Kurzemes Vārds

22:32 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vai siltuma bankrots?

Nē, jautājums nav saistībā ar skopo vasaru, bet gan domāts mums visiem labi zināmais "Liepājas siltums".

Tātad pagājušajā ceturtdienā pilsētā tika pārtraukta karstā ūdens piegāde. Neiedziļināsimies ciparos, tikai atzīmēsim, ka iepriekš dome solīja namu pārvaldēm norēķiniem par gāzi garantēt vienu summu, bet pēc karstā ūdens pazušanas to steidzīgā (un arī slepenā, neizziņotā) ārkārtas domes sēdē palielināja. Tagad gaida atbildi no "Latvijas gāzes", kura tomēr grib vēl lielāku summu.

Epopeja atgādina kaulēšanos tirgū. Skaidrs, ka tāda tielēšanās un ielāpu likšana lielajiem parādu caurumiem problēmu neatrisina. Atceramies taču, ka jau pagājušajā rudenī dome bija spiesta pārskaitīt naudu avansā, lai pilsētā varētu sākties apkure.

Nu situācija atkal saasinājusies un laikam beidzot izvedusi no pacietības arī pašvaldību, ne velti domes izpilddirektors pirmoreiz tik atklāti pieļāvis domu, ka šonedēļ notiekošajā maksātnespējīgā "Liepājas siltuma" kreditoru sapulcē varētu būt runa arī par iespējamo bankrotu. Kaut gan tas vairāk izskatās pēc brīdinošas pirksta pakratīšanas "Latvijas gāzei", sak, lai nepārspīlē, citādāk taisīsim to bodīti ciet, un tad gāzinieki var zaudēt daudz lielākas summas.

Taču šie izpilddirektora vārdi liek domāt – un kāpēc gan ne? Kāpēc tik ilgi turēts pie dzīvības šis maksātnespējīgais veidojums? Parādi, kas iekrājušies jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, tikai aug, un kas mums vairs pateiks – cik lielas ir īsto parādu, cik soda procentu summas.

Tad nu gaidīsim kreditoru lēmumu. Kā zināms, viens no tiem ir arī pašvaldība. Un tai jau nu vislabāk vajadzētu izprast situāciju, ka liela daļa pilsētnieku ir padarīti par siltumspēlīšu ķīlniekiem, īpaši tie, kas cītīgi maksājuši visus šos gadus, bet katru apkures sezonu gaida ar bailēm. Turklāt nu maksātnespējīgais uzņēmums izdomājis jaunu atrakciju cītīgajiem maksātājiem – ar jauno apkures sezonu būšot jāmaksā avansā. Visu cieņu par mēģinājumiem rast vismaz kaut kādu risinājumu – bet šis lēmums šķiet pilnīgs absurds. Kādu summu siltumražotājs grasās paģērēt avansā, ja iepriekš nav zināms, cik liels būs sals un kāds būs siltumenerģijas patēriņš? Vai varbūt būs darbs gaišreģiem?

Sarmīte Pelcmane