Kurzemes Vārds

01:51 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nedēļas jautājums

Kas vainīgs, ka liepājnieki palikuši bez karstā ūdens?

Ilgākā laikā iekrātās parāda summas dēļ uzņēmums "Latvijas gāze" pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pārtrauc gāzes piegādi "Liepājas siltumam". Līdz ar šīm represijām pret siltuma ražotāju kārtējo reizi jācieš iedzīvotājiem, kas savos mājokļos palikuši bez karstā ūdens. Kāpēc šāda situācija izveidojusies un kas pie tās ir vainojams – to visas pagājušās nedēļas garumā interneta portālā www.liepajniekiem.lv centās izzināt vairāk nekā 350 globālā tīmekļa lietotāju.

Izvērtējot piedāvāto atbilžu variantus, vairums aptaujas dalībnieku ir atzinis, ka vainīgi ir gan neapzinīgie (ne)maksātāji, gan arī pats "Liepājas siltums". Taču vislielākos pārmetumus tomēr izpelnījusies pašvaldība, kurai būtu vajadzējis laikus iepazīties ar situāciju "Liepājas siltumā" un laikus rīkoties, lai izvairītos no siltumražotāja un "Latvijas gāzes" attiecību saasināšanās tiktāl, ka jācieš patērētājiem.

\ Tikai pašvaldība, kas ir pieļāvusi tik svarīgas lietas aizlaišanu līdz neregulējamai situācijai.

\ Likuma par pašvaldībām 15.pants: pagastu un pilsētu pašvaldību kompetencē ir valsts vietējās pārvaldes un sociāli ekonomiskās, kā arī kultūras un izglītības veicināšanas funkcijas, bet to pienākums it īpaši ir organizēt iedzīvotājiem komunālos pakalpojumus (ūdensapgāde un kanalizācija; siltumapgāde; sadzīves atkritumu savākšana un izvešana; notekūdeņu savākšana, novadīšana un attīrīšana). Liepājas domei pieder arī "Liepājas siltuma" akcijas, tāpēc kauns, ka tā jau kuro reizi izceļas ar siltumapgādes problēmām."

\ Kāpēc maksātnespējīgs uzņēmums tik ilgi tiek turēts pie dzīvības? Kāpēc sildām mironim pakaļkājas?

\ Vispirms jāvaino Liepājas pašvaldības amatpersonas, kas deviņdesmito gadu vidū pasludināja kursu uz centrālapkures sistēmas saglabāšanu un pat paziņoja, ka nepieļaus alternatīvo apkures variantu ieviešanu. Kā zināms no vēstures, tas tiešām tika konsekventi realizēts. Par "Latvijas gāzi" runājot, ir Civillikums, kas regulē visas līgumattiecības, kas nav īpašos likumos atrunātas, un tajā paredzēts, ka nevienai no līgumattiecībās iesaistītajām pusēm nav tiesību nepildīt saistības, pat tad, ja otra puse vienpusēji atkāpusies no saistību pildīšanas. Slavenajai Īrnieku biedrībai, kā arī Pilsētas domes juristam te būtu diezgan plašas analīzes iespējas, kā savaldīt huligānu, kas otro gadu pēc kārtas terorizē lielāko daļu (samaksājušo) "Liepājas siltuma" abonentu. Civilizētās attiecībās nevis kaut ko aizgriež (labi, ka ne skābekli), bet risina attiecības tiesiskā ceļā. Manuprāt, tā ir trīspusēja sabiedrisko attiecību speciālistu vienošanās, lai novērstu tautas uzmanību no kārtējā tarifa paaugstinājuma (tieši kā pagājušā reizē).

\ Es arī domāju, ka pašvaldībai vajadzēja aktīvāk iesaistīties problēmas risināšanā. Vajadzēja patriekt un notiesāt visus "Liepājas siltuma" vadītājus. Tur pat mirušās dvēseles strādā, nerunājot par daudz ko citu. Remontdarbi netiek veikti, skaitītāji jāliek pašiem vai ar namu pārvaldes palīdzību.

\ Apnikuši tie, kas kliedz, ka vainīgi ir iedzīvotāji. Zināšanai: lielāko parāda daļu veido uzņēmumi un tie dzīvokļi, kas pieder pašvaldībai, bet nav izīrēti. Tātad arī pašvaldība ir parādā, turklāt ne to mazāko summiņu…

\ "Liepājas siltumā" viens no akciju turētājiem ir Liepājas dome, tādēļ arī dome ir viens no galvenajiem atbildīgajiem.

Zināma vaina, uzskata liepājnieki, ir jāuzņemas arī uzņēmumam "Liepājas siltums", kas nav spējis laikus norēķināties ar gāzes piegādātāju, līdz ar to uzaudzējis parādus līdz tik lielai summai, ka "Latvijas gāze" atsakās turpmāk piegādāt gāzi. Gandrīz 30 procentu no visiem respondentiem tieši "Liepājas siltuma" darbībā vai bezdarbībā saskata galvenos iemeslus tam, kāpēc mājokļi ir palikuši bez karstā ūdens.

\ Cik reižu jau ir teikts, ka "Liepājas siltums" nav pašvaldības uzņēmums, bet cilvēki tik un tā pie visa vaino pašvaldību. Iedzīvotājus arī nav ko vainot – tie par karsto ūdeni pēdējā pusgada laikā ir norēķinājušies vairāk nekā par 100 procentiem. Toties vai kāds man var izskaidrot, kā uzņēmums, kuram dome pavasarī iedod kredītu 600 000 latu apmērā, lai norēķinātos par parādiem, līdz vasaras vidum jau tikai par karsto ūdeni vien spēj iedzīvoties 800 000 latu lielā jaunā parādā? Turklāt vēlreiz jāatgādina, ka iedzīvotāji par pakalpojumu maksā! Liepājā sen ir jāveido jauna siltumapgādes koncepcija, jaunas mazākas TEC, jauni siltumsadales mezgli u.tml. Pašreizējā sistēma ir novecojusi un nav spējīga izrāpties no tiem parādiem, kas ir sakrājušies.

\ Iemesls ir nedaudz citādāks. Nevar apgalvot droši, ja nav pierādījumu, tāpēc izteikšos pieļāvuma formā: "Liepājas siltumā" visi zina, ka būs bankrots, un arī pašvaldība pieļauj tādu iznākumu. Uzņēmumu iznomās kādai citai, visticamāk, ārzemju firmai (tāda iespēja jau tiek apsvērta) un tādēļ "Liepājas siltuma" darbinieki un vadītāji grābj, ko vēl var paķert. Gali, protams, būs labi noslēpti, un mēs neko neuzzināsim.

\ Pie visa vainīgs "Liepājas siltums" un visi, kas sēž tur tajos kantoros! Ja kāds iedzīvotājs nemaksā par siltumu vai karsto ūdeni, tad lai dara tā, ka tiek atvienots tas ūdens viņam, nevis visai pilsētai. Vai es kā maksātājs esmu vainīgs? Kāpēc man atvieno ūdeni, ja es maksāju laikus?

22 procenti aptaujāto interneta lietotāju gan ir pārliecināti, ka visā pie vainas ir iedzīvotāju bezatbildība, jo daudzi joprojām nemaksā par silto ūdeni un nekārto apkures parādus.

\ Tie, kas nespēj maksāt par siltumu, lai pārvācas uz mazākiem dzīvokļiem, kur mazāk jāmaksā par apkuri. Vēl labāk – uz dzīvokļiem bez ērtībām, kur var uzvilkt kažoku un justies silti, turklāt nebūs jāpērk malka vai jāmaksā par siltumu un paliks naudiņa maizītei. Nevajag gribēt visu, ko nevar atļauties. Mainiet dzīvokļus pret mazākiem un ekonomiskākiem!

Izvērtējot aptaujas rezultātus, ir redzams, ka "Latvijas gāzes" rīcībā nepilnības saskata vismazāk liepājnieku – tikai nepilni trīs procenti aptaujāto interneta apmeklētāju atzinuši, ka "Latvijas gāzes" ultimāti ir pārāk nežēlīgi un uzņēmumam vajadzētu būt piekāpīgākam, ielaisties kompromisos.

Arī šajā nedēļā būsit gaidīti interneta portālā www.liepajniekiem.lv, kur bez visas jaunākās informācijas par Liepāju un pilsētas iedzīvotājiem atradīsit arī nedēļas aktuālo jautājumu – šoreiz jautāsim par festivāla "Caines Beach Party" atskaņām.