Kurzemes Vārds

20:31 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Par kaitīgām vielām jāstāsta bez moralizēšanas

Inita Gūtmane

Vakar Vērgales pagasta atpūtas bāzē “Laikas” noslēdzās četru dienu nometne Liepājas pilsētas un rajona jauniešiem, kas iesaistījušies projektā par dažādu atkarību profilaksi “Tava nākotne – tava izvēle”, ko atbalsta Ziemeļu Ministru padome.

Liepājas rajona Izglītības pārvaldes Jaunatnes lietu koordinatore Inita Ate pastāstīja, ka projektā iesaistījušies 20 jaunieši vecumā no 18 gadiem. “Projekts sākās aprīļa beigās, līdz nometnei jaunieši bija noklausījušies nodarbību par juridiskiem jautājumiem, kriminālpolicijas pārstāvis viņus iepazīstināja ar dažādām narkotikām un to iedarbības sekām uz cilvēka veselību, savukārt psihoterapeits stāstīja, kā veidojas atkarība,” sacīja I.Ate. Četru dienu nometnē I.Ate projekta dalībniekiem mācīja, kā ar spēļu palīdzību citiem jauniešiem stāstīt par atkarību izraisošo vielu kaitīgumu.

Nometnes laikā jauniešiem bija jāsagatavo divas nodarbību programmas par atkarību izraisošām vielām dažāda vecuma skolēniem. Projektā iesaistītiem aktīvistiem savā pašvaldībā rudenī būs jāpasniedz lekcijas, tāpēc nometnē mācīja, kā labāk kontaktēties ar vienaud˛iem.

“Projekta dalībnieki rajonā veica pētījumu par alkoholu, cigarešu un narkotiku pieejamību, kur viņi aptaujāja ap tūkstoš jauniešu no 19 pašvaldībām. Pēc pētījuma apstrādes materiālu nodos tālāk pašvaldībām,” par jauniešu rosību stāstīja I.Ate.

Nīcenieks Raivis Tapiņš, kas ir projekta līdzautors, iesaistīšanos projektā pamatoja ar to, ka iepriekš neko daudz nezinājis par narkotikām, bet tagad bijusi iespēja ne tikai gūt izsmeļošāku informāciju, bet pazīšanas nolūkā balto pulverīti varēja paostīt un pataustīt. “Nometnē mēs mācījāmies, kā saviem vienaudžiem ar spēļu un testu palīdzību parādīt, ka narkotikas ir ļoti sliktas,” uzsvēra Raivis.

Santa Jurkovska no Priekules domā, ka jaunākajai paaudzei, kas aizrāvusies ar atkarību izraisošām lietām, ir svarīgi parādīt, ka var darīt daudz ko citu interesantu kaitīgo ieradumu vietā. “Kopā sanākšanas reizē mēs uzklausām citu domas un pieredzi, kas var noderēt, strādājot ar atkarību nomocītiem jauniešiem,” par nometnes lietderīgumu pastāstīja Santa. “Problēma ar atkarību izraisošām vielām būs vienmēr, bet mēs vismaz varēsim sniegt skolēniem zināšanas, tādēļ viņi nepieļaus kļūdas nezināšanas dēļ,” stāstīja Grobiņas vidusskolas ķīmijas skolotājs, 21 gadu vecais Jānis Kalniņš. Arī viņam nācies saskarties ar narkomāniem, tāpēc, viņaprāt, ir jāsagatavo pēc iespējas vairāk cilvēku, kas spētu tiem sniegt palīdzīgu roku ceļā uz izārstēšanos.

Bārtas jauniešu kluba vadītāja Daiga Puļķe novērojusi, ka Bārtā nav liels narkotiku lietotāju skaits, toties arvien jaunāki bērni sāk aizrauties ar alkoholismu un cigaretēm. “Pēdējā laikā ļoti daudz jaunu cilvēku iet bojā autoavārijās alkohola reibumā, tāpēc kaut kas ir jādara, lai alkoholisma problēmu mazinātu,” uzskata Daiga. Viņa ir priecīga, ka nometnē ir iespēja iepazīties ar līdzīgi domājošiem, ar kuriem vajadzības gadījumā varēs sazināties un lūgt padomu.

Nometnē jaunieši ne tikai ieguva dzīvē noderīgas zināšanas, bet arī kārtīgi atpūtās – gāja rotaļās, izbaudīja pirts priekus, kārtīgi izgulējās un stiprināja draudzību.