kultūrtūrisms), Gedimins Rutkausks (Viļņas vēsturiskais centrs, UNESCO eksperts), Lēna Venho (korporācija "Fiskars", Fiskara ciemats Somijā), Roberts Ķīlis (Rīgas-Stokholmas Ekonomikas augstskola, asociētais profesors, sociālantropologs) u.c. Konference būs bez maksas, latviešu un angļu valodā ar sinhrono tulkojumu. Pieteikties var Lejaskurzemes Tūrisma informācijas birojā, tālr.9206098.

Redzes invalīdiem būs kartītes, lai apturētu maršruta taksometrus

Lai risinātu vides pieejamības problēmas cilvēkiem ar redzes traucējumiem, izgatavos 120 kabatas formāta numuru cilvēkiem ar redzes traucējumiem maršruta taksometru apturēšanai. Liepājas dome šim nolūkam no Sociālās palīdzības fonda piešķīruši Neredzīgo biedrības Liepājas teritoriālajai organizācijai finansējumu 90 latu apmērā. Kabatas formāta numuri būs dzeltenas kartītes ar melniem cipariem konkrēta taksometra apturēšanai. Dzeltena kartīte bez cipara nozīmēs, ka derīgs jebkurš maršruta taksometrs, kā arī brīdinās, ka cilvēkam ir redzes problēmas un nepieciešama papildu uzmanība no šoferu puses. Liepājas domes Transporta komisija nosūtījusi vēstules visām pilsētas pasažieru pārvadātājfirmām ar lūgumu būt pretimnākošām un saprotošām, palīdzot cilvēkiem ar redzes traucējumiem iekāpt transportā vai izkāpt no tā, kā arī atrast sēdvietas.

Prasību izskatīs septembrī

Otrdien Administratīvo rajonu tiesa, kas izskata Liepājas Arodbiedrību centra sūdzību par Pilsētas sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātajiem maksātnespējīgā "Liepājas siltuma" siltumapgādes un karstā ūdens piegādes tarifiem, noraidīja regulatora lūgumu pasludināt, ka Liepājas Arodbiedrību centram un tās vadītājam Jānim Neimanim neesot tiesību pārstāvēt prasītāju. Tiesa atzina, ka Arodbiedrību centram šādas tiesības ir. Tad regulators lūdza pieaicināt "Liepājas siltuma" pārstāvjus kā trešo pusi. Vakar tiesa deva atbildi, ka "Liepājas siltuma pārstāvji" var tikt pieaicināti, izsludināja pārtraukumu un noteica, ka nākamā sēde notiks 3.septembrī.

Vajadzēs dziļi rakt

No TEC uz mikrorajoniem ierīkoto maģistrālo siltumtrašu hidrauliskās pārbaudes gaitā "Liepājas siltuma" speciālisti konstatējuši virkni avārijas situāciju, kuru dēļ vajadzīgs tūlītējs remonts, daļēji nomainot caurules. Viena no tādām vietām atrasta Krūmu ielā. Tas nepārsteidz, jo siltumtīkli "Laumas" rajonā ir visnedrošākie. Problēmu sagādā arī trases pārvads pāri Graudu ielai vietā, kur tā krustojas ar Dīķa ielu. Tur caurules ieguldītas lielā dziļumā. Darbiem būs nepieciešams papildu finansējums, kas tagadējā situācijā ir visai sarežģīti. Tomēr uzņēmuma kreditoru sapulce nupat pieņēma lēmumu atvēlēt šim nolūkam 80 tūkstošus latu.

"Tumsu" aizstās "C-Stones"

Kā informēja festivāla "Caines Beach Party" menedžeris Uldis Kleins, nelielas izmaiņas skārušas sarīkojuma muzikālo daļu. Grupa "Tumsa" festivālā nespēlēs, toties liepājniekiem būs iespēja iepazīties ar šobrīd populārāko Ventspils grupu "C-Stones". Turklāt kaimiņpilsētas popmūziķi nebrauc ciemos ar tukšām rokām, jo tieši Liepājas festivālā pirmo reizi skanēšot lielākā daļa no viņu jaunās programmas. Savukārt starp ventspilnieku uzstāšanās abām daļām skatītājiem būs iespēja novērtēt perspektīvo dziedātāju Jenny May, kuras pirmais singls "All Expectation" pagājušo nedēļu uzsāka skanējumu Latvijas lielākajās radiostacijās.