Kurzemes Vārds

00:29 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vispirms karsto ūdeni, tad halli
Sarmīte Pelcmane

"Kā Liepāja domā uzbūvēt un apsaimniekot tik lielu objektu, ja nevar tikt galā ar karstā ūdens padevi?" tā vakar reģionālo masu saziņas līdzekļu pārstāvju tikšanās laikā "Kurzemes Vārdam" atbildēja premjers Indulis Emsis, kad jautājām par Liepājas izredzēm multifunkcionālo hokeja halli būvēt šeit. Premjers piebilda, ka ir iepazinies ar "Liepājas siltuma" epopeju, ir runājis par to ar Liepājas pašvaldības vadītājiem, kā arī ar "Latvijas gāzes" pārstāvjiem, kas parādu dēļ pārtraukusi gāzes padevi pilsētai. I.Emsis uzskata, ka Liepājai visdrīzākajā laikā jāatrisina šī problēma, un solījās palīdzēt arī pats. Sīkāk par premjera tikšanos ar reģionālo masu saziņas līdzekļu pārstāvjiem – nākamajā "Kurzemes Vārda" numurā.

Mācīsies vides inspektori

Lai nodrošinātu Eiropas nozīmes reto biotopu aizsardzību Latvijā, 4. un 5. augustā Kuldīgas rajona Rendas pagasta "Lejastiezumos" notiks seminārs vides inspektoriem par īpaši aizsargājamo saldūdeņu un iežu atsegumu biotopiem jeb augu kopumiem, kas veidojas noteiktos klimatiskos un specifiskos augšņu apstākļos. Tajā piedalīsies arī Liepājas Reģionālās vides pārvaldes pārstāvji. Šajā bezpeļņas organizācijas SIA "Vides projekti", ANO attīstības programmas un Vides valsts inspekcijas kopējā seminārā vides inspektori paredzējuši pētīt Usmas ezera, Abavas un tās pieteku īpaši aizsargājamos biotopus. Semināra mērķis ir uzlabot vides inspektoru spēju atpazīt īpaši aizsargājamos stāvošo un tekošo saldūdeņu, alu un atsegumu biotopus, tiem raksturīgās sugas, kā arī papildināt zināšanas par darbībām, kas var būtiski ietekmēt retos un apdraudētos biotopus. Šogad vides inspektoriem jau notikuši semināri par retajiem un apdraudētajiem pļavu un purvu biotopiem. Vēl tiek plānotas mācības par mežu un krūmāju, kā arī jūras piekrastes īpaši aizsargājamo biotopu atpazīšanu.

Sadarbība bijušo militāro teritoriju konversijā

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks saņēmis Brandenburgas Federālās zemes ekonomikas ministra Ulriha Junghana vēstuli, kurā viņš pateicas par sirsnīgo uzņemšanu un interesantajām sarunām Liepājā jūnija vidū, kad Brandenburgas delegācija apmeklēja Liepāju. Savas vizītes laikā ministrs pārliecinājies par lielo progresu, ko Liepāja sasniegusi bijušo militāro teritoriju konversijā. U.Junghans atgādina par ES projektu "Convernet", kura vadību uzņēmusies Brandenburgas Ekonomikas ministrija. Šis projekts radīts, lai izveidotu sadarbības tīklu konversijas jomā Centrālajā un Austrumu Eiropā. Rīgā darbojas arī Brandenburgas – Baltijas tautsaimniecības birojs, tā vadītājs Arturs Caune ir gatavs apkopot Liepājas pašvaldības sadarbības vēlmes ar Brandenburgas uzņēmējiem. U.Junghans ielūdzis Liepājas galvu apmeklēt Vācijas galvaspilsētas reģionu, lai gūtu personīgus iespaidus par viņu sasniegumu potenciālu konversijas jomā.

Diskusija namu vecākajiem

Aizvakar namu pārvaldē "Vecliepāja" notika namu vecāko kārtējā sapulce, kas bija veltīta gaidāmajai siltummezglu ierīkošanai. Šāda saruna notika jau otro reizi. Vispirms par to pašu apspriedās to māju vecākie, kurās siltummezglus paredzēts ierīkot jau šogad. Tagad bija sapulcināti tie vecākie, kuru mājās šos darbus veiks vēlāk. Situāciju skaidroja uzņēmuma speciālisti Gunārs Stankevičs un Gatis Kālis. Viņi arī pastāstīja, pēc kāda principa izraudzītas pirmās kārtas mājas. Taču vislielāko interesi rada klātesošo jautājumi par problēmām, kuras viņiem iznāk risināt praktiski. Bija arī tādi jautājumi, kas tieši uz apkuri neattiecās. Diskusija ritēja nedaudz haotiski, toties interesanti.

Atļauj nopratināt kuģa "Vladimir" apkalpi

LR Ģenerālprokuratūra no Krievijas saņēmusi atļauju nopratināt ar Kipras karogu peldošā kuģa "Vladimir" apkalpi, kas tiek turēta aizdomās par Latvijas zvejas kuģa "Astrīda" nogremdēšanu, informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Šubrovska. Krievijas tiesībsargājošās institūcijas Latvijas iekšlietu sistēmas iestādēm devušas atļauju veikt nepieciešamās procesuālās darbības, lai noskaidrotu kuģa "Astrīda" avārijas cēloņus. Patlaban gan kuģis "Vladimir" atrodas Panamā, taču, līdzko tas ienāks Krievijā, Latvijas tiesībsargi varēs doties nopratināt kuģa apkalpes locekļus. Viņus paredzēts nopratināt kā lieciniekus, bet diviem apkalpes locekļiem, kas katastrofas brīdī atradās uz komandtiltiņa, iespējams, piemēros aizdomās turamo personu statusu. Jau rakstīts, ka Latvijas Jūras administrācijas eksperti pēc kuģa "Vladimir" apskates Baltimoras ostā ASV ir pilnīgi pārliecināti, ka tieši šis kuģis uztriecies Latvijas zvejas kuģītim "Astrīda" un to nogremdējis. "Astrīda" pazuda 10.maija naktī, Zviedrijas krasta apsardze tās vraku atrada apmēram 16–20 metru dziļumā. Nevienu apkalpes locekli dzīvu atrast neizdevās.

Bībeles stundas un citas nodarbības

Daina Meistere

Liepājā viesojas trīsdesmit cilvēku liela grupa no Amerikas Savienotajām Valstīm, no Teksasas Longvjū baptistu draudzes. Vizīte notiek ar fonda "Bakners" atbalstu, un tās laikā dažāda vecuma cilvēki – no sešpadsmit līdz astoņdesmit gadiem – tiekas ar Liepājas bērniem. Mērķauditorija ir gan Karostas zēni un meitenes, gan 8.vidusskolas filiāles skolēni, kuriem viesi rīko nodarbības. To laikā notiek spēles un atrakcijas, kā arī Bībeles iepazīšanas stundas. Amerikas baptistu draudzes locekļi, sadarbojoties ar mūsu pilsētas Pāvila baptistu draudzes pārstāvjiem, iecerējuši viesoties arī Bērnu patversmē un bērnu un bāreņu aprūpes centrā "Liepāja".

Akcija "Skolas soma" palīdzēs sagatavoties skolai

Pilsētas domes Sociālais dienests no 2.augusta līdz 30.septembrim organizē akciju "Skolas soma". Kā informēja Sociālā dienesta Sociālo pakalpojumu daļas vadītāja Santa Altāne, pašvaldības palīdzību saņems ģimenes, kuras audzina trīs un vairāk nepilngadīgus bērnus, bērnus invalīdus, aizbildnībā un Bāriņtiesas uzskaitē esošus bērnus, Černobiļas AES avārijas seku likvidatoru ģimenes. Arī ģimenēm, kurām no šā gada 1.jūlija līdz 30.septembrim noteikts trūcīgās ģimenes statuss, no 2.augusta jāreģistrējas Sociālo pakalpojumu daļā pabalsta saņemšanai. Uzaicinājumi saņemt pabalstu jau nosūtīti 1319 ģimenēm, kurās ir 2550 skolēnu. Plānots, ka šogad no Sociālā dienesta akcijai "Skolas soma" paredzētajiem līdzekļiem 15 150 latu apmērā līdz septembra beigām pabalsts būtu jāsaņem apmēram 3000 skolas vecuma bērnu. Akciju sabiedrības "Nord/LB Latvija" Liepājas filiālē ģimenes varēs saņemt vienreizēju pabalstu 5 latu apmērā par katru ģimenē esošu skolēnu. Pērn pabalsta apmērs bija 4 lati.

Durvis ver jauni veikali un kafejnīcas

Jūlijā darbu uzsākuši 14 jauni veikali un citu pakalpojumu sniedzēji, informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Zvagule. Rūpniecības preču veikali atvērti Zemnieku ielā 32, kur tos iekārtojušas pat divas firmas, un Kuršu ielā 26. Datorsalonu pakalpojumi tagad ir pieejami arī Atmodas bulvārī 8 un Celmu ielā 7. Vēl Avotu ielā 9 tagad atrodas mēbeļu veikals, savukārt Avotu ielā 10 sākta lietoto apģērbu pārdošana. Tirgoņu ielā 24 atvērts jauns skaistumkopšanas salons, bet Tirgoņu ielā 15/17 – pārtikas preču un alkoholisko dzērienu veikals. Jaunas kafejnīcas atvērtas Jaunā ostmalā 2 un Kuršu ielā 7/9. Vēl Liedaga ielā 6 atklāta jauna autostāvvieta, Ezermalas ielā 3a ir iespējams iznomāt transportlīdzekļus, savukārt Flotes ielā 16 ierīkota rūpniecības preču vairumtirdzniecības noliktava.

Kopiena piedāvā palīdzību

Kā jau rakstījām, Liepājas Krievu kopiena šobrīd atrodas dibināšanas stadijā, un 30.jūnijā Baltijas Krievu institūtā paredzēta organizatoriskās grupas sapulce. Bet reizē veic arī atsevišķas konkrētas darbības. Kā pastāstīja viens no organizatoriem Valērijs Kravcovs, pilsētas Izglītības pārvaldes priekšniecei Ludmilai Molčanovai ir nosūtīts priekšlikums palīdzēt izveidot speciālus kabinetus latviešu valodas apguvei skolās ar krievu mācību valodu. Ja atbilde būs pozitīva, šis pasākums tikai veicinās zināšanu apguvi neatkarīgi no tā, vai tagadējo izglītības reformu realizēs, vai arī to atkal mainīs.