Kurzemes Vārds

02:07 Ceturtdiena, 28. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Ar īkšķi apkārt pasaulei

Dita Gruze

Stopēšana nav tikai piedzīvojumu kāru jauniešu izklaide, bet arī izplatīts pārvietošanās veids satiksmes ierobežojumu dēļ un naudas taupības nolūkā. Skolas laikā lielceļi pilni maziem stopētājiem, kuri šādā veidā nokļūst līdz skolai, vasarā jaunieši stopējot apceļo ne tikai Latviju, bet pusi Eiropas, bet gados vecāki cilvēki ar autostopiem ietaupa naudu. Stopēšana ir visas pasaules ceļotāju gadsimtiem ilga tradīcija. Tomēr atšķirībā no citām ceļošanas metodēm stopēšana ir visbīstamākais pārvietošanās veids, kas prasa īpašas iemaņas un uzmanību.

Pieklājības un uzvedības ābece

Katrā pasaules malā stopētāju žesti mazliet atšķiras. Latvijā praktizē amerikāņu stopēšanas veidu, kad gaisā tiek izstiepts īkšķis vai arī tas pagriezts vajadzīgajā braukšanas virzienā. Citās valstīs par braukšanas vēlmi liek zināt ar izstieptu plaukstu vai putna spārnam līdzīgi izvērstiem pirkstiem. Dažās zemēs pietiek tikai ar acu kontaktu.

Taču ir kāds noteikums, kas vienlīdz valda visā pasaulē: ja jūs izlaiž ceļa malā, kur jau stāv vesela stopētāju rinda, nedomājiet, ka varat ieņemt vietu rindas priekšgalā, pat tad, ja esat tur izlaists no auto. Pasaules stopētāju nerakstītajos pieklājības likumos teikts, ka jauniņais nostājas pārdesmit metru aiz pēdējā stopētāja. Tas ne vienmēr nozīmē, ka dabūsit stāvēt visilgāk. Ja izcelsities ar platu smaidu, oriģinālu zīmi vai visgarāko īkšķi, iespējams, mašīna būs tieši jūsu. Tomēr vēl viens nerakstīts pieklājības likums iesaka palūgt šoferītim paņemt mašīnā vēl kādu nosalušu stopētāju – varbūt nabadziņam tā būs vienīgā iespēja tikt mašīnā!

Pats galvenais vienmēr ir drošība

Stopēšana vienmēr saistās ar lielu risku, jo nekad nevar zināt, kas vada pretī braucošo mašīnu. Turklāt draudus palielina šādi apstākļi: vairākas reizes dienā jūs braucat ar nepazīstamiem vadītājiem un nezināmas izcelsmes mašīnām un stundām vai pat dienām ilgi stāvat un staigājat pa ceļiem, kur jums garām traucas simtiem mašīnu un kur nav ierīkoti gājēju ceļi.

Ierastā stopētāju kļūda ir ķert mašīnas tur, kur ir vietējā satiksme, piemēram, pilsētas centrā vai blīvi apdzīvotā vietā, jo daudzas mašīnas pārvietojas tikai pilsētas robežās. Izplatīta kļūda ir arī stāvēt vietās, kur braucošās mašīnas aizsedz kalns, koki vai mājas, jo šādās vietās braucējs neredz stopētāju un stopētājs – braucēju. Vislabāk stopēt aiz krustojumiem, gāzes uzpildes stacijām vai stāvvietām, kur mašīnām izbraucot ir mazs ātrums un vadītāji var paspēt jūs ieraudzīt un netraucēti apstāties.

Ja auto apstājas, pajautājiet vadītājam, uz kurieni viņš brauc. Kamēr šoferītis atbildēs, jums būs laiks viņu nopētīt un izlemt, vai vēlaties turpināt ceļu tieši ar šo cilvēku. Ja sēžaties mašīnā, vienmēr pārbaudiet, vai durvis var atvērt no iekšpuses, sēdiet blakus durvīm un nekad nesēdiet starp diviem vīriešiem.

Ja vadītājam neuzticaties, klausiet saviem instinktiem un atsakieties no kopīga brauciena. Ja mašīna apstājusies, tas nenozīmē, ka jums tajā noteikti jāiekāpj. Atsakieties no brauciena vai arī izdomājiet galamērķi, kas nu nekādi nav dotajā virzienā, piemēram, Maskavu – visticamāk šoferītis pagrozīs pirkstu pie deniņiem un aiztrauksies tālāk. Šī metode ir pārbaudīta un parasti darbojas.

Vislabākās stopētāju kombinācijas drošībai un ātrākam braucienam ir: sieviete un vīrietis, divas sievietes, viens vīrietis, divi vīrieši. Trīs braucēji nozīmē lēnāku, bet ne neiespējamu braucienu. Visbīstamāk ir stopēt vientuļai daiļā dzimuma pārstāvei. Ļoti daudz braucēju, kuri parasti traucas garām vīrietim vai vairākiem stopētājiem, apstāsies pie vientuļas meitenes. Varbūt tā ir tikai laimīga sakritība, taču tikpat labi mašīnā var būt potenciāls zaglis, izvarotājs vai slepkava.

Paaugstinātas bīstamības draudi stopētājam pastāv ne tikai svešajā mašīnā, bet arī uz ceļa. Ja nebūsit apdomīgs, jūs var pielīmēt asfaltam gluži kā ar ceļa rulli, tāpēc vienmēr jābūt uzmanīgam: kārtīgi jānopēta katra braucošā mašīna, nedrīkst stāvēt uz ceļa, bet gan jāstāv uz nomales, nekad nevejag stāvēt pret satiksmi ar muguru, jāuzmanās no motocikliem un traktoriem.

Svarīgi drošākas stopēšanas knifiņi

Vienmēr apliec drošības jostu. Un dari to nekavējoties – ja jūs pēkšņi apstādinās policists, nepatikšanās jūsu dēļ nonāks šoferītis, kas laipni uzņēmis jūs savā mašīnā.

Ja vadītājs brauc pārgalvīgi vai uzvedas aizdomīgi, paprasiet, lai jūs izlaiž no mašīnas. Pasakiet, ka jums visu dienu ir slikti un jūtat, ka steidzami jāatbrīvojas no brokastīm. Kad tiekat ārā, ņemiet kājas pār pleciem!

Vienmēr turiet somā kabatas lukturi. Nekad nevar zināt, kā stopēšana veiksies, un nav joka lieta palikt uz lauku ceļa piķa melnā tumsā.

Nekad nelieciet somu svešās mašīnas bagāžas nodalījumā. Lai cik karsti, saspiesti un neērti būtu turēt somu klēpī, brīdī, ja būs ātri jātiek ārā no mašīnas, pēdējais, ko vēlēsities, būs lūgt šoferītim attaisīt baga˛nieku.

Arī šoferīšiem jāuzmanās

Daudzi šoferi paši kādreiz bijuši stopētāji, tāpēc zina, kā jūtas ceļotājs, kas visu dienu nīcis uz lielceļa. Taču arī autovadītājiem svešinieku uzņemšana savā mašīnā ir riskanta. Tāpēc ir daži svarīgi personiskās un satiksmes drošības noteikumi, kas jāņem vērā tiem, kas vēlas savā braucamrīkā uzņemt svešus pasažierus.

Pa lielceļiem mašīnas traucas lielākā ātrumā nekā apdzīvotā vietā, tāpēc stopētāji ir atbildīgi, cik daudz laika viņi dod vadītājam pieņemt lēmumu un apstāties. Savukārt vadītāja pienākums ir apstāties droši un ievērot braukšanas noteikumus. Pat tad, ja gribat uzņemt mašīnā ceļotāju, neapstājaties neatļautā vietā vai nespiežat bremzes pedāli grīdā, kad braucat ar lielu ātrumu. Neriskējiet ar savu dzīvību stopētāja dēļ!

Personiskās drošības labad mašīnu apturiet aiz stopētāja un nebrauciet viņam pakaļ atpakaļgaitā. Kamēr lēnām brauksit ceļotājam garām un kamēr viņš pieskries, jums būs laika viņu nopētīt un izlemt, vai viņš jums šķiet drošs pasažieris. Paskatāties, kā stopētājs tuvojas jūsu mašīnai, ko izsaka viņa ķermeņa valoda. Kad svešinieks pietuvojies mašīnai, viens no jums uzdos jau ierasto jautājumu par ceļamērķi. Šis ir mirklis, lai tuvāk izpētītu braucēju. Drošības apsvērumu dēļ aizslēdzat durvis un mazliet paverat logu blakussēdētāja pusē – sarunājaties caur logu. Ievērojiet, vai stopētājs skatās jums acīs vai arī nopēta mašīnā esošo mantību. Ievērojiet viņa matus, rotaslietas, tetovējumu. Ja stopētājs ir bez ierastās ceļasomas, pastāv lielāka iespēja, ka braucējam padomā ir kas nelāgs. Ja ceļiniekam neuzticaties, laipni atsakiet braucienu un bez sirdsapziņas pārmetumiem dodieties tālāk.

Ja stopētājam piedāvājat kopīgu ceļu, jums ir tiesības uzstādīt savus noteikumus. Vēl pirms stopētājs kāpj mašīnā, pasakiet viņam, ka salonā nedrīkst smēķēt, ka noteikti jāpiesprādzējas utt. Drošības apsvērumu dēļ palūdziet ceļotāju nolikt viņa somu uz aizmugurējā sēdekļa, ja viņš sēž priekšā, vai uz priekšējā sēdekļa, ja stopētājs iekārtojies mašīnas aizmugurē. Respektējiet savu jauno pasažieri, brauciet uzmanīgi, nebiedējiet viņu un parunājieties, ja abi esat pļāpīgā noskaņojumā.