Kurzemes Vārds

18:42 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Ūdens policiju vajag. Jo ātrāk, jo labāk

KĀRLIS LUDĀNS, ostas kapteiņa vietnieks

Lai uzlabotu noziegumu apkarošanu Latvijas lielajās un mazajās ostās, Iekšlietu ministrija ierosinājusi izveidot atsevišķu policijas apakšvienību – Ūdens policiju. Es uzskatu, ka tāda ir ļoti nepieciešama. Būsim atklāti – šobrīd no jūras puses uz sauszemes nokļūt un ievest, piemēram, kontrabandu vai narkotiskās vielas ir samērā vienkārši. Ja citās valstīs, tikko kuģis parādās ostas tuvumā, tam tūlīt klāt ir Ūdens policija, kas pārliecinās, kas tie par cilvēkiem, kas par kuģi un kas uz tā n7otiek, tad pie mums pagaidām nekā tāda nav. Savukārt ar tiem spēkiem, kas strādā krastā un veic pārbaudes, šādos gadījumos nav līdzēts, jo tie, kas vēlas krastā nogādāt kaut ko aizliegtu, nevedīs to cauri muitai, riskējot, ka pieķers. Viņi visticamāk no savas kravas atbrīvojas jau pa ceļam, lai vēlāk ar laivu aizbrauktu tai pakaļ un bez problēmām nogādātu krastā. Vismaz šobrīd šādus un līdzīgus gadījumus izkontrolēt ir sarežģīti.

Ja mums ir policija, kas rūpējas par kārtību uz ceļiem, tad neapšaubāmi līdzīga ir vajadzīga arī uz ūdeņiem. Vispirms noteikti tāpēc, lai kontrolētu dažādus ekonomiska rakstura pārkāpumus uz lielajiem kuģiem. Bet tikpat labi šāda kontrolējoša institūcija ir vajadzīga, lai pārbaudītu gan mazos zvejas kuģus, gan arī sekotu, lai nenotiktu nelaimes gadījumi uz ūdeņiem. Kā piemēru minēšu, ka tieši tāpat, kā iereibuši cilvēki sēžas pie automašīnu stūres, notiek arī uz ūdeņiem. Arī laivās sēžas piedzēruši cilvēki, turklāt nereti izbraukumos ņem līdzi arī bērnus. Ūdens policijas kompetencē būtu risināt un novērst arī šādas situācijas.

Turklāt ir vēl kāda problēma, kas kļūst aizvien aktuālāka arī pie mums. Tie ir terorisma draudi. Tagad mūsu valsts krasti no ūdens puses ir neaizsargāti. Katrā ziņā piekļūt no jūras nepamanītiem ir visai vienkārši. Un arī šāda uzraudzība būtu Ūdens policijas kompetencē.

Kā šo ieceri realizēs un kā tiks sadalīti pienākumi dažādu kārtībsargājošo struktūru vidū, man ir grūti pateikt, taču zinu vienu – Ūdens policija mūsu valstī ir vajadzīga. Jo ātrāk, jo labāk.