Kurzemes Vārds

01:27 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ko mainītu barjeru celšana vēlēšanās?

Ja vien īstenosies esošās valdības pamatbalsta – Tautas partijas iecere, tad jau tuvākajās, nākamā gadā 13.martā paredzētajās, pašvaldību vēlēšanās potenciālo deputātu izvēlē lielākajās Latvijas pilsētās, arī Liepājā, tiks noteikta 5 procentu barjera, un šobrīd izskatās, ka šai nūjai abi gali ir visnotaļ smagi.

Nelielo partiju spēcīgākais arguments ir demokrātijas ierobežošana, jo tām tādējādi neizbēgami zustu iespēja piedalīties pašvaldību līdzvaldīšanā. Un šis arguments nav tikai tukša frāze, jo vairākās pilsētās, ja par atskaites punktu ņem 2001.gadā notikušās vēlēšanas, tādā gadījumā tiktu ievēlēti tikai vienas partijas pārstāvji, un diezin vai varētu apgalvot, ka viņi pārstāv visu vēlētāju spektru. Tiesa, ja paskatāmies konkrēti Liepājas variantu, tad pēc jaunā modeļa vietas pašvaldībā nebūtu radušās apvienību "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" pārstāvjiem, bet četri spēki būtu pārstāvēti, no kuriem vēl ietekmīgāks kļūtu "Liepājas apvienotais saraksts".

Procentu barjeras aizstāvju vidū spēcīgākie argumenti vēsta, ka tādējādi tikšot izskausta korupcija un tirgošanās ar balsīm, kas pašreizējā situācijā uzņēmīgākajiem daudz pūļu neprasot. Turklāt pēc ietekmīgāko partiju domām procentu barjera novērstu sadrumstalotību, kas traucē konstruktīvam darbam. Arī šajā gadījumā, tā teikt, ir varianti. Jo, protams, absurda ir situācija Rīgā, kur tiek virpinātas dažādas kombinācijas, kādēļ pie iespaidīgas ietekmes tiek persona, kas mandātu aizņēmusies no dzīvesbiedres. Tikmēr tepat Liepājā, protams, "Apvienotais saraksts" un tā atbalstītāji tikai priecātos par ietekmes palielināšanos, taču varētu diskutēt, vai liepājnieki no tā vienmēr un visos gadījumos būtu ieguvēji, ja jau tā kuslā opozīcija, kas turklāt pēc savas reālās darbības šim nosaukumam atbilst ļoti nosacīti, tādējādi kļūtu vēl trauslāka.

Tomēr, ja mēģinām skatīt kopainu, tad galvenie draudi jaunajam projektam ir procesa politizēšanās, kamēr visām pilsētām, izņemot Rīgu, aktuālākais pašvaldību darbā ir godprātīga un lietprātīga saimniecisko jautājumu risināšana. Ja Liepājā tautas kalpu krēslu pretendentiem izdosies no politiskajām jezgām abstrahēties, kā tas lielākoties noticis pēdējos gados, tad visticamāk šī procentu barjera būtiski mūsu pilsētu neiespaidos.

Edgars Lūsēns