Kurzemes Vārds

09:16 Sestdiena, 25. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Cirka mākslinieki pieskandina Vecliepāju

Dita Gruze

Jau rakstījām, ka sabiedriskā organizācija "Kultūras projektu koordinācijas centrs" jūlijā īsteno starptautisku daudzpusēju jauniešu apmaiņas projektu "Kreativitāte kā jauniešu pašizpausme". Šās nedēļas garumā jaunieši no vairākām Eiropas valstīm darbosies dažādās studijās Liepājas un ārzemju mākslinieku vadībā – cirka, mūsdienu dejas, stikla mozaīkas apstrādes studijā un vindsērfinga treniņos. Folkloras centra "Namīns" pagalmā skan jauniešu smiekli un izbrīna izsaucieni, jo šeit darbojas cirka studija, kuru vada pieredzējuši iluzionisti.

Vakar viena no radošajām darbnīcām – cirka pulciņš – aizvadīja savu otro nodarbību dienu folkloras centra "Namīns" pagalmā. Rīgas cirka studijas "Arlekīns" vadītājs Mihails Basmanovs kopā ar žonglieri, iluzionistu un maģijas meistaru Havjeru Mileskampu no Francijas jaunajiem talantiem no Islandes, Dānijas, Beļģijas un Latvijas mācīja žonglēšanas trikus, bet Havjers atklāja plaukstā pazudušu monētu un lakatiņu noslēpumus, kas ar cirku nesaistītu personu acīm nemaz nav jāredz, sak, lai nezustu ticamības moments! Mihails pastāstīja, ka jauniešiem šeit tiek dota iespēja apliecināt sevi triku mākslā, atrast sevī jaunus talantus. Viņi šeit nodarbojas ar minitrikiem, žonglēšanu un akrobātiku, un darbnīcas vadītāji neskopojas ar padomiem un paraugdemonstrējumiem. Cirka pulciņa darba rezultātus varēsim redzēt sestdien Jūrmalas parkā pludmales festivāla karnevāla laikā, kur savu maģijas un izveicības māku rādīs profesionāli cirka mākslinieki un cirka studijas studenti. Jaunieši Liepājā apmetušies viesnīcā "Līva" un pilsētā pavadīs apmēram nedēļu.

Iluzionists Havjers uz Latviju no Francijas vidienes ieradies jau piekto reizi. Viņš uzstājies gan Francijas vēstniecībā Rīgā, gan Karostas kultūras centrā, par viņu jau rakstīts "Kurzemes Vārdā" pērn novembrī. Šī publikācija Havjeram ir līdzi somā. "Es cenšos krāt publikācijas par sevi, bet ar pašreizējo dzīves veidu man tas diezgan grūti iznāk," smejas iluzionists. Havjeram burvju māksla ir maizes darbs, un trikus viņš rāda visā Eiropā, lielākoties rietumos – Anglijā, Itālijā, Francijā, arī Zviedrijā. Uz Liepāju Havjeru uzaicināja ne tikai vadīt cirka darbnīcu, bet arī parādīt maģijas šovu 1.rokkafejnīcā. Diemžēl sestdien, kad notiks karnevāls, Havjers jau būs devies uz citu Eiropas malu. Jautāts par maģijas mākslas grūtībām, viņš saka: "Maģiju var mācīties mūža garumā." Iluzionists ir 24 gadus vecs, un, kā pats saka, burvju mākslu sācis apgūt jaunībā. "Es par savu darbu domāju visu laiku," saka francūzis. "Esmu sapratis, ka burvju mākslā visu laiku jāatklāj kas jauns, nevis tikai automātiski jāatkārto tas, ko jau esi iemācījies."

Havjers ir no tiem māksliniekiem, kas uzstājas gan uz skatuves, gan arī uz ielas. To priekšnesumu, ko Havjers sagatavojis Liepājai, uz ielas parādīt nevar, jo skatuves trikiem ir sava specifika. Labi esot uzstāties visur – gan klubos, gan uz ielas. Skatuve nodrošina visu, kas nepieciešams māksliniekam, – gaismas, publiku, ērtības. Uz ielas savukārt esot draudzīgāka saikne ar skatītājiem. Havjers kopā ar citiem iluzionistiem uzstājas ielu teātru festivālos visā Eiropā, un viņš uzskata, ka ar iluzionistu šovu iespējams izmainīt pilsētas ikdienas dzīvi.