Kurzemes Vārds

14:30 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No grimstoša prāmja glābj cilvēkus

Ints Grasis

Vakar starptautisko militāro mācību "Rescuer/Medceur 2004" ietvaros Liepājā notika to aktīvā fāze "Mascasex" jeb liela skaita cietušo glābšanas operācija. Zīmīgi, kas šīs mācības ir nopietns pārbaudījums ne tikai Nacionālo bruņoto spēku struktūrām, bet arī Liepājas pilsētas glābšanas dienestiem.

Daudzu valstu militārpersonām un žurnālistiem bija iespēja klātienē vērot cietušo nogādāšanu no jūras sauszemē ar helikopteru un viņu tālāku transportēšanu uz medicīnas iestādi.

Starptautiskās militārās mācības "Rescuer/Medceur 2004" ilgs līdz 30.jūlijam kā programmas "Partnerattiecības mieram" sastāvdaļa, un to mērķis ir veicināt valstu savstarpējo sadarbību terorisma un krīzes situāciju novēršanā. Mācībās piedalās aptuveni 2000 karavīru un civilpersonu no 18 valstīm. Tajās sadarbojas arī medicīnas, humānās palīdzības un citi dienesti un speciālisti.

Kas attiecas uz mācību posmu Liepājā, tad krīzes situācijas scenārijs paredzēja, ka 14 jūras jūdzes uz rietumiem no krasta līnijas Liepājas ostas tuvumā uz prāmja eksplozijā ir izcēlies ugunsgrēks. Uz prāmja klāja ir vismaz 40 cilvēku. Prāmis grimst. Cilvēki ar laivām un plostiem atstāj kuģi, nenoskaidrots skaits cilvēku ir pazudis, ir cietušie un bojāgājušie. Glābšanā iesaistās tuvumā esošie kuģi. Daļa cietušo tiek evakuēta ar helikopteru. Krastā cietušie tiek uzskaitīti un izmitināti.

Dažādi ārkārtēji ar terorismu saistīti notikumi mācību laikā inscenēti arī Igaunijā – Tallinā un Tapā, kā arī Lietuvā – Klaipēdā. Mācību leģenda paredz, ka teroristu grupējumi mēģina piespiest Baltijas valstis izstāties no NATO un ES, aizdedzinot arī mežus visās trīs Baltijas valstīs – ugunsgrēki vērsti galvenokārt pret lielām apdzīvotām vietām, komunikācijām, ūdens un pārtikas krājumiem, labības laukiem, ostām un citiem objektiem. ASV sadarbībā ar NATO Baltijā ir izvērsušas daudznacionālus spēkus, lai sniegtu palīdzību.

Interesanti bija vērot, kā ekstremālā situācijā rīkojas tieši mūsu pilsētas dienesti. Kas zina, kā būtu bijis reālā situācijā, bet mācībās, klātesot filmēšanas kamerām, žurnālistiem un augstām militārpersonām, arī Nacionālo bruņoto spēku komandierim Gaidim Zeibotam, Jūras spēku komandierim Ilmāram Lešinskim, ārvalstu novērotājiem, manāmi satraukti un apmulsuši bija ugunsdzēsēji, policisti, mediķi. Grūti pateikt, vai scenārijā bija paredzēts, ka pēc bezsamaņā esošā cietušā, ko krastā nogādāja ar helikopteru, policisti piebrauks ar automašīnu, kurā nekādi nevar ievietot nestuves ar cilvēku. Tad palīgā atsteidzās cits Pašvaldības policijas darbinieks. Ar viņa automašīnu cietušo varēja aizvest, tiesa, kājas gan nabagam palika karājoties ārpus automašīnas.

Pēc mācībām, protams, vairākos līmeņos izvērtēs visu dienestu sadarbību. Arī mūsu pilsētā izvietoto. Pašvaldības policijas Ārkārtējo situāciju nodaļas vadītājs Agris Dumpnieks "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka tāda paredzēta 28.jūlijā.