Kurzemes Vārds

12:47 Svētdiena, 12. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Atkal smalki izpunktierēts, kā zemniekam patukšot kabatu

Pēteris Jaunzems

Aizvadītajā Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes sēdē, kur piedalījies arī ministrs Mārtiņš Roze, izraisījušās kaismīgas diskusijas par Satiksmes ministrijas ierosinātajiem grozījumiem Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Rajona Lauksaimnieku apvienības valdes priekšsēdētāja Ārija Jerumane, tie būtiski izmainot lauksaimniecības produkcijas transportēšanas kārtības nosacījumus un "dzenot zemniekus strupceļā".

Runa esot par to, ka tagad atšķirīgi vērtēs pārvadājumus, ko veic produkcijas ražotājs un ko – komersants. Ja, piemēram, zemnieks savu audzējumu pa ceļu ved uz klēti vai pagrabu, viņš var darboties kā agrāk un neviens par to nesodīs. Taču tiklīdz lauksaimnieciskās produkcijas transports saistīts ar kaut kāda veida darījumiem, lauku apsaimniekotājam ir jābrauc uz Rīgu un jāiegādājas komercpārvadājumiem nepieciešamā licence. Iznāk, ka bez tādas lauku cilvēks vairs uz šosejas rādīties nedrīkst.

Taču satraukums ir par to, ka neviens skaidri nevar pasacīt, kur beidzas saimnieciska rakstura pārvadājumi un sākas tirdzniecība? Vai tas nenorāda, ka sāksies patvaļa sodu piemērošanā? Kaut gan minētie grozījumi stājušies spēkā no 1. jūlija, pat augstas amatpersonas Satiksmes ministrijā nevarot izskaidrot, kādos gadījumos izmainītie nosacījumi tiks lietoti. Ministrijas pārstāvis, kas piedalījies sēdē, taisnojies, ka sodīts pagaidām neviens vēl netikšot. Tomēr viņš nav varējis nosaukt vai uzrādīt nevienu dokumentu, kas šos vārdus apstiprinātu. Bet tas nozīmē, ka padotie rīkosies saskaņā ar instrukciju un neviens tiem neko pārmest nevarēs. "Tātad atkal ir atrasts viens paņēmiens, kā iztukšot lauksaimniekiem kabatas," secināja Ārija Jerumane. "Tas jau kļuvis par sistēmu. Tiklīdz tuvojas ražas novākšanas vai sējas laiks, kad lauksaimnieki spiesti kļūt aktīvāki, pret viņiem tūdaļ piemēro kaut kādas sankcijas, lai iekasētu sodus."

Pavisam nesaprotami esot tas, ka grozījumi noteikumos apstiprināti bez jebkādas saskaņošanas vai apspriešanās ar Zemkopības ministriju. Šādu nerēķināšanos ar ieinteresēto ministriju jau var vērtēt kā likumpārkāpumu. Arī zemnieki par notikušo nav īpaši informēti. Tehnikas apdrošināšana ir nokārtota, tehniskās apskates notikušas. "Viņi pat nenojauš, kas tos uz ceļa sagaida," šķendējās Ārija Jerumane. Tomēr Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome esot noskaņota situāciju tā, kā iecerējusi Satiksmes ministrija, šoreiz neatstāt. Ārija Jerumane pauda cerību, ka tādējādi grozījumi tiks atcelti.